לראשונה: פסטיבל פיוט וסליחות לכלל קהילות ישראל ברחובות

מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל ברחובות מציג יחיחנך בעוד שבועיים • כחלק מהפעילות מפיק המרכז את פסטיבל פיוט וסליחות

מרכז מורשת יהדות תימן
מרכז מורשת יהדות תימן

כחלק מהפעילויות שיתקיימו במרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל, שיחנך בתאריך 18-19.9 ברחובות, יתקיים השנה לראשונה פסטיבל פיוט וסליחות בין התאריכים 24-28.9 שיהפוך למסורת ארוכת שנים. הפסטיבל יימשך חמישה ערבים, כאשר כל ערב יוקדש לקהילה אחרת.

פסטיבל פיוט וסליחות יתקיים לראשונה במהלך חודש ספטמבר, בין התאריכים 24-28.9 במרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל בעיר רחובות. הפסטיבל יפתח את שעריו ויארח את קהילת יהדות בבבל עם הרב דוד מנחם במופע סליחות אותנטי. הרב דוד מנחם, מביא עימו את רוח בבל ויהדות המזרח, הדמויות והצלילים. מופע השזור בסיפורים מלאי נוסטלגיה, אופי והומור ומלווה בשירה, ניגון והגות. היום השני לפסטיבל יוקדש למסורת עתיקה והיא יהדות אתיופיה עם להקת אינסרה המונה עשרים אמנים בהם זמרים, נגנים, ופייטנים המתמחים בשירה ויצירות שמקורם מאתיופיה. האמנים הם בני הקהילה האתיופית בישראל ופועלים במסגרת מרכז "אינסרה" למורשת ותרבות לקהילה האתיופית. הערב השלישי יוקדש ליהדות תימן, עם הזמר יאיר גדסי אשר התפרסם בלחן המיוחד שחיבר לפיוט "לך אלי תשוקתי", של רבי אברהם אבן עזרא מגדולי המשוררים בספרד, פיוט הפותח את תפילת יום הכיפורים. הערב הרביעי יוקדש ליהדות מרוקו וצפון אפריקה וילווה בקונצרט סליחות באווירה קסומה עם מגוון שירי תפילה ופיוטים הנאמרים במהלך חודש אלול, וביניהם, 'אדון הסליחות', 'אל נורא עלילה' ועוד. כל אלו בליווי אנסמבל התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד והפייטן רבי מני כהן, פייטן מחנך ממובילי לימוד הפיוט בארץ.,. את פסטיבל הפיוט יחתום אנסמבל שם טוב לוי אשר כולו יוקדש לפיוטים ושירי משוררים במופע בשם "ממזרח למערב". במופע יבוצעו פיוטים שהלחין שם טוב לוי, של "הרמח"ל, יהודה הלוי, רבי אברהם אבן עזרא, ר" ישראל נגארה, ביאליק, לאה גולדברג, דליה רביקוביץ ועוד.

מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל נבנה בשטח 3000 מ"ר ומשתרע על פני 3 קומות, הכולל משרדים, חללים מוזיאליים, ספרייה, חדרי עיון, כיתות לימוד, קפיטרייה ואודיטוריום המונה 260 מקומות ישיבה.

את מרכז המורשת תכנן ועיצב האדריכל, יעקב גיל, מומחה בתכנון מבני ציבור בארץ ובחו"ל כגון: קמפוסים אוניברסיטאיים, בתי-חולים, מרכזי שיקום, מרכזי ספורט, מבני ציבור, בניני משרדים, מרכזי קניות, מרכזי מחקר ופיתוח, מלונות ועוד.
למרכז מורשת עיצוב חדיש ומתקדם תוך חשיבה על אלמנטים אותנטים וייחודיים. המרכז שם דגש וחשיבות יתרה בהנגשת המקום לבעלי צרכים מיוחדים.

חנניה קורש, מנהל מרכז המורשת: "אני שמח ונרגש לראות שהחלום הופך למציאות. בשנת 2002 כאשר יצאתי ללמוד כיצד בתי המורשת פועלים בכל הארץ, למדתי על הייחודיות של כל קהילה מקהילות ישראל. המוטו שייחד את מרכז המורשת הוא הייחוד והאחדות של קהילות ישראל. פסטיבל הפיוט במרכז המורשת הוא סנונית ראשונה לייחודו של המרכז.

תוכנית פסטיבל הפיוט לתאריכים 24-28.9 החל מהשעה 20:30:

ערב פיוט יהדות בבל והמזרח, יום ראשון 24.9.17

ערב פיוט יהדות אתיופיה יום שני 25.9.17

ערב פיוט יהדות תימן יום שלישי 26.9.17

ערב פיוט יהדות מרוקו וצפון אפריקה יום רביעי 27.9.17

ערב פיוט "בין מזרח למערב" עם שם טוב לוי יום חמישי 28.9.17

תגובה אחת
  1. חוץ מאשכנזים

השארת תגובה