האם הגר"מ מזוז יורה על רשימה נפרדת בבחירות למועצת העיר בני ברק?

בעוד שנה ייערכו הבחירות המוניציפאליות, רוויות תככים ומתח, דרמות וחילופי גברי • 'כל הזמן' בפרויקט מיוחד: המפה המלאה של הריכוזים החרדיים, מי יוחלף ואיפה, היכן יתמודד אלי ישי ואיפה תתפלג יהדות התורה • הפרק השבעה עשר: בני ברק

מנחם שפירא
מנחם שפירא

ראש בראש

בעוד כשנה יתקיימו הבחירות לעיריית בני ברק, כאשר זהות המועמד שיבוא ככל הנראה משורותיה של 'דגל התורה' – תוכרע על ידי גדולי ישראל, בשל הסכם רוטציה בין 'דגל התורה' לאגודת ישראל' המעניק את ראשות העיר בני ברק ל'דגל התורה'.

עד כאן הכול נראה פשוט? אז זהו שלא, עיני הכול נשואות לחזו"א 5 ולרשב"ם 23, שם תיקבע זהות המועמד הבא משורותיה של 'דגל התורה'. ואם שאלתם, הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן.

רובינשטיין או שפירא? שאלה שתהדהד ותישאל אין ספור פעמים במסדרונות העירייה לקראת בחירות 2018. המועמדים הפוטנציאליים לרשת את חנוך זייברט בראשות העיר הם אברהם רובינשטיין מ"מ ראש העיר וסגן ראש העיר מנחם שפירא.

רובינשטיין המשמש בכובעו השני כמזכיר מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' נחשב לאחד האנשים החזקים בבית מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי, הגר"ח אף הכתיר אותו לא פעם 'המלך' של בני ברק. לעומתו, יש את מנחם שפירא, מהאנשים החזקים ב'דגל התורה'. שפירא מכהן גם כמנהל המחלקה המוניציפאלית של 'דגל' והוא הוצנח לעיר בני ברק לבקשת גדולי ישראל, לאחר ששימש כחבר מועצה בעיר מודיעין עילית. בקרב 'דגל התורה' הן בשטח והן בקרב הפעילים נחשב שפירא לדמות דומיננטית וחזקה אף יותר מרובינשטיין, אך לבסוף, זהות המועמד הדגלאי אינה נקבעת על ידי הפעילים.

במידה וראש העיר הבא הוא אברהם רובינשטיין, הרי שחנוך זייברט ככל הנראה יכהן תחתיו כסגן ראש העיר מטעם הסיעה המרכזית, דבר אשר מעלה חשש בקרב בכירים ב'דגל התורה' שאומרים בשיחה עם 'קו עיתונות' כי "רובינשטיין הוא עושה דברו של זייברט", לדבריהם, מצב כזה יאפשר את המשך שליטתו של זייברט בעירייה וכוחה של 'דגל' לא יהיה משמעותי. לטענתם, במידה ומנחם שפירא יזכה בראשות העיר, קיימת אפשרות כי ראש העיר זייברט לא יכהן בתפקיד תחת מרותו של מנחם שפירא. לא ברור מה המקור לטיעון זה, כאשר בחירת הסגנות היא שאלה פנימית של אגודת ישראל.

לפני עשרות שנים נחתם בבני ברק הסכם רוטציה בין אגודת ישראל לבין דגל התורה. המודל, שמהווה דוגמה לערים חרדיות אחרות בארץ, הביא ליציבות שלטונית ומנע בחירות לראשות העירייה בתקופת ראש העיר לשעבר, ח"כ יעקב אשר. את ראשי העירייה בחרו גדולי ישראל. עם זאת, למרות שראש העיר הבא – יהיה אשר יהיה – ייתמך ככל הנראה על ידי כל הסיעות החרדיות הגדולות, לא מן הנמנע שבני ברק תלך לבחירות, זאת בשל דרישת מפלגת הליכוד בעיר לקיים בחירות דמוקרטיות. מי שיתמודד מטעם הליכוד הוא יו"ר הסניף הנבחר יעקב וידר.

קרע אפשרי בש"ס

בראשות רשימת 'יהדות התורה' המאוחדת בבני ברק יעמוד נציג 'דגל התורה' שייבחר לראשות העיר, ואחריו ישולבו נציגי 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה' ברוטציה המקובלת. הערכות מדברות על ריענון הרשימה בשתי הסיעות.

סיעת ש"ס בעיר שידעה לא מעט דרמות טרום הבחירות הקודמות, צפויה לזעזוע נוסף בשל האפשרות כי הגאון רבי מאיר מאזוז, לו יש כוח חזק בקרב תושבי בני ברק הספרדים, יורה להריץ רשימה חדשה מטעמו, שתהיה מזוהה ככל הנראה עם אנשי אלי ישי.

בש"ס בבני ברק הלך הרוח לא נקבע ללא התייעצות עם המועצת המקומית, המורכבת מהרבנים בן שמעון, הרב פחימה והגר"ש בעדני. על פי המסתמן, הרשימה תהיה עם שינויים מהותיים במקומות הריאליים. החברים כיום הם אליהו דדון סגן ראש העיר, גדליהו בן שמעון, יהודה טוויל, נתן בצלאל, אברהם פרטוש ודרור בן אפרים.

במקום הראשון ככל הנראה ימשיך לכהן אליהו דדון, יו"ר ש"ס בבני ברק, כשקיימת אפשרות קלושה כי ח"כ לשעבר יגאל גואטה ישובץ במקום זה. נציגים נוספים הם נתן בצלאל נציגו של הגאון רבי שלמה מחפוד וגדליהו בן שמעון בן משפחתו של נשיא מועצת החכמים הגאון רבי שלום כהן. דרור בן אפרים נציגו של הרב מאזוז ימשיך לקדנציה נוספת במסגרת רשימת ש"ס – רק במידה ויוחלט על ריצה משותפת עם נציגי הרב מאזוז. לעומתם, יהודה טוויל, נציגו של חבר מועצת החכמים הגאון רבי משה מאיה, וכמו גם יאיר שוקרון ואברהם פרטוש, ספק אם יישארו בעירייה לקדנציה נוספת.

מי ינוע

'דגל התורה' צפויה להחליף את מרבית הרשימה. מלבד מנחם שפירא ואברהם רובינשטיין נראה כי מרבית החברים יודחו. שלמה שטרן נציג 'דגל התורה' שהיה אמור להיות מודח בעבר ונשאר לקדנציה נוספת בשל בקשה אישית של כמה מחברי מועצת גדולי התורה, הפעם נראה כי ימצא את מקומו בחוץ. יעקב וירז'בינסקי, נציג 'דגל התורה' הממעט להגיע לישיבות המועצה בשל עיסוקיו הרבים כמנהל רשת מוסדות 'אורחות תורה' וכמנהל משרד רואי חשבון יוקרתי, ימצא את עצמו מודח מהתפקיד, זקן חברי המועצה הוא נתן צבי כהן, מקורביו אומרים כי עשוי לפרוש על דעת עצמו לאחר שנים רבות של עשיה. לעומתם, מיכאל קקון המייצג את 'מרביצי בני התורה הספרדים' (הרב עדס) צפוי ככל הנראה להישאר בתפקידו.

נציג נוסף הוא ישראל משה פרידמן המייצג את חסידות בעלזא אך יושב על מקום של 'דגל התורה', לא פעם התעוררה ביקורת על וויתור המקום עבור נציג בעלזא, אך תפקידו כמנכ"ל תודעה וקשריו בבתי גדולי ישראל, סביר להניח כי ישאירו את המצב הקיים על כנו.

ב'אגודת ישראל' ישנם נציגים שצברו כוח בקדנציה האחרונה וצפויים לשדרוג במעמדם. במסדרונות העירייה אומרים לכתב 'קו עיתונות' כי נציגי 'שלומי אמונים' פרץ אברמוביץ המייצג את חסידות ערלוי, ושלמה קוסטליץ המייצג את חסידות נדבורנה, צפויים לקידום בתפקידם.

בסיעה המרכזית (גור) נראה כי לא צפויים שינויים מהותיים, זייברט המחזיק בתפקיד הבכיר בסיעה יכהן ככל הנראה כסגן ראש עיר בשכר, מנגד, בסיעה המאוחדת (ויז'ניץ) צפויים שינויים בשל הדרישה להכניס כוח צעיר ורענן למועצת העיר.

השארת תגובה