ל-5000 משפחות בשכונת ח-300 בחולון אין בית-כנסת

תחקיר מגזין "מקדש מעט" חושף: בשכונת קריית איילון בחולון המכונה ח-300, שכונה שמשתרעת של שטח של יותר מ-1,300 דונם, המאכלסת קרוב ל-5,000 משפחות, אין אפילו בית כנסת או מקווה אחד | הגורמים הנוגעים בדבר מעבירים את האשמה והאחריות מאחד לשני

ח 300 בחולון
ח 300 בחולון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קרוב לעשרים שנה חלפו מאז הקמתה של שכונת קריית איילון המכונה ח-300 בחולון. במשך השנים הללו לא נבנה בה אף לא בית כנסת או מקווה אחד עבור תושבי השכונה. השכונה משתרעת ע"פ שטח של יותר מ-1,300 דונם, עליה מתגוררים קרוב ל-5,000 משפחות.

כך עולה מתחקיר שקיים כתב מגזין "מקדש מעט" – ירחון גבאי בתי הכנסת ורבני הקהילות בעריכת אלי בן הרוש.

ע"פ התחקיר, תושבי השכונה שהתראיינו לכתבה מספרים: "לא יכול להיות שבשכונה יש מוזיאונים, בתי ספר, גני ילדים, קניון ומרכז מסחרי נוסף, גינות ושטחים ציבוריים, אבל אין שער מקדש מעטאפילו בית כנסת ומקווה אחד בכל השכונה".
גם יצחק מערבי, מזכ"ל המועצה הדתית של חולון, בעצמו תושב השכונה מספר: "אני הולך כל שבת מרחק של עשרים דקות לפחות לבית הכנסת של רב העיר הרב אברהם יוסף בשכונת נאות שושנים".

מה עושים המתפללים? מוצאים פתרונות. מערבי מסביר: "יש היום בשכונה שבעה או שמונה בתי כנסת שממוקמים בבתים פרטיים. במרתפים, בעיקר בווילות. על חלקם משלמים המתפללים שכירות של 4,000 שקל בחודש! חוץ מזה יש גם מניין בבית ספר של החינוך העצמאי שנמצא במקום. גם שם משלמים לבית הספר תמורת הזכות להשתמש במקום".
אז מה קורה כאן? מדוע אין בית כנסת בשכונה ואם בישראל ואיך זה שקרוב לשני עשורים מאז הוקמה, לא נבנה בה אף לא צריף בית כנסת אחד לרפואה?

רבה האשכנזי של חולון, הרב יוחנן גור אריה, שהתראיין לכתבה מספר: "מדובר בסיפור מאוד עצוב". כשאנו שואלים מה עושים אלפי מתפללים בשכונה והיכן הם מוצאים פתרון לבעייתם, מספר הרב כי הם מתפללים בשכונות הסמוכות כולל השכונה שלו. כאשר עולה עניין המקווה, אפשר לחוש את הכאב בקולו של הרב. "בכלל יש בעיה של מקוואות בעיר. לגברים זו בעיה גדולה אבל במקרה של קריית איילון, אין שום פתרון".

מה אתם פועלים בעניין?
"דיברתי עם ראש העיר המון פעמים", מספר הרב גור-אריה. "ראש העיר מוטי ששון אומר שיש התנגדויות של תושבים להקמת בית כנסת".
המעניין הוא שהעירייה הקצתה קרקע לבתי כנסת בשכונה. אחד גדול לספרדים, שיכלול מאות מקומות ישיבה ואחד קטן יותר לאשכנזים (חב"ד) שיכלול כמה עשרות מקומות.

מה מעכב אתכם לממש את ההקצאה?
מערבי: "אם אנחנו בונים יש התנגדויות. אם העירייה בונה אף אחד לא יתנגד והעירייה לא רוצה לבנות".
מלשכת סגן ראש העיר חולון מטעם ש"ס חיים זברלו נמסר כי הוא גייס הקצאת שטח לבית הכנסת ואף השיג תקציב לשם כך מהמועצה הדתית. לדבריו, הנושא אף אושר לפני זמן רב במועצת העיר, אולם התנגדויות עזות של תושבים ועתירות שהוגשו לבית המשפט, מעכבות את בניית בית הכנסת בשכונה.

התחקיר המלא מתפרסם בגיליון 59 של מגזין "מקדש מעט".