בקפלן מציגים: כך יוכלו העיוורים לצפות בטלוויזיה, לקרוא מהנייד ולקנות תרופות

מומחי העיניים בקפלן: "בזכות עזרי הראיה יוכלו המטופלים לראשונה לראות מחירים בסופרמרקט, לקרוא מתכונים לעוגות ומרשמים לתרופות, לראות את הכתוב במסך הטלפון הנייד ובטלוויזיה"

צוות מרפאת עיניים לכבדי ראייה
צוות מרפאת עיניים לכבדי ראייה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השבוע צויין בעולם יום הראייה הבינלאומי שמציין את המאבק בעיוורון ובקושי ראייה. מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן, בניהולה של פרופ' חנה לייבה, בהחלט מיישם את המטרה החשובה והקים מרפאה ייחודית באיזור השפלה והדרום לכבדי ראייה על מנת לתת מענה לאנשים החולים במחלות הגורמות לראיה ירודה מאד, כגון: ניוון מקולרי, שהנה המחלה הראשונה שגורמת לעיוורון בעולם, סכרת, גלאוקומה, רטיניס פיגמנטוזה מחלות עצב הראיה וכו'. האופטומטריסטים המומחים בתחום הירידה הירודה בודקים את המטופלים ומתאימים להם עזרי ראייה המשפרים להם באופן משמעותי את איכות הראייה לתפקוד ראייתי איכותי וטוב יותר.

פרופ' חנה לייבה, מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן, הסבירה על נחיצותה וחשיבותה של המרפאה. "מדובר במרפאה שמעניקה מענה מידי וחשוב למטופלים שהנם כבדי ראייה והגיעו לקצה גבול היכולת של הרפואה לסייע להם לשפר את ראייתם", היא מסבירה. "אנו מאפשרים למטופלים הללו בזכות ציוד טכנולוגי לראות מחירים בסופרמרקט, לקרוא מתכונים לעוגות ומרשמים לתרופות, לראות את הכתוב במסך הטלפון הנייד ובטלוויזיה. זאת, באמצעות התאמה אישית של אמצעי הגדלה כמו זכוכית מגדלת מיוחדת, טלוויזיה במעגל סגור לקריאת ספרים ועיתונים, ואביזרים אחרים כמו משקפיים למניעת סינוור ועם תאורה מיוחדת ועוד". המטופלים הללו כבר עברו ברובם טיפולים פולשניים ותרופתיים על מנת להתגבר על מחלתם והגיעו לנקודה שבה הם זקוקים פרט למעקב העיני גם למנוע התדרדרות נוספת גם סיוע בתפקוד היומיומי. "הייחודיות של המרפאה מתבטאת בכך שהטיפול משולב בטיפול הרפואי המתבצע ע"י רופאי עיניים מומחים במרכז הרפואי קפלן", היא הוסיפה.

צוות המרפאה כולל עובד סוציאלי ושלושה אופטומטריסטים שהינם מומחים בתחום הראייה הירודה, חיים ניסן, גבריאל אברהם ועימד בורשה. חיים ניסן מסביר כי שיטת בדיקת הראייה למטופל שהינו כבד ראייה שונה מבדיקות ראייה סטנדרטיות לאנשים הזקוקים רק למשקפי ראייה. הבדיקה כוללת שימוש בעדשות טלסקופיות, פילטרים מיוחדים, ומרחק בדיקה שונה. "נבדקת התאמה של עדשות טלסקופיות לרחוק וכן בדיקה לראיה מקרוב שמותאמת לקריאת ספרים", הוא מסביר. "יכולת הראייה של מטופלים אלו מגיעה עד פי ארבע מאיכות הראייה שלהם ללא עזרים אלו. ישנם מצבים בהם חולים שנהגו בעבר יכולים אפילו לחזור ולנהוג באמצעות עדשות הגדלה מיוחדות שמותאמות להן במרפאה". במצבים של ראייה ירודה על סף עיוורון ניתן לפעמים להתאים טלוויזיה במעגל סגור המאפשרת קריאה.

מרפאה זו הינה הראשונה מסוגה שמאפשרת מענה למטופלים בקטגוריה של כבדי הראייה, במסגרת בתי החולים באזור השפלה והדרום. עד כה, המטופלים היו צריכים לפנות באופן פרטי לבדיקות והתאמת עזרי ראייה מקצועיים. "בסיום הבדיקה במרפאה המטופלים מקבלים מרשם מדויק, אמין ומקצועי, להנפקת משקפיים טלסקופיות בהתאם למצבם הרפואי, על מנת שיוכלו לרכוש את העזרים במכוני אופטיקה לראייה ירודה", מסביר ניסן.

השארת תגובה