באופקים ממשיכים עם דנינו

בעוד שנה ייערכו הבחירות המוניציפאליות, רוויות תככים ומתח, דרמות וחילופי גברי • 'כל הזמן' בפרויקט מיוחד: המפה המלאה של הריכוזים החרדיים, מי יוחלף ואיפה, היכן יתמודד אלי ישי ואיפה תתפלג יהדות התורה • הפרק השביעי: אופקים

יצחק דנינו ראש עיריית אופקים
יצחק דנינו ראש עיריית אופקים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הקהילה החרדית באופקים טרם גיבשה עמדה אחידה במי יתמכו בבחירות הקרובות לראשות העיר. העיר אופקים סיימה בבחירות עברו תקופה ארוכה של ועדה קרואה שכיהנה בעיר, ויצאה לבחירות עם ארבעה מועמדים לראשות העיר: יאיר חזן – לשעבר ראש העיר, איציק דנינו (שניהם אנשי ליכוד), אליעזר אביטן ומשה אוחיון, נציג הבית היהודי, שהיה בעל הסיכויים הנמוכים מבין הארבעה, לבסוף גרף את הבחירות איש הליכוד איציק דנינו.

דנינו צפוי להתמודד לקדנציה נוספת, ככל הנראה בתמיכת החרדים עמם יצר קשרים טובים בקדנציה האחרונה. החרדים מהווים לשון מאזניים בבחירות והם חשובים לדנינו שמקפיד להגיע לכל הכנסים והשמחות של בכירי המגזר בעיר. בש"ס היו הראשונים לתמוך ב-2013 במועמדותו של איציק דנינו לראשות העיר, אולם הקהילה התורנית הליטאית התמהמה עד לרגע האחרון.

יש לציין, כי הציבור החרדי בעיר מונה למעלה משלושים אחוזים מכלל התושבים. כל המועמדים יודעים כי כדי לנצח צריך את קולותיהם של המצביעים החרדיים ומשכך – ערכם הפוליטי נוסק מעלה בימים אלה של ערב הבחירות.

לקראת רוב חרדי

לצד שאלת התמיכה במועמד לראשות העיר, בקרוב תיפתח שאלת שיבוץ המועמדים ברשימות החרדיות: את רשימת יהדות התורה יוביל ככל הנראה ראש הקהילה התורנית בעיר, אברהם דייטש המכהן כסגן ראש העיר, אחריו ברשימה מכהנים כיום צביקה בארון וברוך פאקר כחברי מועצה, וספק אם ימשיכו שניהם לקדנציה נוספת.

את רשימת ש"ס יוביל ככל הנראה שלמה עזרן, לשעבר סגן ראש העיר. אחריו ברשימה מכהן כחבר מועצה ראובן פילו, בש"ס מטילים ספק באשר להישארותו לקדנציה נוספת. בקרב צעירי ש"ס המקומיים קיימת תסיסה והם דורשים כי לצד הצבתם של וותיקי העסקנים בעיר, יש להציב גם כמה מצעירי העיר.

בשיחה עם גורמים בקהילה החרדית בעיר הם אומרים כי נהירת החרדים לעיר אופקים תהפוך אותה בתוך עשור מעיר חילונית ל"בעלת רוב חרדי". המחירים הזולים והאפשרות לקיים בה אורח חיים תורני מושכים משפחות חרדיות רבות. הן מגיעות כתוצאה מהדיור המוזל בעיר שמושך עוד ועוד אוכלוסיות חרדיות. "הפעילות נגד התחרדות שפרצה בערים חילוניות גדולות", אומרים בעיר, "באופקים היא לא קיימת בשל ריבוי תושבים מסורתיים הקרובים לדת".

לקהילה החרדית בעיר יש נציגות מכובדת בעירייה, בבחירות 2013 קיבלו ש"ס ו'דגל התורה' יחד חמישה מנדטים, ובבחירות הבאות מבטיחים שם לפרוץ את מחסום השבעה מנדטים ובכך לזכות לרוב חרדי בעירייה.

ראש העירייה איציק דנינו (הליכוד) נתמך על ידי החרדים בבחירות הקודמות ומצפה לקבל את תמיכתם בבחירות הבאות, מה שאינו מובטח כלל לאור המצב הדמוגרפי והאפשרות שעשויה לקסום למפלגות החרדיות ליטול את ראשות העיר. כ-65% מהציבור החרדי שייך ל'דגל התורה' וכ-35% למפלגת ש"ס, וכך גם צפויה להיות חלוקת המנדטים.

השארת תגובה