גדולי ישראל יודעים שעליהם לקבל החלטה, עם השלכות מהותיות – אך גם לפנות לחילונים

פסילת חוק הגיוס מותירה שלוש אפשרויות לעתיד הקרוב • מראה גדולי ישראל, מרנן הגרי"ג אדלשטיין והאדמו"ר מגור, מתייעצים יחד על הניסוח העדין של המכתב, הוא המסר החשוב ביותר מכינוס ה'מועצות' • וגם: המגרש החדש של גואטה

כינוס מועצות גדולי התורה, צילום פישל רוזנפלד (68)
כינוס מועצות גדולי התורה, צילום פישל רוזנפלד (68)

עם סגירת הגיליון, החליט בג"ץ שוב להתעלם מהמציאות ו'ללכת עם הראש בקיר', תוך שהוא פוסל את חוק הגיוס. הח"כים החרדים שצפו פגיעה, היו כבר מוכנים עם תגובות מנוסחות היטב, מ'נבוכדנצר' של אייכלר ועד 'על אפם וחמתם' של גפני.

אבל בעולם המעשה, לנבוכדנצר כבר אין משקל, ואפם וחמתם של שופטי בג"ץ עדיין משחק תפקיד בשלטון החוק הישראלי, משכך, ומאחר שגם בג"ץ אינו מנותק לחלוטין והוא נתן ארכה של שנה – קיימות 3 אופציות על השולחן.

האחת, חקיקה חוזרת בכנסת, שינויים מזעריים או רעיוניים, שיתבססו על ניסיון לתקוע טריזים בין חוות הדעת השונות של 8 השופטים שפסלו את החוק, ושוב חוזר חלילה לבג"ץ, ומי יודע מתי יסתיים הגלגל והאם.

השנייה, המפלגות החרדיות הולכות עד הסוף, מכיוון שהנושא בליבת ההסכם הקואליציוני, הן מאלצות את כחלון לחוקק פסקת התגברות שתצמצם או תמנע לחלוטין אפשרות למעורבות עתידית של בג"ץ בנושא. כחלון מסכים בלית ברירה ועולם הישיבות נושם לרווחה.

השלישית, כמו השנייה, אלא שכחלון מתנגד והולך לבחירות, בינתיים הצבא נקלע לתוהו ובוהו, רבבות בחורי ישיבות מוגדים כעריקים ורק לפיד יושב ומלקק את השפתיים, וכנראה גם את המנדטים שכחלון יקווה להרוויח ממהלך שכזה…

כשרי צבאות בראש עם קודש, מראה כהן: אולי התיאור הטוב ביותר למעמד הנשגב שנערך ביום חמישי האחרון, עת התכנסו שרי התורה, גדולי הדור ומנהיגיו, לדון בפרצת חילולי השבת המתרחבים במדינת ישראל.

נדמה כי גם לולי הסוגיה הכואבת, מהווה כינוס שכזה חיזוק מיוחד וראוי לימי האלול, טרם יגיעו ימי הדין. הגדלות והעוצמה שקורנים מאירוע שכזה, משפיעים על כל יהודי ויהודי שנחשף אליו.

במשך למעלה משעתיים יושבים מנהיגי הדור מכל החוגים והעדות על המדוכה, כשמטרה אחת לנגד עיניהם, להרבות ולהאהיב כבוד שמים. על הפרק נושא רגיש ומורכב, מחד, אסור להתפשר, אם הסטטוס קוו וההסכם קואליציוני יתחילו להיפרם – אחת דינם להיקרע לחלוטין.

מאידך, גם נקיטת צעדי קיצון של פרישה מהממשלה עשויה להזיק. זכר ימי ממשלת לפיד עדיין צרוב בכולנו, ומי כגדולי ישראל שמשא עולם התורה על כתפיהם להבין את המשמעות, החשש לקריסת עולם התורה ולגזירות שיינתכו בזה אחר זה. מה גם שספק אם ממשלה חלופית "תספק את הסחורה" בעניין זה של השבת, כך שאין טעם להחליף פרה בחמור.

אחרי דיון ממושך, גדולי ישראל יודעים שעליהם לקבל החלטה, עם השלכות מהותיות – גם אם לא מיידיות, אך גם לפנות לאזרחי ישראל, החילונים, המסורתיים, הדתיים. יודעים הם כי בחוץ ממתינים כלי התקשורת צמאים לכותרת מכינוס זה, וזו בהחלט הזדמנות לקרב דרכם את העם כולו מעט לקדושת השבת.

אבל מהו הניסוח הנכון ביותר – תקיף אבל מובן, נחרץ אבל מתחשב?

גדולי ישראל דנים ביניהם בכובד ראש.

בשלב מסוים ניגש מרן ראש הישיבה, הגרי"ג אדלשטיין, אל מרן כ"ק האדמו"ר מגור, ויחד הם מסכימים על ריכוך מסוים נוסף והנה – יש נוסח מוסכם.

מחכים עוד רגע קט, הן נשיא מועצת חכמי התורה אמנם נאלץ לצאת מוקדם מחמת שיעור קבוע שהוא מוסר. אבל לא יתכן שתצא החלטה מבלי שיהיה מודע לה, יחד שבטי ישראל. מרן חכם שלום כהן שומע את הנוסח, מצטרף אף הוא, ומזכיר ה'מועצת' נשלח החוצה, לפוליטיקאים ולכלי התקשורת שצובאים בהמוניהם על הדלתות.

"הדבר ידוע שכל מי שמחלל שבת אינו מרוויח כלום ואין לו מזל והצלחה".

ואפרופו מאבקי השבת, לפני שבועות אחדים, חשף כתב הכנסת של וואלה! יקי אדמקר, כי ראש הממשלה מתכוון לחתום על היתר מיוחד לשחק כדורגל בשבת, זאת לאור דרישת בג"ץ, ובעקבות עתירה שהגישה קבוצת שחקנים בענף, בה הם דרשו לאפשר להם לנוח בשבת.
ביהדות התורה בחרו להימנע מלעסוק בנושא, יש להם מספיק על הראש ואינספור חזיתות פתוחות אחרות בנושא השבת. מי שנכנס בעובי הקורה, הוא ח"כ יגאל גואטה מש"ס.

צריך להבין, לא תמיד מעשיו או גישתו של גואטה מתאימים למיינסטרים החרדי שבוחן אותו בעיניים ביקורתיות על כל צעד ושעל, אבל זה בדיוק העניין, הוא לא הגיע לכנסת בשביל להסביר לומדעס של רבי ברוך בער, ואפילו לא בשביל לדאוג לתלושי הנחה לחגים בכובעי פרסטר או לספק איזה ויץ לכותרת חג בעיתון.

גואטה הובא לצורך אחד ויחיד – חיזוק הקשר של ש"ס עם ה'עמך', העם שבשדות, הציבור שש"ס איבדה במערכת הבחירות האחרונה, כשנאלצה להסתפק כמעט אך ורק בבסיס התורני שלה.

גואטה יודע לדבר אל הקהל הזה, לדאוג לו, לעסוק בנושאים שמעיקים עליו. וכן, כדורגל בשבת הוא אחד הנושאים האלה, ויפה עשה גואטה שהניף דגל מאבק למען מצביעיו. זה המגרש שהם מצפים ממנו 'לשחק' בו.

השארת תגובה