"אנחנו מנהלים את המדינה, לא בג"ץ" • חה"כ משה גפני סוגר שנה – והוא נטול כפפות

"הגיוס הוא ליבת ההסכם הקואליציוני וכחלון יודע זאת. אם ביבי לא יתקן את סוגיית השבת הוא נכנס למערכת של בעיות אתנו" • "יאיר לפיד יעשה עוד הרבה טעויות עד הבחירות" • "החרדים עדיין מקופחים, אבל שינינו סדרי עולם"

גפני
גפני
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"השנה הזאת הייתה שנה שאפשר להתהדר בהרבה מאוד הישגים. נתחיל בבלימת הניסיונות הלא פוסקים, גם בכנסת וגם בבתי המשפט ובעיקר בבית המשפט העליון, לשבור את הסטטוס קוו, להפוך את הדברים שחשובים לנו מאוד, דברים שתוקנו בנושא של הגיור, בנושא של הרפורמים, בנושא של הכותל, גם בדברים שהיו בתוך המכלול", פותח יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, את ראיון סיכום השנה ל'קו עיתונות'.
"אנחנו נמצאים בעיצומה של מערכה על השבת. לשבת יש כמה היבטים, ההיבט המרכזי הוא הנושא של עבודות הרכבת, מכיוון שהרכבת משתדרגת, מתפתחת, מוסיפה מסילות ברזל, מעבירה את הקו הישיר לירושלים, הרכבת הקלה שעושים בגוש דן, כל הדברים הללו לצערי הרב לוקחים את השבת לכמות עבודות יותר מאשר היו אי פעם בעבר".

"כשהיינו אצל מרן הרב שטיינמן לפני הישיבה של מועצות גדולי וחכמי התורה, הוא שאל אותי: מה השתנה? אז אמרתי לו: הכמות, האינטנסיביות הזאת, חוסר ההתחשבות. המציאות הזאת שבה עושים עבודה תשעה ימים, מתחילים בשבת ומסיימים בשבת, באחת מהשבתות לא היה צריך לעבוד.

"זה מראה שכאילו אין שום התחשבות בעניין הזה. וזה לעומת ההגנה הטוטאלית של שר התחבורה שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת, מה ששר התחבורה אומר עלי כל הזמן ש'גפני בחדר משבח אותי ובחוץ תוקף אותי' זה ממש לא נכון. אני משבח אותו גם בחוץ, גם עכשיו בעקבות ההחלטה של בית המשפט, שמסלק את העתירה על תחבורה ציבורית בשבת, שיבחתי אותו כל הזמן. אבל אני תוקף אותו על זה שהוא מאפשר את זה וזה רוח המפקד ברכבת, כי היה יכול להיות בלי כל כך הרבה חילולי שבת. אני אישית לא מסכים לשום עבודה שאיננה פיקוח נפש, אבל גם מבחינתו היה אפשר לצמצם את זה.

"הטענה המרכזית שלו ושל חיים כץ היא 'אין לנו סמכות לבוא ולהגיד שבגלל שבת צריך לעשות את זה ביום אחר'. אני דוחה את זה מכל וכל, מכיוון שאפשר לתכנן, השרים יכולים להיות מעורבים בזה. התוכניות של עבודות הרכבת יכולות להיות מתוכננות אחרת, באופן כזה ששבת לא צריכה ליפול כל הזמן כזמן שעובדים בו. בוודאי שעכשיו נצטרך לתקן את המציאות הזאת, לא יכול להיות שתהיה ממשלה שבה אין סמכויות לשרים להתחשב בעובדה שיש מסורת ישראל, זה צריך להיות כמו שהיה ב1991 בנושא של תחבורה ציבורית ועובדה שזה עבד ולא קרה שום דבר.

"אותו דבר בכל הנושאים האחרים, הייתה החלטת בג"ץ בנושא של הרפורמים שיכולים לעשות גיור במקוואות, העברנו חוק בבליץ בניגוד להחלטת בג"ץ, פשוט ביטלנו את החלטת הבג"ץ שעברה את כל הקריאות. נשמר הסטטוס קוו בשנה הזאת, כך במתווה הכותל שהתברר לנו שהרפורמים נמצאים  בתוך המועצה המנהלת, ואני כמובן לא אאריך ולא ארחיב בעניין של מה קורה מבחינת התקצוב של הציבור החרדי, כל מי שנלווה לעניין הזה ועוקב אחרי מה שקורה בוועדת הכספים ומה שקורה במערכות היחסים שלי גם עם משרד האוצר, גם עם משרד החינוך והמשרדים האחרים".

• התחלת לדבר על השבת, יש טענות שאם ראש הממשלה היה לחוץ לפני כינוס המועצות, אז בעקבות ההחלטה הוא יכול להיות רגוע…

"ממש לא, יש כמה דרגות שצריך לקחת אותן בחשבון. יש מערכת יחסים כפי שהייתה בכל הזמן הזה בינינו לבין ראש הממשלה, ויש מערכת יחסים שהכול מתרסק ואנחנו פורשים מהקואליציה והולכים לבחירות. אלה שני האופנים שנמצאים בשני עברי המתרס, אבל יש גם אופן שלישי ורביעי איך אנחנו מתנהגים בתור חברי קואליציה, כאשר יש בעיות שכל אחד מאתנו גם נושא בתפקיד שיש לו משמעות מבחינת הקואליציה…

"אם המצב שיהיה שיגידו 'בסדר, מה זה משנה, הייתה ישיבה של מועצות גדולי התורה וממשיכים לחיות עם חילולי השבת כפי שהיה קודם'. זה לא יחזור המצב הקודם! אלה ההנחיות שקיבלנו מגדולי התורה וזה ברור לחלוטין. לא אמרו לנו תפרשו מהקואליציה, אבל אמרו לנו שאנחנו חייבים לעמוד על המשמר וקיבלנו באופן הכי חריף את המסר הזה. וביבי צריך לדעת שאם לא יהיה תיקון של העניין הוא נכנס למערכת של בעיות שאנחנו לא נהיה מה שהיינו קודם".

בג"ץ שמגץ

• התחלת לדבר על כמה בג"ץ פוגע בנו ואתה אומר שלכל דבר נענה להם בחקיקה, מה תעשו עם ביטול חוק הגיוס?

"הנושא של תלמידי הישיבות הוא לא סעיף בהסכם הקואליציוני, הוא ליבת ההסכם אחרי מה שהיה בקדנציה הקודמת. יש הרבה דרכים, כשרה"מ חוזר אנחנו נשב אתו אולי נבקש דיון נוסף, אולי אחרי ששלוש פעמים בג"ץ קבע מה שקבע והכנסת קבעה אחרת הוא לא יכול יותר להתערב, יש פה ויכוח על השקפת עולם. זה פסקת ההתגברות המצומצמת יותר".

• יש סיכוי שזה יעבור עם כחלון?

"כחלון יודע שזה ההסכם הקואליציוני, אני לא חושש מהעניין הזה. לאיזה כיוון נלך אנחנו נחליט ונשאל קודם את גדולי התורה".

• כמה מנדטים יש עתיד תקבל מהנושאים האלה של שבת, גיוס ומתווה הכותל?

"מינוס… אגיד לך מדוע, בחירות כנראה יהיו בזמן עוד שנתיים, יאיר לפיד יעשה עוד הרבה טעויות כמו שעשה עד היום והוא לא מוסיף לעצמו שום מנדטים".

• ומה תעשו עם בג"ץ בשאר הנושאים?

"גם בעניין המרכולים הכנו חוק שהיה אמור להיות מונח על שולחן הכנסת, לא הבאנו אותו לבסוף כי בג"ץ חזר בו, ומכיוון שהייתה החלטה שמקיימים דיון נוסף אנחנו לא מביאים אותו. כל החלטה של בג"ץ שתהיה הפרה של הסטטוס קוו, בעקבות התיקונים שאנחנו עשינו או בעקבות שזה היה המצב כל הזמן, תהיה חקיקה שתפתור את זה, אלא אם כן נוכל לפתור את זה באמצעים מנהליים אחרים, כמו החלטות ממשלה או כמו תקנות או חקיקת משנה. ראש הממשלה והשרים יודעים את זה, שאנחנו לא מתכוונים לראות הפרה של הסטטוס קוו מצד בג"ץ או כל גורם אחר ושזה לא יתוקן".

• בג"ץ נזף בכם על זה שהקפיאו את מתווה הכותל בעיצומו של הליך משפטי, יכול להיות שזו טעות?

"לא מעניין אותי, בג"ץ יכול להגיד מה שהוא רוצה, אנחנו מנהלים את המדינה. הם לא מנהלים את המדינה, הם צריכים לפסוק על פי מה שאנחנו עושים. מתווה הכותל כפי שהוא היה במקורו היה רע. היה אסור שזה יהיה, התווספו שם דברים שהיה אסור לשים אותם. אחרי שהגענו למסקנה בעניין הזה, ביקשנו לבטל את המתווה. ללכת על מה שהיה בעבר, כפי שהיה קודם. הייתה טענה של המשפטנים שהקפאה זה יותר טוב, זה  אומר שאם רוצים לחדש את זה צריך החלטה חדשה של הממשלה. אז הלכנו בדרך הזאת. בג"ץ לא יכול להתערב בזה. הוא לא מחליט, לא על מתווה הכותל, לא על האופן שהוא מבוטל ולא על האופן שהוא מחודש, אלא אם כן בג"ץ הופך להיות סניף של הרפורמים, אז הוא סתם, כמו שהרפורמים אומרים – גם הוא אומר…"

• יכול להיות שטעיתם בנושא מתווה הכותל?

"הכול יכול להיות, זה לא רלוונטי. טעות הכוונה שאתה עושה פעולה ואתה אומר טעיתי וזה מה שיהיה, זה לא המקרה. אבל גם אם יש את אותם אלו שרוצים לומר שטעינו, אז הנה: תיקנו את זה".

כספים ותקציבים

• תסכם לנו עוד שנה בוועדת הכספים…

"כמובן לא ארחיב בזה, אני יכול להגיד בוודאות שלא הייתה שנה כזאת מאז קום המדינה מבחינת תקצוב הציבור החרדי, וזה לא שהציבור החרדי לא ממשיך להיות מקופח, הוא ממשיך להיות מופלה לרעה! אבל סדרי הגודל שעליהם מדברים במהלך הקדנציה הזאת ובוודאי בשנה הזו, מבלי שאני מקומם עלי את כל העולם, מבלי שאני יוצר איזה מצב שאני אומר: אנחנו נותנים לחרדים ולא נותנים לאחרים. וועדת הכספים בראשותי פועלת בשביל כולם, וזו שנה שהיא חסרת תקדים מבחינת התקציב.

"הדבר שאני הולך להתמקד בו עכשיו ואני הולך גם לכנס את הוועדה לעניין הזה, זה התקצוב של מוסדות הפטור, של המוכש"ר בכלל, ושל מוסדות הפטור בפרט. מאז ההנחיה שהייתה בלשכת היועמ"ש של עו"ד אמנון דה הרטוך, שמוסדות הפטור צריכים לקבל 55% והמוכש"ר גם מוגבל, נוצר קושי משפטי בעניין הזה וצריך להתגבר על כך בשני אופנים. קודם כל העברתי בשבוע שעבר 19 מיליון שקל למוסדות הפטור, מתוכם 10 מיליון שקל לחינוך המיוחד במוסדות הפטור, שזה דבר שכבר מתקדם כמה שנים ואני מתכוון לקיים דיון על שני אופנים של הנושא הזה:

"האחד: שגם האחוזים שנקבעו מתברר מפרסום של משרד החינוך שזה לא המצב, מקבלים הרבה פחות וזה כמובן צריך לתקן, והדבר הנוסף, צריך לתקן באופן יסודי את העבודה הזאת של 55% ו75% זה לא נכון, צריך היום לקבוע מה הוא תקציב המינימום שהמוסדות האלה צריכים לקבל. ודאי שהם יקבלו פחות מהחינוך הרשמי או הרשתות, אבל אי אפשר להמשיך עם המצב הזה וזה דבר שעדיין לא מצאתי לו פתרון. כולנו לא מצאנו לו פתרון, אבל אני מנסה לעבוד על העניין הזה ואני מתכוון לקיים ישיבה מאוד רצינית לגבי שינוי המצב".

חב"ד ופרוש

• מן הסתם הכול נעשה בשיתוף פעולה עם סגן שר החינוך מטעם יהדות התורה…

"אז ככה: האמת היא שבכל ישיבה שקיימתי עם משרד החינוך, עם המנכ"לית הקודמת ועם אנשי המשרד, אני תיאמתי את זה עם סגן השר הרב פרוש והוא השתתף בישיבות האלה והיה בתוך העניין. לאחרונה שהייתה ישיבה כזאת, שהיא ישיבה שמתקיימת מטבע הדברים, נכנסתי אליו ותיאמתי אתו את הישיבה והוא לא בא.

"הוא אומר 'אני לא נכנס', ועד לרגע זה שאני מדבר אתך אני לא מבין למה, אני גם לא רוצה לנהל ויכוח כזה, אבל אני לא מבין גם למה הוא תוקף אותי, מה בדיוק העניין? יותר מידי טובות עשיתי לו? הוא בא אלי, הוא פנה אלי וביקש את הנושא הזה של ה'חנוך לנער'. העברתי לו חמש מיליון שקל, אמנם מהתקציב הקואליציוני. אני מאוד מעריך את העבודה שלו אז נתתי לו וזה לא פשוט להעביר כסף קואליציוני. הוא עושה פרויקט, הוא מעולם לא הזמין אותי לאסיפה כזאת.

"הייתה לו בעיה עם המשנה למנכ"ל בחינוך העצמאי. הייתי אתו אצל החשבת הכללית הקודמת והיא אמרה שהיא מאשרת את זה, והוא רק צריך אישור של מנכ"לית משרד החינוך דאז. לכאורה סגן שר החינוך צריך לעשות את זה – הוא לא עשה את זה. אני הייתי צריך לירוק דם כדי להעביר את זה במשך חודשים ארוכים עם הרבה מאוד בעיות. בסוף העברתי זה. לא קיבלתי מילה תודה, לא מפרוש ולא משוורץ.

"אני יכול עוד להרחיב אבל אני לא רוצה להיגרר לוויכוח. אני לא חושב שצריך בכלל לדבר על זה בתקשורת. אני לא מבין למה הוא חוזר על זה פעם אחר פעם. קיבלתי מכתב תודה מרבני חב"ד, לא קשור אידיאולוגית לשום דבר. אני עוזר לכולם, עזרתי לברסלב ובפרויקט הזה שחב"ד נתנו לי מכתב תודה, זה היה גם על הרבנים הליטאים שנמצאים במדינות הללו. זה גם חל עליהם. נתנו לי מכתב תודה, ויומיים אחרי שאני מקבל את המכתב הזה שלכאורה הרב פרוש צריך לשמוח, הרי כל הזמן הוא אומר שאני מוריד קולות מחב"ד, שזה אגב לא מתחיל ולא נגמר, אפילו לא קול אחד, ופתאום אני מקבל התקפה בראיון אצלך… (מתייחס לראיון ב'כל ישראל' לפני שבועיים, בו תקף פרוש את גפני וטען שהוא 'עושה מעשי נתי גרוסמן' לפני בחירות ומוריד קולות בחב"ד. א.ק.)

"למה מה עשיתי רע? הבאתי מכתב של הרב שך ששלומי אמונים קיבלו את מה שהרב שך אמר והצביעו נגד סיפוח רמת הגולן והיו נגד סיפוח מזרח ירושלים. אבא שלו ר' מנחם פרוש ז"ל עשה את מה שהרב שך אמר. מה אני עשיתי עכשיו? שהבאתי את המכתב, שאני אמחק את תורתו של הרב שך? הוא יכול לשכוח מזה! תורתו של הרב שך תישמע בקול גדול. וגם מה העיתוי? זה נראה שזה נובע מזה שקשה כשאול קנאה".

• פרוש דווקא הביא הוכחה שהיו 699 קולות לפני שדיברת על אופציה של ממשלת הרצוג ואח"כ הצביעו רק 237 איש בחב"ד…

"אפשר להמשיך לנושא הבא? אין שום הוכחה לצערי הרב".

• אז למה ירדו הקולות?

"לא ירדו הקולות. חב"ד מתחלקים לשניים, חלק אחד שמצביע ליהדות התורה בכל מקרה בעקבות זה שאני יודע ואני עוזר להם, וחברים אחרים עוזרים להם, והם מרגישים שייכות וזה חלק קטן. החלק הגדול מצביע למפלגות יותר קיצוניות מיהדות התורה מבחינה מדינית, וזאת עובדה אם זה אלי ישי ואם זה ברוך מרזל. לצערי הרב. לפי דעתי ההתפרצות של פרוש בעניין הזה שהיא לא אופיינית לו ואני קורא לו להפסיק עם זה, זה דבר שאסור לעשות בחוץ, נובעת מהעובדה שהוא מאוד מתוסכל מכך שהוא לא מצליח להביא תוצאות".

פקידי האוצר וחקירות נתניהו

• לנושא הבא, היו לך אין ספור מאבקים עם פקידי האוצר ושר האוצר, מתי זה יפסק?

"זה לא יסתיים, לא היו לי מאבקים עם שר האוצר, היו לי מאבקים עם פקידי האוצר וזה יותר נכון, זה יימשך הלאה. עם שר האוצר אני כן מסתדר כי בסוף אנחנו יושבים ומסתדרים ומגיעים להסכמה. הוא ס"ה שר טוב, אני לא רואה בו יריב, יש דברים שיש חילוקי דעות אבל מסתדרים. הפקידים זה מאבקים יום יומיים. בגלל שאני מעורב באלף ואחד נושאים, כלומר הוועדה מעורבת ואני מעלה את זה על סדר יומה של הוועדה, וזה הנושא של המפעלים, הנושא של הבורסה, וכמובן נושאים שנוגעים גם לציבור החרדי.

"בתוך המכלול אני לא מבודד נושאים, וזה אחד ההישגים הגדולים שלי כיו"ר וועדת הכספים שמעביר תקציבים לציבור החרדי, שאתה לא שומע ביקורת על הנושא הזה, מה שבעבר היה הופך להסתה. והסיבה היא מכיוון שאני באמת דואג לכולם, כמו שאני דואג לציבור החרדי אני דואג לחילוני ולציונות הדתית ולערבים ולדרוזים. אין אצלי אפליה בעניין הזה ואני חושב שכך צריך נציג ציבור של יהדות התורה וזאת המתכונת לכך שדברים נעשים. יש גם הישגים, מושגים בשקט ובלי הסתה".

• יש גם כישלונות? אתה יושב לעצמך לפעמים ועושה חשבון נפש?

"כן".

• כמו?

"אני יושב לבד ואני לא אשתף אותך בזה"…

• ראש הממשלה נמצא בחקירות והחגורה מתהדקת סביב צווארו, אתה רואה סכנה לקואליציה?

"אני לא חושש מבחירות, אני חושב שזה דבר נורא ואיום, המציאות הזאת, על מה אנחנו מדברים עכשיו? על החמגשיות של אשתו? על מה? הרי זו מדינה מטורפת. הכול סביבו. זה נראה שהוציאו מכרז על עדי מדינה. זה דבר שהוא פשוט בלתי מתקבל על הדעת, אני לא חסיד של ראש הממשלה, אני שותף שלו הרבה מאוד שנים, אני מכיר אותו, הוא איש מאוד זהיר, גם מה שאנחנו שומעים, אני לא יודע בדיוק מה יש, אבל המציאות הזאת שבה מחפשים אותו מתחת לאדמה, אני לא מכיר בעולם כזה אדם שכל כך הרבה חפשו אותו ולא על דבר כזה דרמטי, מדובר על דברים מאוד מאוד שגרתיים.

"אני נגד שחיתות, אני נגד העובדה הזאת שנציגי ציבור לא יהיה אצלם טוהר מידות, אבל מה שעושים לנתניהו לא נוגע לא לטוהר המידות ולא לשום דבר אחר, זה נוגע לעובדה שלא מצליחים להפיל אותו בקלפי אז מנסים להפיל אותו באמצעות החקירות האלה. ומה יש בחקירות? מה מתהדק סביבו? שיש פתאום עדי מדינה? מאיפה השיגו את עדי המדינה האלה ומה הם נתנו בתמורה? שמענו מה נתנו לארי הרו, העיקר שהוא ידבר נגד ראש הממשלה. אני לא מקבל את הדברים האלה ואני מניח שהוא גם יצא מזה, לא קשור לבחירות. הקדנציה הזו טובה, הממשלה צריכה להשלים את ימיה ויש עוד שנתיים. אמרתי לשר האוצר כחלון שהוא צריך להכין תקציב של 2019".

מחלוקות פנימיות

• ראינו את המאבקים שלך עם השר ליצמן, האחרון שבהם על חוק ירושלים. איך היחסים עכשיו?

"אני לא יודע מה זה עכשיו, אנשים יוצאים לתקשורת בלא צורך, אנחנו נחשבים סיעה טובה, סיעה שהיא יכולה ואני מקווה שכך גם יהיה שנקבל קולות גם מציבור שאינו חרדי. זו המתכונת שעליה אנחנו מדברים ואנחנו רואים את זה בחיי היום יום. אני לא מבין למה באגודת ישראל מפעם לפעם יוצאים באיזו הודעה שהיא מיותרת לחלוטין, אנחנו לא ערב בחירות, אנחנו לא בוויכוח עכשיו ולהרגיז ציבור גדול זה מיותר לגמרי ואני קורא לחברי באגודת ישראל להפסיק עם זה".

• מנסים לצייר שיש לך מחלוקות עם חה"כ יעקב אשר…

"לא!"

• למי יש אינטרס לצייר את זה כך?

"האינטרסים פה הם כאורך הגלות".

• הייתה סערה סביב הדברים שלך בוועידת הארץ, אתה מתחרט עליהם?

"יש אנשים שלא מבינים, כנראה חלקם עם איי קיו נמוך. מה אמרתי? נחזור על זה עוד הפעם, אני דווקא אוהב לחזור על זה. אמרתי לאנשי השמאל האשכנזים החילוניים האנטי דתיים שהיו שם בריכוז גדול, איזו זכות יש לכם בקיבוצים של השמאל והשומר הצעיר לשבת על אדמות ערביות שהיו כאן לפניכם? אתם הייתם במקום אחר.

"מה רע? איפה בדיוק הבעיה לומר את הדברים האלה כאדם חרדי? ההבדל ביני לבין אחרים, שלי יש את האומץ להגיד את זה מולם בפנים. לבוא אליהם לוועידה ולהגיד להם שאם לא התורה הקדושה אין לכם זכות קיום כאן בארץ ולקבל את מחיאות כפיים. בכל החלק הזה יש אנשים שחשבו שאולי מצאו מציאה לתקוף אותי, הרי זאת אמירה מאוד מחוזית. זאת אמירה שכל אדם חרדי צריך ללמוד אותה, אם מישהו מדבר לפני החילונים הוא צריך להגיד אותה. הזכות שלנו על הארץ זה הלימוד תורה שהקב"ה נתן לנו אותה. אחרת אין לנו פה זכות קיום. זה מה שאמרתי להם. אז מה קם מישהו ואומר 'אני דור שביעי בארץ'. מה אתה מתערב, מישהו שאל אותך?"

• יכול להיות שלפעמים אתה פזיז בהתבטאויות שלך?

"כן, אז מה? אם הן טובות אז זה בסדר".

• השאלה אם הן טובות…

"אם הן לא טובות אז אני מתקן אותן בהמשך".

כישלון הדיור

• לפני שנה ניסו להעלות את נושא הדיור ללא הצלחה. איפה טעינו?

"נושא הדיור הוא נושא שעדיין הכישלון הוא גדול, קודם כל אני מדבר כללית, הדיור עדיין לא בא על פתרונו. בגלל שזה מתחיל בזה שהאנשים החזקים במשרד האוצר, אגף התקציבים, ואחרים שעומדים בעניין הזה ולפעמים גם בצדק, הם מחזיקים את הקופה הציבורית ולא נותנים לגעת בה. כשעולים דיונים להוזיל את מחירי הדיור, אז הם אומרים בוא נעשה מס על דירה שלישית ועוד כמה רעיונות שלא בדיוק עוזרים, ובמקום להוזיל הם לוקחים עוד כסף לעצמם.

"עד שלא יקום שר חזק וממשלה חזקה שהיא תגיד אנחנו מתמקדים עכשיו בלהוציא כסף, הרי מה שצריך זה שהמדינה תזרים כסף בכדי לממן גם את המשכנתאות שיהיו מסובסדות כמו שהיו פעם, מענקי מקום. דברים שהמדינה צריכה להשקיע בהם. המדינה הייתה מעורבת לפני 15 שנה בבניית דירות, בנייה ציבורית, בפריפריה, והמדינה לא עושה את זה היום, אז המחירים כרגע לא יורדים. כל עוד לא ישקיעו כסף המחירים לא ירדו.

"אם יהיה טוב לציבור הכללי יהיה טוב לציבור החרדי, ואם רע לציבור הכללי אז רע שבעתיים לציבור החרדי, אנחנו יותר מחתנים ילדים ויותר מעורבים בנישואין שלהם, עוזרים להם ברכישת דירות, אבל המצב רק משתפר. ועדיין, אין פתרון לדיור".

• אתה כבר מעל שלושים שנה בעשייה הציבורית. אתה לא קם בבוקר לפעמים ואומר לעצמך בשביל מה אני צריך את זה?

"בכנסת אני 28 שנה ועם אופקים אז אני 48 שנה. זה נמאס לי מהיום הראשון, אני כל הזמן מתגעגע לחזור לכולל. אני עושה עבודה ואין לי דקה פנויה, אבל כל עוד שאני נמצא – אני צריך לעשות את כל מה שפונים אלי. משנה לשנה יש יותר פניות. זה דבר מובן שאני אגיד, זאת אפשרות שלא אהיה בכנסת הבאה".

• תתעקש על חלוקה של 50-50 עם 'אגודה' בפעם הבאה?

"אני מתעקש אבל לא מתכוון לנהל ויכוח על זה על גבי העיתון ואני לא מנהל על זה ויכוח בתקשורת, כי דקה אחרי שאני אומר לך הוא עונה לי, אני חושב שכל הדיונים צריכים להיות פנימיים ואנחנו יכולים לבוא להרבה מאוד מנדטים, והבעיה בחלוקה להעלות אותה עכשיו בתקשורת זה דבר רע, אמרתי את זה קןדם ואני מתעקש לומר את זה גם עכשיו".

• נעבור לנושא המוניציפאלי, יש ערים עם רוב חרדי מובהק עם ראש עיר חילוני, האם נראה שינוי בבחירות בעוד שנה?

"הנושא המוניציפאלי והסיסמאות האלה ששמעתי לאחרונה אינם רלוונטיים, צריך לדון לגופו של עניין במקומות שאנחנו מדברים וכמובן נשאל את גדולי התורה, הסיפור של להעמיד ראש עיר חרדי בעיר שהיא מעורבת, צריך לקחת בחשבון את כל ההיבטים של העניין הזה. לצערי הרב, מהניסיון ברבות השנים, אני לא ראיתי בכל המקרים שהציבור החרדי מחליט שהוא הולך לראשות העיר – כולם עומדים מאחוריו.

"ראינו את זה בירושלים, הייתה החלטה על ראש עיר מסוים, לא רצינו שברקת ימשיך לחלן את ירושלים ואז מועצת גדולי התורה החליטה לתמוך במשה ליאון, שהוא אדם דתי, חרדי לא יכלו לשים מהרבה סיבות, הוא גם לא נבחר וחלק לא הצביעו עבורו.

"יש גם תופעה מאוד חמורה שראינו בכמה מקומות בארץ שצריך לקחת אותה בחשבון, שיש יועצים לראש עיר, יועצים חרדים שהאינטרס שלהם הוא אולי בצע כסף או אינטרס סתם להתערב בתוך העניין, שגדולי התורה מחליטים לתמוך במועמד מסוים והוא מחליט לעבוד בשביל איזה מועמד חילוני, שזו תופעה שצריך למגר אותה, זו תופעה חמורה מאוד מכיוון שצריך ציות לגדולי התורה.

"ולכן כל מקום לגופו, כשאתה מדבר על ירושלים צריך לדבר על הסיכוי, לא לעשות דברים שהם סתם. נלמד את הנושא ונתייעץ עם הרבנים. לגבי צפת שהשאלה שם היא יותר קטנה מאשר ירושלים מטבע הדברים. צריך לראות את הדברים, יש שם ציבור מאוד מורכב מכל הגוונים, הסוגים והחוגים. צריך לראות האם עדיף לשים מועמד חרדי והיא שאלה רבת אנפין, מאוד קשה, את זה צריך לעשות יותר קרוב לבחירות. אנחנו עדיין לא שם.

"אבל אני יכול לומר לך בוודאות שבחיפה נחליף ראש עיר. יונה יהב לא יהיה ראש העיר חיפה בוודאות. לא יהיו חרדים שישימו יונה יהב בקלפי, ולפי דעתי רבים מתושבי חיפה לא ישימו יונה יהב. הוא ראש העיר הרע ביותר שיש לציבור החרדי במדינת ישראל".

• יש גם את ערד…

"תמחק את השאלה".

• למה אתם לא מצטרפים להפגנות בערד?

"תמחק"…

• ח"כ הרב גפני, תודה ושנה טובה.

"שנה טובה לכל הקוראים ולכל בית ישראל".

השארת תגובה