הסכסוך הספרדי בחדרה; איך ניגשים לבחירות?

בעוד שנה ייערכו הבחירות המוניציפאליות, רוויות תככים ומתח, דרמות וחילופי גברי • 'כל הזמן' בפרויקט מיוחד: המפה המלאה של הריכוזים החרדיים, מי יוחלף ואיפה, היכן יתמודד אלי ישי ואיפה תתפלג יהדות התורה • הפרק התשעה עשר: חדרה

עיריית חדרה. צילום: מיכאל מרטינז.
עיריית חדרה. צילום: מיכאל מרטינז.

החרדים בעיר חדרה נהנים מיחס הוגן ומקבלים את מרבית צרכיהם בעיר, תמיכתם בראש העיר צביקה גנדלמן לקדנציה נוספת נראית מובטחת. גנדלמן ניצח את הבחירות האחרונות לאחר שזכה ב-40.4% מהקולות וגבר על ראש העיר לשעבר חיים אביטן שקיבל 36.7% מהקולות. אביטן הצהיר כי יתמודד שוב לראשות העיר ב-2018.

בין אביטן לגנדלמן שוררת מערכת יחסים עכורה. בישיבות מועצה מרבים השניים להתקוטט ולהחליף האשמות על שחיתות וגניבת בחירות.

לחרדים בעיר יש נתח מכובד בייצוג בעירייה. הסיעה הדתית/חרדית הגדולה בעיר שהתפצלה מסיעת ש"ס היא מפלגת 'זהות יהודית' המחזיקה בשלושה מנדטים, מול ש"ס המחזיקה בשני מנדטים בלבד. בראש רשימת ש"ס עומד בועז ביטון. על פי דיווחים, בש"ס הבטיחו לראש העירייה גנדלמן את תמיכתם בו לקדנציה נוספת תמורת קידום מועמדותו של הרב ישראל מאיר ביטון לתפקיד רב העיר לאחר פרישת אביו לגמלאות בעוד כשנה.

נציג נוסף לחרדים בעיר הוא של 'דגל התורה' – בנצי נורדמן היושב על משבצת של הליכוד. נורדמן, על פי הערכות ירוץ גם בפעם הבאה במסגרת מפלגת 'הליכוד', על מנת לא לאבד מנדט בשל כוחה המועט של 'דגל התורה' בעיר.

במהלך הקדנציה האחרונה, מצבה של ש"ס מול ראש העיר גנדלמן ידע עליות ומורדות, עד שב2014 סילק גנדלמן את ש"ס מהקואליציה ולאחר תקופה הם שבו לקואליציה. מתיחות חסרת תקדים קיימת בין הסיעות החרדיות ש"ס ו'זהות יהודית' הנלחמות על מאגר קולות זהה. 'זהות יהודית' שפרשה מש"ס מחזיקה בכוח רב משלה ולדברי ראשי המפלגה תגדיל את כוחה בבחירות הבאות.

הנציגים החרדים בעיר סופגים קריאות גנאי והסתה חסרת תקדים לאורך השנה כולה מפעילים חילונים בעיר, לטענתם בשל יחס מועדף של ראש העיר גנדלמן לחרדים. צביקה גנדלמן מייצג את 'יש עתיד' למרות זאת נמצא ביחסים טובים עם החרדים (בניגוד לערד). מנגד, חיים אביטן שיתמודד מטעם הליכוד, יצפה אף הוא לקבל את תמיכת החרדים.

השארת תגובה