העבר לא יחזור • מערכת הבחירות באלעד עם הרבה סימני שאלה

בעוד שנה ייערכו הבחירות המוניציפאליות, רוויות תככים ומתח, דרמות וחילופי גברי • 'כל הזמן' בפרויקט מיוחד: המפה המלאה של הריכוזים החרדיים, מי יוחלף ואיפה, היכן יתמודד אלי ישי ואיפה תתפלג יהדות התורה • הפרק השמונה עשר: אלעד

ראש עיריית אלעד ישראל פרוש בהכנות לפסח (1)
ראש עיריית אלעד ישראל פרוש בהכנות לפסח (1)

"גדולי ישראל ניצחו, אני ראש עיר של כולם ולא יהיו מחלוקות בעיר". במשפט הקלישאתי הזה, פתח ישראל פרוש את החלק המשמעותי בקריירה הציבורית שלו, דקות ספורות לאחר שנבחר לתפקיד ראש עיריית אלעד. 4 שנים חלפו מאז, ונדמה שהמשפט מתקלף מפגעי הזמן, והופך לסיסמה עדכנית ורלוונטית.

היה זה לילה גורלי ומתוח, שכמותו ספק אם הורגש אי פעם במערכת בחירות פנים-חרדית, עם החרגה מתבקשת לליל כ"ב חשוון תשמ"ט. מיטב הכוחות הפוליטיים הארציים מלווים באמוציות של שבטיות ועדתיות, התכנסו לזירת קרב לוהטת, בה נלחמים ראש בראש צוריאל קריספל, האיש שעל כתפיו הועמסה האחריות לכבודו של אריה דרעי והתנועה הקדושה, וישראל פרוש, נושא לפיד שבט העסקונה הירושלמית.

כשבאים לשרטט קווים לדמותה של מערכת הבחירות הקרובה, צריך להודות ביושר: שום דבר לא באמת הולך להתעלות על מה שהעיר עברה, וגם מימוש התסריט הפסימי ביותר, לא יספק הצגה טובה יותר מבחירות 2013. ועדיין, הזירה האלעדית עשויה להעסיק רבות את הפוליטיקה החרדית בשנה הקרובה.

למנת פתיחה, מספר עובדות בסיסיות: רוב תושבי העיר הינם חרדים ספרדים, המיעוט האשכנזי מתחלק בין חסידים לליטאים, כמעט במידה שווה. בבחירות האחרונות נמנו בעיר 16,987 בעלי זכות הצבעה, כ-2,000 מתוכם בחרו שלא לממשה (אחוז הצבעה מהגבוהים בערי ישראל). מפלגת ש"ס קיבלה את מירב הקולות בבחירות האחרונות – 5,916. יהדות התורה הביאה לקלפי 5,278 קולות.

זאת ועוד: את ראשות העיר בבחירות האחרונות, הפסידה ש"ס לפרוש בפער של 520 קולות בלבד, ואם תשמעו את זה מפי הש"סניקים, זה יישמע צמוד בהרבה: 'הפסדנו בגלל כ-250 קולות', חישוב מתמטי פשוט של סכום הקולות שהיה מכריע את הכף, לו היו עושים מצביעיהן את הבחירה המזרחית.

הסכמים ושבירת מוסכמות

על הנייר, ראש העיר המכהן ישראל פרוש אמור להתחיל באריזת פקלאותיו לקראת עזיבתו את התפקיד, שהלא, לפני הבחירות האחרונות נכרת הסכם חד משמעי: תמורת תמיכת 'דגל' בפרוש, תעניק אגודת ישראל את תמיכתה במועמד 'דגל' בבחירות שאחריהן, תהא זהותו אשר תהא.

על אותו נייר, ניתן היה גם לרשום בטבעיות כי ש"ס תאזור בעוז מותניה לקראת הבחירות הקרובות, תנסה בכל מחיר להשיב את מושכות השלטון לידיה, ותעשה כל אשר לאל ידה על מנת להחזיר לעצמה את העיר החטופה.

אלא שבמציאות העכשווית, בריא לכל דרדק, שלא כך הם פני הדברים, ותחילה לדגל: למרות ההסכם החתום שבידיה, על פי הערכה גורפת, בתנועה הליטאית מישירים מבט מפוקח, אומדים את המציאות אל נכון, ולא מתיימרים לכבוש את העיר בסערה, בעיקר בגלל שזה נראה בלתי אפשרי.

למרות מאמציה הרבים, 'דגל' לא הצליחה לגדל מועמד בולט שיזכה להערכה עד כדי ליכוד סביבו חוגים נרחבים. אפילו בינה לבין עצמה ההנהגה הדגלאית המקומית מתחלקת בין צמד חברי המועצה הבכירים אבי שטרן ושמואל גרוסברד, כשסוגיית הנאמנות והשייכות הפנים ליטאית תמיד מרחפת בחלל האוויר.

וכעת לש"ס: על פי עדויות קרובות (במקרה הזה לא פסולות), בשיחות פנימיות שעורך דרעי עם מקורבים, הוא נשמע סקפטי על גבול המיואש מהסיכוי לקבל בחזרה את ראשות העיר. זכר הבחירות האחרונות לצד הכרת המצב בשטח והערכת סיכון בהתבזות נוספות, לא מוסיפות חשק ליו"ר התנועה, ומקדירות כל הערכת מצב ורודה שעולה על ידי מקורביו.

מתחרים לא אטרקטיביים

הדמות הדומיננטית בש"ס, הלא הוא צוריאל קריספל, זוכה להערכה חסרת תקדים מצד תושבים בעיר, ובניגוד למצגי שווא של נציגי ציבור אחרים, קשה שלא להתפעל מתחושת השליחות האמיתית שמפעמת בו. את ימיו ולילותיו הוא משקע בעשייה ציבורית, ובפעילות חסד שנעה על הסקאלה שבין השגת כל צרכי חתונה לחתן יתום ועד ליציאה לצומת באישון ליל להתנעת רכב תקוע.

בניגוד גמור לעצות חבריו, שדרשו ממנו להוביל קו לעומתי לראש העיר, בחר קריספל להניח מאחור את המשקעים ולעבוד תחת פרוש. בנקודה הזו ראוי גם לציין לטובה את יו"ר ש"ס אריה דרעי, שבתפקידו כשר פנים – משרד בו כל ראש עיר זקוק להרבה כוונות טובות של קודקודיו – ובתפקידו כשר לפיתוח הפריפריה, התעלה על הסיטואציה הפוליטית, ונתן את המרב למען העיר, לרוב בזכותו של קריספל ופעילותו.

בפרויקט שערכה 'קו עיתונות' לקראת ראש השנה, ביקשנו מחברי המועצה לסכם את השנה החולפת מנקודת מבטם, ולסמן יעדים לקראת השנה שתבוא. די היה לשמוע את דבריו של חבר המועצה הש"סי אבי עידן, בכדי להבין את רוחות הזעם והתסכול של גורמים במפלגה המקומית.

"ראש העיר עושה מה שבראש שלו, הוא לא סופר אף אחד ובטח לא את סיעת ש"ס שכוחה ניטל ממנה ברגע שהוא הצליח להעביר אחד מחבריה למחנה שלו", אמר עידן, וכיוון לעריקת אבי דיין, צעד שריסק סופית את כבודה של ש"ס במו"מ להקמת קואליציה, והביא לכניסתה תמורת נזיד עדשים. "מאותו רגע אנחנו לא נחשבים לכלום, והוא לא נותן סמכויות לאף אחד. לצערי שטפו לציבור את המוח עד היום בתקשורת חד צדדית, אין מספיק הערכה לש"ס ואני לא יודע מה יהיה בקלפי כבר, נראה לי שמה שהיה הוא שיהיה".

מלבד האתגר של התלכדות סביב מועמד ש"סי, ישנו נציג התימנים, סגן ראש העיר ברק צברי שחולש על בנק קולות נכבד ביותר, ושהפעם לא מתכוון להעניק את תמיכתו לאי מי מלבדו.

הסיטואציות המורכבות איתן מתמודדות המפלגות בתוך עצמן בצירוף נתונים נוספים, גוררים את העיר אלעד כולה למחוזות ה'דילים'.

פרק הדילים

למרות שהדרך עדיין לוטה בערפל, מרבית הבוחשים בקדירה הפוליטית מסכימים להתערב על התוצאה הבאה – ישראל פרוש הוא ראש העיר הבא של אלעד. איך זה יקרה? כאן כבר צריך לברור בעדינות בין מהלכים שקולים ואמיתיים לבין משאלות לב.

השאיפה הברורה והלא מוצהרת של ראשי המפלגות החרדיות, היא להגיע להסכמות משותפות של עיר תמורת עיר, עם חלוקה ברורה של איזו מפלגה מקבלת איזה עיר, ובכך למנוע עימותים פנימיים, דרמות מורטות עצבים, וגם סיכונים לא מעטים.

השאלה המרכזית היא מי יעשה יד עם מי: האם שלומי אמונים סוגרת על תיאום עם המרכזית, האם ש"ס צועדת בתיאום עם דגל התורה, או שמא שלומי אמונים היא זו שתצעד עם ש"ס. למרות סיכוי גבוה לדיל כללי, קיימת היתכנות סבירה של סגירת דילים בצירים מקבילים, שלא ע"י אותן מפלגות, ע"פ אינטרסים ספציפיים.

הערים שמככבות ביותר בשיחות בלתי רשמיות, הן אלעד ובית שמש. לא בטוח שהן מדוברות בגלל רצינות הדיל, כמו שמארג האינטרסים בהן הוא די ברור ונהיר: דגל מכוונת גבוה לראשות העיר בית שמש, ואילו ש"ס הנוכחית לא רואה באבוטבול בשר מבשרה, ותיאות לוותר עליו תמורת אלעד.

התמונה תצטרך להתרחב בהרבה עד להסכמות עם פרוש, שמצידו יכול להקריב מאחזי כוח גדולים, ולהביא תופינים בדמות תמיכה במועמד דגל בבית שמש, הסרת מועמדות דייטש בירושלים, ועוד רבות.

בנוסף, סיפור כהונתו של ישראל פרוש, הוא סיפור של הצלחה אישית ופוליטית מעוררת השתאות. כמעט משום מקום, ובגיל 33 בלבד, קיבל לניהולו עיר מורכבת, מאתגרת וכמעט בלתי אפשרית – ותוך מספר שנים הפך לדומיננטי, מוביל, מוציא לפועל ומהפכן.

הוא קידם את הפשרת שטח האש, הגדלת שטחי העיר לתעסוקה ולמגורים, חלוקת הכנסות עם מועצה שכנה ועוד. טביעות ידיו ניכרות גם היטב על שיפוץ גינות, הקמת פינת חי, והפיכת העיר לבירת תרבות חרדית עם שלל הופעות.

בסקרים פנימיים, זוכה פרוש באחוזי שביעות רצון ותמיכה גבוהים, כשנתון זה הופך אותו למעשה מיציר כפיים של הכלאה פוליטית למועמד שהתושבים רואים בו איש עשייה שראוי לאמונם בזכות עצמו.

דורשי רשימות: ישי והפלג

ברמת המפלגות, ישנו נעלם גדול, סביב כוונותיהם הפוליטיות של אנשי הפלג הירושלמי בעיר. בבחירות האחרונות, לא הריצו אנשי הפלג רשימה מקומית, אך במידה וההחלטה הפעם תשתנה, יש בה סימן שאלה סביב המועמד הבכיר של 'דגל' כיום שמואל גרוסברד, הנחשב למזוהה עמם.

גורם חדש שצפוי להיכנס בסערה לזירה המקומית, הוא יו"ר ש"ס לשעבר ויו"ר 'יחד' בהווה אלי ישי. בבחירות האחרונות לכנסת, הצליח ישי להפתיע עם סכום בלתי מבוטל של כ-2,100 קולות מקרב תושבי העיר אלעד, ועם נקודת פתיחה שכזאת, לאף אחד אין ספק שהוא ינסה למנף את ההצלחה לרשימה מקומית. לצורך הבנת סדרי הגודל, סך הקולות שהצביעו מאלעד 'יחד' לכנסת, שווה ליותר משני מנדטים לעירייה.

בתקופה האחרונה מגשש ישי את דרכו בעיר, ומחפש מועמד הולם שיישא את כתר מפלגתו. בין היתר, נערכים חיזורים רבים אחרי חבר המועצה אבי דיין, שמסתמן כדמות שיכולה להביא למפלגה הרבה ערך אישי מוסף.

כזכור, דיין ערק מסיעת ש"ס לטובת קואליציית פרוש, צעד שבעיני הש"סניקים הוא בלתי נסלח. בזכות תיק ההנדסה שהופקד בידיו ושקידתו השקטה אך העקבית על פעילותו הציבורית, זוכה דיין לתמיכה נרחבת ולהערכה על עבודתו החרוצה ומניבת התוצאות, והוא אף מחזיק בקשר הדוק עם רבנים וראשי קהילות.

צעד תימני

מי שהולך לספק צבעוניות רבה למערכת הבחירות האלעדית, הוא סגן ראש העיר ברק צברי. האיש, הוכיח יכולות מצוינות בבחירות האחרונות, כשעם 2 מנדטים ויכולות תמרון גבוהות – שכללו הצגת מועמדות לראשות העיר, העברת תמיכה לקריספל ובהמשך חיבור לש"ס – הצליח להיות גורם משפיע בעיר. הפעם, מתכוון צברי ללכת עד הסוף, ולרוץ גם ברשימה עצמאית, וגם לראשות העיר.

לגרסת צברי, בכל קונסטלציה אפשרית, הוא עתיד להיות הפתעת הבחירות, הן בכמות המנדטים והן בראשות העיר. במקרה של הסכמה בין המפלגות והצבת פרוש כמועמד מוסכם, עשוי הוא לגרוף קולות של אנשי ש"ס ומאוכזבי פרוש – ואלה לא מעטים כלל, במקרה של ריצה רבת ראשים, עשויה מועמדותו לגרור את העיר לבחירות שניות.

בנוסף, לצברי חיבור עמוק לשטח וקהל גדול שמחבב אותו אישית, זאת מלבד הגוש הדי יציב של קהילת התימנים, המוערך בשני מנדטים.

למרות שבבחירות האחרונות היה צברי מתואם לחלוטין עם ש"ס, ובניגוד לפאסיביות שלה בכל הנוגע להתמודדות על ראשות העיר, בנושא צברי וקהילת התימנים, מתכוונת הסיעה הספרדית להילחם בכל כוחה, על מנת לגרום לתימנים להצביע ישירות עבורה, ולהפוך אותם לחלק אינטגראלי ממנה. בין הנשקים שיישלפו: נציג תימני דומיננטי ברשימתה.

השארת תגובה