במגלומניה חולנית פיתח והרחיב את פולחן האישיות סביבו. ״העלים״ כל מתנגד פוטנציאלי

לראשונה בקריירה לומד הנשיא טראמפ את מגבלות הכוח • והחלק המשעשע הוא זהות המורה – המשוגע הצפון קוריאני שלא צריך כלום ולא חושש ממאום

צפון קוריאה
צפון קוריאה

צפון קוריאה עם כמעט 26.000.000 מיליון תושבים ורודן מגלומן אחד, קים ג׳ונג און, מלמדת את ארה״ב הגדולה והחזקה ובעיקר את הנשיא דונאלד טראמפ וממשלו הלא מנוסה, את מגבלות הכוח.

הגדיר זאת בתמצות מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון: ארה״ב יכולה להחריב את צפון קוריאה! אך לא רוצה. לארה״ב אין בעיה להפוך את פיונגיאנג בירת הצפון, לאיי חורבות. מה יקרה בסיאול הסמוכה? כיצד יגיב המונרך המופרע, כשתתפתח סכנה אמיתית להמשך שלטון השושלת?

במגרש המשחקים יש כללי משחק. נכון, לא כולם משחקים באותם כללים. בין מדינות דמוקרטיות למונרכיות ו-או דיקטטורות יש הבדלים תהומיים, כללים שונים. אך כללי בסיס דומים. סטאלין לא היסס להקריב מיליונים מבני עמו. היום זה לא היה עובר גם ברוסיה של הצאר פוטין.

כלל בסיס מספר אחד, קדושת החיים. כמובן עם הקלות מתבקשות, הנחות בהתאם לנסיבות, מבצעי סוף-עונה ומכירות-מיוחדות. בגדול, זה כלל בסיס שעליו נשען הסדר האנושי והעולמי.

כלל בסיס נוסף, בכל שיגעון קיים הגיון. אין שיגעון למטרת שיגעון. חפש את ההיגיון שמאחורי השיגעון ותדע כיצד להתמודד.

שליט צפון קוריאה קים ג׳ונג און, מנפץ את הכללים. חיי-אדם בשבילו, כדומן על פני השדה. הוא כבר הוכיח זאת הלכה למעשה. זו מונרכיה למען המונרך ותו לא. בהינף יד או עין הוא רוצח וגוזר דינם של מאות אלפים. אין דיין, אך יש דין אחד. כבוד ויקר, לצורך, תועלת ושרות המנהיג העליון והחונטה השלטת.

מגלומן בן 34. לא בריא, ולא רק נפשית. שעקב מותו הפתאומי של אביו ב2011, שדרת השלטון הוותיק, הגנרלים ופקידי ממשל בכירים, ה״אליטה-השלטונית״, המליכה אותו עליה בלית ברירה, בכדי לשמר את מעמדה שלה, שלטונה, זכויותיה וכוחה בדיקטטורה המבודדת.

בנערותו, ג׳ונג און הצעיר, ״קים״ שם משפחה. ״הורחק״ ללימודים, בבית ספר פרטי לבני אצולה ובעלי ממון בברן שבשוויץ. הרחק מהמונרכיה שבשלטון אביו קים ג׳ונג איל שירש את אביו, קים איל סונג.
המשפחה השלטת וצמרת המפלגה, הופתעו מהמוות הפתאומי של המונרך, בהפתעה רבתית, נבחר ה״יורש״. קים ג׳ונג און. לא מנוסה, לא בשל, לא מוכן בגיל 28! האליטה לא ״הכירה״ את מצבו הנפשי הרעוע של הילד. אחות אביו המנוסה והבכירה, והגנרלים ״קיוו״ לשמר את הדיקטטורה ולשלוט דרכו.

הילד קים ג׳ונג און, תעתע בכולם. באכזריות חסרת רחמים, ללא שמץ אנושיות, הוקרה ותודה, הדיח, רצח, העלים, חיסל, כתש, כל מי שיכול להוות סיכון או מכשול לרודנותו. כולל דודתו הזקנה ובעלה הגנרל הבכיר, שהמליכו אותו. הרודן הצעיר לא היסס לרצוח את אחיו מאביו, שגלה מהמדינה ולא איים על שלטונו, רק מחשש שידבר על החיים במדינה המבודדת.

מי שקיווה שהנער חובב הכדור-סל שקיבל חינוך מערבי, יפתח את המדינה לעולם המערבי ויקרבה לדמוקרטיה ולמערב, ישנה מעט מאורחות הדיקטטורה הצבאית המטורפת, טעה בענק.

בכדי להשליט ולבסס את רודנותו על משטר העבדים של נתיניו הרעבים. הרודן הצעיר העצים והאדיר את תורת אביו וסבו. במגלומניה חולנית פיתח והרחיב את פולחן האישיות סביבו. ״העלים״ כל מתנגד פוטנציאלי, השליט ״משטרת מחשבות״, מילא מחדש את מחנות העבודה והגולגים, ב״חוטאים״ שהעזו, לפגוע במזיד או בשגגה בכללי ההתנהגות המחמירה שכפויים בדיקטטורה ההזויה.

עריקים שהצליחו להסתנן מהמדינה האטומה, מספרים על פולחן אישיות חולני. כשעוברים מול תמונת הרודן, גם בחצות ליל, בבית הפרטי, צריכים לקוד!! בבתי הספר ובמפעלים, היום מתחיל ונגמר בשיר הלל למנהיג העליון, אוי לו למי שייתפס חולם, או שלא ישיר בהתלהבות. בספרי הלימוד מסופר בהתלהבות על נסיבות לידת כל אחד משלושת שליטי המונרכיה. כוכבים נצצו ונפלו, ברקים הבזיקו ורעמים הרעימו בקול גדול! עלילות דון קישוט במאה ה21.

הרודן הצעיר ״מאמין״ לשקריו והבליו. בכדי לשמר את שלטונו האבסולוטי, הוא חייב לייצר אויבים חיצונים כל הזמן. הוא מלכד ומפחיד את נתיניו הנרצעים בעזרת איומים חיצונים שהוא ממציא. הוא ניתק את המדינה מקשר לעולם הרחב, מערכת משומנת מייצרת דיס-אינפורמציה על הנעשה במערב, ובמקביל מסתירה את נתוני האמת מהאזרחים הכלואים.

דיפלומטים, פקידי ממשל ולעיתים נבחרות ספורט שיוצאים מגבולות המדינה, ״מפקידים״ את בני משפחותיהם כערבון לחזרתם ושתיקתם. עשרות אלפים קיפחו חייהם בניסיונות בריחה שלא צלחו. הבודדים שהצליחו, מספרים את הסיפור האמיתי, שגם תושבי פיונגיאנג לא יודעים.

קים ג׳ונג און, מציג חזות לא שפויה, שחלקה מאומתת. הוא לא חייב כלום, לא לסין הפטרונית שמחזיקה את הסחר, האספקה והרכישות מהמדינה המבודדת ולא לרוסיה שתומכת בה בדיעבד, במסגרת חשבונותיה האסטרטגיים עם ארה״ב.

בשיגעון על גבול השיטיון, הוא נוהג כפיל מגודל בחנות חרסינה. ללא הגיון נראה, ללא כללי בסיס אלמנטריים. גישת ״תמות נפשי עם פלישתים״ כאפשרות ריאלית, בכך קים ג׳ונג און שובר ומנתץ את הכללים והמוסכמות במדיניות הבינלאומית.

השוטר העולמי דונאלד טראמפ וארה״ב מוצגים ככלי ריק. אקדח עם כדורי סרק. הסנקציות לא עוזרות. הם יקשו על חיי התושבים הקשים ממילא. את פיתוח וקידום תכנית הגרעין הגרנדיוזית הם לא יעכבו, ואם כן בצורה מזערית.

הלכה למעשה, מי שלא משחק עפ״י כללי המשחק הבסיסים, שחיי אדם לא נחשבים אצלו, שיכול להתמיד בשיגעון כדרך חיים, לעולם המתוקן אין יכולת להתמודד איתו. ארה״ב הגדולה נתפסת במערומיה, ללא יכולת פעולה אופרטיבית מעשית.

כשהוא מקבל תמיכה פסיבית מחברות בעלות זכות ווטו במועצת הביטחון, סין ורוסיה, גם אפקט הסנקציות מתעמעם. קים ג׳ונג און לא מעוניין בעולם הגדול! העולם מחריד אותו! הוא חייב את ההסתגרות והריחוק בכדי לשמור על עתיד המונרכיה. הוא לא מעוניין בקדמה, סחר בינלאומי, תיירות, בכלום. הוא צריך מטבע זר אך ורק לתענוגותיו האישים, לצרכים מינימאליים ולמוצרים שלא ניתן לייצר עצמאית.

הצרכים המקומיים דלים ומסתכמים באוכל בסיסי המיוצר במדינה, אמצעי תעבורה ציבוריים ורפואה מינימאלית שמסופקת חינם והינה ברמה טובה יחסית. לאזרח-עבד זה יותר ממספיק. לא תמיד יש לו את המעט.

ארה״ב מבינה את מגבלות הכוח. כוח ללא מוח! לא תמיד עוזר. השיעור הראשון היה בסוריה, עכשיו השיעורים הבאים. דונאלד טראמפ יבין שבציוצים ואיומים לא מנהלים מדיניות וודאי לא העולם.

השארת תגובה