נשיאת ביהמ"ש החדשה: הרשיעה את דרעי

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור שנכנסה היום לתפקידה, הייתה מעורבת בלא מעט פסיקות מתוקשרות בעבר ● בין שלל הדיונים בהם השתתפה, היה הרשעת דרעי בשנת 1999, שם הייתה הבולטת מבית השופטים ● כמו כן, הורתה על ביטול פסק בית דין רבני בעניין ברית המילה ובסוגיית חילול השבת בתל אביב החמירה את המצב בפסיקתה

אריה דרעי. צילום: מארק ניימן, לע"מ
אריה דרעי. צילום: מארק ניימן, לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

● הבוקר פרש נשיא בית משפט העליון השופט אשר גרוניס. את מקומו כנשיאת בית המשפט, תתפוס השופטת מרים נאור, אשר מכהנת כשופטת בית משפט העליון כ-11 שנים. נאור שימשה בעבר, גם כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית – תפקיד אותו ממלא אחד משופטי העליון.

אחד מהפרשיות בהם שפטה נאור במהלך שנות כהונתה כשופטת, היתה פרשת הרשעתו של אריה דרעי יחד עם השופטים: יעקב צמח שכיהן כאב בית הדין, ומוסיה ארד. היא אמנם לא עמדה בראש ההרכב, אך לדברי אחד מהפרקליטים בתיק, היתה הבולטת בין השופטים. בנוסף, נאור שותפה ללא מעט פסיקות שפגעו בציבור החרדי.

בין פסיקותיה הבולטות בנושאי הציבור החרדי, ניתן למנות את החלטתה בפרשת ברית המילה, שם הורתה לבטל את החלטת בית הדין הרבני לחייב אם לערוך ברית מילה לבנה בן השנה. לאחר מכן בפרשת המרכולים בתל אביב כשדחקה בעיריית תל אביב להחליט בעניין אכיפת חוק המרכולים והביאה בכך להגדלת חילולי השבת בעיר.

את תחילת דרכה כשופטת החלה נאור בשנת 1980. תחילה כיהנה כשופטת בבית משפט השלום בירושלים, עד למינויה לבית המשפט המחוזי בשנת 1989. בתפקידה זה הייתה בהרכב השופטים שהרשיע כאמור את אריה דרעי.

בשנות התשעים ישבה כדן יחיד ב"משפט הבנקאים" בו הרשיעה בנקים ובנקאים מרכזיים במדינה שהיו אחראים ל"פרשת הויסות" של המניות הבנקאיות, משבר כלכלי חריף, שהתרחש בישראל בשנת 1983 והביא להלאמת הבנקים הגדולים בישראל.‏ במקביל שימשה כאב בית הדין להגבלים עסקיים, והחל בשנת 2000 שימשה סגן נשיא בית המשפט לעניינים מנהליים.

משנת 2001 כיהנה כשופטת בבית המשפט העליון בפועל עד למינוי הקבע ב-2003. באפריל 2012 בחרה בה הוועדה לבחירת שופטים לתפקיד המשנה לנשיא בית המשפט, מינוי שנכנס לתוקף עם פרישתו של המשנה הקודם, השופט אליעזר ריבלין. לפי הנוהג למינוי נשיא בית המשפט העליון, נאור החליפה היום את אשר גרוניס כנשיאת בית המשפט העליון, ואמורה לכהן בתפקיד זה עד לפרישתה, בשנת 2017.

השארת תגובה