זיידה יתמודד מול רובינשטיין והוא משוכנע: כוחי יגדל

בעוד שנה ייערכו הבחירות המוניציפאליות, רוויות תככים ומתח, דרמות וחילופי גברי • 'כל הזמן' בפרויקט מיוחד: המפה המלאה של הריכוזים החרדיים, מי יוחלף ואיפה, היכן יתמודד אלי ישי ואיפה תתפלג יהדות התורה • הפרק אחד עשר: ביתר עילית

ביתר עילית
ביתר עילית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יחסי הכוחות בעיר ביתר עילית ברורים לכל – רוב אשכנזי מוחלט אשר ברובו הצביע בבחירות הארציות ל'יהדות התורה', ומתוכו קיים רוב מוחלט לפלגים החסידיים המשתייכים ברובם למפלגת 'שלומי אמונים' – אשר קולותיהם בממוצע עומדים על כעשרת אלפים. כחמשת אלפים מצביעים לערך למפלגת ש"ס וכאלפיים וחמש מאות הצביעו למפלגתו של אלי ישי.

מאיר רובינשטיין הנמנה על שורותיה של 'שלומי אמונים' ומכהן כבר שתי קדנציות בתפקידו כראש עיר, צפוי להתמודד לראשות העיר בפעם השלישית ולקבל את תמיכתן של ראשי ש"ס, 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה'.

יחד עם זאת, רובינשטיין לא יקבל את הראשות על מגש של כסף – אופוזיציה לוחמנית שנכחה בארבע השנים האחרונות וביקרה את רובינשטיין בכל תחום אפשרי, תתמודד לראשות העיר ותעשה לו חיים קשים, גם אם מדובר בהתמודדות חסרת סיכוי מבחינתם.

הקהילות הקטנות

בעיר ביתר קיימות קהילות רבות המייצגות את בני ירושלים וטוענות לקיפוח וחוסר ייצוג בעירייה. בראשם ניתן למנות את קהילת "המתמידים", "פרושים" ופינסק קרלין. הקהילות הללו מונות יחד אלפי משפחות בעיר, ולא זוכות לנציג מטעמן בעירייה.

בין המוסדות הכפופים לקהילות בני ירושלים ניתן למנות בין היתר את ת"ת מאה שערים, ת"ת עץ חיים, ת"ת צאן קדשים, בית ספר מורשת ירושלים, בית ספר בית יעקב הישן, בית ספר בית יעקב החסידי, בית ספר בנות מאור ירושלים, ישיבת שער התלמוד, ישיבת אור התלמוד, ישיבת לעלוב, סמינר מורשת ירושלים, סמינר בית יעקב הישן וסמינר בית יעקב החסידי.

החסידויות הקטנות יחד מתורגמות לאלפי קולות בקלפי, ומתחת לפני השטח נערכים שם לבחירות שייערכו בעוד שנה בעיר, כשלכל אחת מהן יש אינטרס להגדיל את כוחה. בשיחה עם 'קו עיתונות' אומר עסקן חסידי כי "החסידויות הגדולות זכו תמיד לייצוג הולם בעירייה מה שהותיר אותנו מחוץ לתמונה".

יו"ר "שלומי אמונים" מאיר פרוש המייצג את ה"כלל חסידי" ובתוכה את החסידויות הקטנות, יימנע מהתנגשות מול הקהילות הללו. פרוש עצמו מייצג את אותן קהילות בכנסת נאמנה, אך אלו דורשות ייצג מכובד בזירה המקומית.

קהילת 'שלומי אמונים' בעיר ביתר עילית מהווה את הנתח הגדול ביותר מול 'דגל התורה' וש"ס אך גם בתוכה קיימות עשרות קהילות, מתוכן מיוצגות בעירייה רק החסידויות הגדולות. לדברי יקי הרשקופ, חבר מועצה בקואליציה, יש קהילות שמרגישות מקופחות ובכוונתו להתמודד ברשימה חדשה במקביל לזו של 'יהדות התורה', כשהוא מתכנן בעיקר לעבוד מול אותן קהילות קטנות. לדבריו, היותו חב"דניק לא מחייב כי הוא מייצג את חב"ד ואינו נציג מטעם.

דגל, זיידה ואלי ישי

מפלגת 'דגל התורה' מחזיקה בשני מנדטים ומקווה להגדיל את כוחה לשלושה מנדטים. נציגיה במועצה הם יצחק רביץ, סגן ומ"מ ראש העיר ויוסי שטרית. בשיחה עם רביץ הוא אומר ל'קו עיתונות' כי "אילו הבחירות נערכות היום, ברור כי רובינשטיין לוקח את הבחירות בהליכה". לדברי רביץ: "רובינשטיין סיפק את הסחורה באופן טוטאלי ונתן ל'דגל התורה' את מבוקשה".

בבחירות 2013 התמודדו ש"ס ותתי המפלגות ב'יהדות התורה' ('דגל התורה'  ו'אגודת ישראל') כמקשה אחת, אך לכל ברור כי ריצה נפרדת תגדיל את כוחן של המפלגות. לדברי בכירים ב'יהדות התורה'  בבחירות הקרובות תתמודד כל רשימה בנפרד ובכך תגדיל את כוחה. "אם נרוץ בנפרד הכוח רק יגדל", אומר רביץ. את דבריו הוא חותם בתקווה לקבל את תפקיד הסגן גם בבחירות הבאות ולהיוותר על מקומו כיו"ר 'דגל התורה' בעיר.

מול מאיר רובינשטיין צפוי חבר המועצה ויו"ר האופוזיציה מנחם זיידה להתמודד שוב לראשות העיר, כך שהבחירות בביתר לא ייערכו רק למועצה. להערכת זיידה שקיבל 2 מנדטים בבחירות האחרונות, הוא צפוי להגדיל את כוחו בבחירות הבאות.

זירת קרב נוספת תהיה בין מפלגת ש"ס, לה הצביעו בבחירות הארציות כחמשת אלפים מצביעים, לבין מפלגתו של אלי ישי המחזיק לפחות כאלפיים וחמש מאות קולות פוטנציאליים. בסביבתו של אלי ישי, שם שוקלים לרוץ במספר מוקדים ברשויות המקומיות, רוצים להציג נוכחות גם בביתר, מה שיקשה על מערכת הבחירות, שתהיה לא קלה בלאו הכי.

השארת תגובה