המספרים נחשפים: מפת הקצבאות וההטבות להן זכאים הנכים

ישנם נכים המקבלים מדי חודש עשרות אלפי שקלים מהמדינה • נכים רבים טוענים כי המחאה לא מייצגת אותם ומזניחה את הנושא החשוב באמת – ביטול חוק לרון והפניית הטבות לנכים במצב כלכלי קשה

כסא גלגלים באוטובוס
כסא גלגלים באוטובוס
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

מחאת הנכים איננה מאבק חדש שטרם מוכר לנו. מזה שנים ארוכות דורשים ארגוני הנכים להעלות את קצבאות הנכים, כאשר הדרישה האחרונה שואפת להשגת קצבאות בגובה שכר מינימום. לכאורה, דרישה פשוטה מובנת מאליה, שהרי כל שנות חייו, עד שהפך למוגבל, שילם הנכה למדינה את דמי הביטוח הלאומי וכעת מגיע לו לחיות ברווחה כלכלית.

התחקיר המלא יפורסם בסוף השבוע בעתון 'כל ישראל • 5 ש"ח בכל דוכני העיתונים

אלא שמתחקיר 'כל הזמן' עולה תמונה שונה לחלוטין. ככל שהתעמקנו יותר בתחקיר גילינו יותר ויותר ראיות לרווחתם הכלכלית של נכים רבים, חלקם אפילו בכירים במשק הזוכים להטבות של מאות אלפי שקלים בשנה (!) ללא הצדקה של ממש, בה בשעה שהכספים וההטבות הללו היו עשויים לשפר באופן דרמטי את מצבם של נכים רבים אחרים, וזאת מבלי לנהל מאבקים וחסימות כבישים.

ככל שתחקירני 'כל הזמן' התעמקו יותר ויותר בנתוני הקצבאות, כמו גם מעמדם הכלכלי של ציבור הנכים בישראל ומספר הבקשות לנכות, התעמקה גם ההבנה בחשדות הרבים של רשות המסים נגד הנכים.

לדברי הכלכלנית מירב ארלוזרוב, ברשות המסים חושדים כבר שנים ארוכות כי אחת מההטבות להן זכאים ציבור הנכים, פטור מלא מתשלומי מסים, הוא בסיס לשחיתות שהתפתחה סביבו תעשיית מאכערים שמקשרים בין נכים לבין עסקים. על פי החשד, במקרים רבים רושמים אנשי עסקים את כל הכנסותיהם על שמו של נכה במשפחה, בכדי ליהנות מהפטור הנכסף – שלעיתים שווה מיליונים.

במקרים אחרים, הנכה עצמו הוא איש העסקים שמרוויח שכר לא מבוטל. כך למשל, נהנה מנכ"ל בנק הפועלים מפטור ממס של 650 אלף שקל לשנה – בגלל שהוא נכה. לדברי מירב, הפטור הגורף ממס לנכים עולה לקופת המדינה סכום עצום של 1.1 מיליארד שקל בשנה, סכום שדי היה בו כדי לממן את העלאת קצבאות הנכים הבסיסיות בכ-15%.

עם זאת, יהיה זה מוטעה לחלוטין לטעון שכלל הנכים מרוויחים סכומי עתק, כמו זה של מנכ"ל בנק הפועלים. וברור כי יש לקבוע רמות הכנסה שונות, כאשר הנכים שמשתכרים סכומים נמוכים אכן ימשיכו ליהנות מההטבה המהותית הזו

המספרים המלאים

לפני שנעבור לנתוני הקצבאות המיועדות לנכים שאינם עובדים כלל, חשוב לשים לב לנתונים הרשמיים של הביטוח הלאומי לגבי מספר הנכים בישראל, כמו גם מספר הבקשות שאינו מציאותי.

כך למשל, בשנת 2015 בלבד הוגשו לביטוח הלאומי למעלה מ- 114 אלף תביעות נכות, מהן אושרו פחות מ-23 אלף (כ-20%). ולא מדובר כאן בנתון 'חריג' בכלל. על פי נתוני הביטוח הלאומי מספר הבקשות לאישור נכות, כמו גם מספר האישורים, נמצא במגמת עלייה מתמדת בשנים האחרונות. אם נשווה את נתוני מגמת העלייה המתמדת (30% בשבע השנים האחרונות) לנתוני גידול האוכלוסייה, התמונה גרועה שבעתיים. תשאלו למה? מסתבר שבישראל שווה מאוד להיות נכה.

בשיחה שערך תחקירן 'כל הזמן' עם מנהלת חטיבת המחקר של הביטוח הלאומי, היא ציינה כי נתוני הביטוח הלאומי מתייחסים אך ורק לנכים המקבלים קצבה מהביטוח הלאומי. "יש קבוצה לא קטנה של נכי צה"ל שמקבלים קצבה ממשרד הביטחון וגם נכים רבים שאינם זכאים לקצבה מאחר והם מרוויחים מעבודתם". בנוסף, מציינת מנהלת חטיבת המחקר כי לא כל הנכים עוברים דרך הביטוח הלאומי במסגרת התהליך לקבלת קצבאות נלוות, כמו למשל הטבות בארנונה, פטור ממס וסיוע בשכר דירה. "נכים רבים מגיעים לגופים הרלוונטיים עם אישור מרופא ומקבלים את הקצבה", היא אומרת.

סכום הקצבה שנכה מקבל מהביטוח הלאומי אכן עומד על 2,342 ₪ בלבד לחודש, אך אליה מצטרפת גם קצבה נוספת המוגדרת "קצבה חודשית נוספת" הניתנת לבעלי אובדן כושר השתכרות. שהם בעצם אותם מפגינים הטוענים שאין להם די בכדי לשרוד את החודש.

לאחר קביעת אחוזי הנכות הרפואית, פקיד התביעות של המוסד לביטוח לאומי יחליט אם המבוטח "נכה" ויקבע את דרגת אי הכושר, בהתייעצות עם רופא מוסמך ועם פקיד שיקום של המוסד לביטוח לאומי. דרגות אי הכושר האפשריות הן: 60%, 65%, 74% ו-100%. נכה אשר נקבעו לו 75% ומעלה של דרגת אי כושר זכאי ל-100% קצבת נכות כללית. דרגת אי כושר בשיעור שבין 60% ל–74% מזכה בקצבת נכות חלקית בהתאם.

בנוסף, נהנים הנכים מ"קצבת תלויים" הניתנת על כל נפש נוספת במשפחה. תוספת זו משולמת עבור בני זוג וילדים של מקבלי קצבת נכות כללית, בהתאם לתנאי הזכאות.

תוספת בשיעור מלא משולמת במקרים בהם נקבעה למקבל הקצבה דרגת אי כושר מלאה (בשיעור 100% או 75%) או מקבל קצבה שנקבעה לו דרגת אי כושר חלקית (בשיעור 74%, 65% או 60%), והוא עובד ומשתכר מעל 21% מהשכר הממוצע – מעל 2,031 ש"ח נכון ל-2017.
תוספת חלקית משולמת, בהתאם לחלקיות הדרגה, למקבל קצבה שנקבעה לו דרגת אי כושר חלקית (60%, 65% או 74%) והוא אינו עובד, או שהוא עובד ומשתכר פחות מ- 2,031 ש"ח (נכון ל-2017).

וכל זה, עוד לפני שדיברנו על "קצבת שירותים מיוחדים" המשולמת למבוטחים בביטוח הלאומי מגיל 18 ו-3 חודשים, הזקוקים לעזרה רבה של אדם אחר בפעולות היום יום. מי שזקוק לעזרה רבה או השגחה מתמדת, זכאי לקצבה בשיעור של 50% – 1,095 ש"ח. כמו כן תשולם לו תוספת לקצבה בסך 306 ש"ח. מי שזקוק לעזרה רבה בעשיית כל פעולות היום יום ברוב שעות היממה, זכאי לקצבה בשיעור של 112% – 2,452 ש"ח. כמו כן תשולם לו תוספת בסך 624 ש"ח. מי שתלוי לחלוטין באדם אחר בכל שעות היממה, זכאי לקצבה בשיעור 188% – 4,116 ש"ח. כמו כן תשולם לו תוספת בסך 930 ש"ח. מקבל קצבה בשיעור 188% הזקוק למכונת הנשמה בכל שעות היממה, זכאי לתוספת נוספת לקצבה – על סך 1,817 ש"ח.

"קצבת ניידוּת" חודשית לבעלי רכב משולמת למוגבלים בניידות בעלי רכב. סכומי הקצבאות תלויים בגורמים שונים, כגון סוג הרכב ואחוז המוגבלות. בעלי רכב "משתכרים" זכאים לתוספת לקצבה.

קצבה זו אמנם אינה מוגדרת קצבת מחיה, אך היא נעה בין 684 ש"ח ל-8,128 ש"ח – סכום היוצא מקופת המדינה. בנוסף, ישלם הנכה רק מחצית מעלויות הרכב, בעת קנייתו – מאחר והוא זכאי לפטור מלא (או 95%) ממס הרכב – שהוא מחצית ממחירו.

זאת, בנוסף להנחות רבות, ולפעמים אף פטור מלא, להן זכאים נכים בדרגות שונות בתשלומי הארנונה (משתנה בין הרשויות), החשמל (הנחה של 50% בתשלום חשבון החשמל על 400 קוט"ש ראשונים), רכבת ישראל (10% הנחה), בזק (50% בהתקנת/העתקת קו וחבילה מסובסדת לחשבון הטלפון הקווי החודשי), רשות המים (כמות מים נוספת של עד 3.5 מ"ק לחודש בתעריף הנמוך), פטור מאגרת רישוי רכב, 33.3 אחוזים הנחה בתעריפי הנסיעה באוטובוסים, פטור מתשלום אגרות לקופות החולים עבור ביקור אצל רופא פנימי ומקצועי, התחייבות לבתי חולים, ביקור במכונים ובמרפאות חוץ.

הנחה במס רכישה: ברכישת דירה ששוויה עד 2,500,000 ש"ח, ניתנת פטור ממס על מדרגת התשלום הראשונה: על חלק השווי שעד 1,623,320 ש"ח לא ישולם מס רכישה. על החלק שנותר עד 2,500,000 ש"ח, ישולם מס רכישה בשיעור של 0.5% משווי אותו חלק.

מעבר לכך, זכאים הנכים גם לסיוע בשכר דירה. תקציב ממשלתי שיוצא מקופת משרד השיכון והבינוי. קצבה שנעה בין 770 ₪ לרווק יחיד ל-1,640 ₪ לחודש להורה עם ארבעה ילדים.

אם יחליט הנכה לרכוש דירה, הוא יהנה מסבסוד ממשלתי של 20% מעלות הדירה – בנוסף להלוואה מיוחדת מקרן ממשלתית המיועדת למטרה זו. כך למשל, על דירת שלושה חדרים בבית שמש, שעלותו 1,220,000 ₪ ישלם הנכה רק 976,000 ₪.

המאבק שהוזנח

מאבק מוצדק אחר, שלטענת נכים רבים היה אמור להיות דגל המאבק – הוא הדרישה לבטל את "חוק לרון", על שם ועדת לרון שהוקמה כדי לבחון את שילובם של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה, ובגינו נאלצים הנכים לוותר על קצבתם בשל עבודתם.

בפוסט שפרסם צחי אדרי, חולה בניוון שרירים, הוא כותב: "לא רוצה קצבאות, רוצה לעבוד! המטרה הבסיסית שצריכה להנחות אותנו היא לשפר את התנאים ליציאה לעבודה ולעודד את ציבור הנכים להיות כמה שיותר יצרני וכמה שפחות תלוי באחרים. הבעיה היא שגם כאן, המדינה מערימה קשיים. במשך למעלה מעשור המדינה רמסה את ציבור נכים משני כיוונים: מצד אחד, היא שחקה את קצבאות הנכות ומהצד השני הציבה חסמים בפני נכים המעוניינים לצאת לשוק העבודה. כך למשל, בעקבות החסם המרכזי שנקרא 'חוק לרון', אני נאלץ לאבד רבע מקצבת הנכות שלי בגלל שאני משתכר 4,300 שקלים בחודש. למה נכה צריך להיענש על יציאתו לעבודה?"

החסם הזה חוסם בעיקר את הנכים העניים ועל כן אי אפשר לטעון נגדם את טענת הפטור ממסים. שכן מי שאכן מרוויח מהפטור מס הם אלה שמרוויחים סכומי עתק, שבגינם הם נדרשים לשלם מס גבוה, ועבורם, איבוד קצבת הנכות כלל לא נחשב ל"איבוד".
ומדוע ההפגנות לא מתמקדות בכך, ובכלל מתמקדות בנושא לא רלוונטי לכאורה? לדברי מ.ב. (השם המלא שמור במערכת) הסובל מנכות כבר למעלה מעשרים שנה, ככל שתתמקדו יותר ויותר במאבק הנכים הנוכחי, תגלו כי יש בסיפור יותר ויותר אלמנטים אינטרסנטיים, שללא ספק מושפעים מ'הוראה מגבוה'. לדבריו, "תספרו את מספר המפגינים ותשוו אותם למספר הנכים בארץ – הנתון הזה כבר אומר הכול".

בנוסף, גם ההסתה הינה חלק בלתי נפרד מהמאבק. כך למשל, בפוסט שפורסם באחת מקבוצות המחאה ברשת נכתב כי "ממשלת ישראל מעדיפה מתנחלים, חרדים וטייקונים על נכים מסכנים שמקבלים 2342 שח לחודש. פשוט בושה".

בשיחה עם 'קו עיתונות' אומר יעקב, נכה שאיבד לחלוטין את כושר ההשתכרות, כי ההפגנות הן הדבר הגרוע ביותר שרק ראה בחייו. "אני הולך ברחוב ואנשים מסתכלים עליי כאילו אני גנב, פושע ופרזיט שחי על חשבונם". יעקב הוסיף והאשים את ארגוני הנכים, שהם אגב, השיבו לנו כי "ההפגנות מאיימות ביותר על הממשלה ומביאים ללחץ אטומי להעלאת הקצבאות".

13 תגובות
 1. ערמת סילופים מטעם הגזלנים.
  הביטוח לאומי הינו ביטוח וחייב למבוטח את מלוא התשלום עבור אובדן כושר העבודה בדין צדק.
  ההטבות כביכול שצויינו לא נוגעות כלל לכמעט כולהנכים ,כפי שמוצג במעוות.
  מעניין לדעת כמה מילירדים נזרקים ללא סיבה לציבור האברכים שמקבלים גם קצבה חודשית וגם הבטחת הכנסה מקופת הביטוח לאומי ועל חשבון הנכים שהם המבוטחים האמיתיים. וזאת בניגוד מוחלט לכול סטודנט במדינה.
  מצופה מאדם דתי לא לציין פרורי אמת שחציה השני הוא ערמת שקרים. לא זה המוסר והצדק היהודי ולא ברור מאיזו פזורה מורעלת ומלאה כזבים ועלילות הביאו אותם יהודונים את התרבות השקרית הזו.
  לסיכום – הנכים צודקים בכול טענותיהם- כמעט לכולם אין הטבות כאלה ואו שהן זניחות.
  את כספי הביטוח לאומי יש לשלם לנכים ולא לכול ארחי פרחי .ואת כספי הביטוח לאומי שנלקחו לקופת המדינה כאילו הם רווח של גזל 240 מילייארד שקל יש להשיב מיד לקופת הביטוחלאומי בצרוף ריבית והצמדה לשכר הממוצע.

 2. לפי הכתבה מוטב שנולדת נכה. בוא כנס לעור שלי ליום אחד ערל לב.

 3. אני מקבל 100% אי כושר ואחרי כל ההטבות אני בקושי מקבל 3.5 אלף שקל, שזה 2000 שקל פחות משכר מינימום!!
  אפילו לא הבאת תגובה של אלכס פרידמן או משהו כזה..

 4. אותה קצבה חודשית נוספת לחלק מהנכים היא בין 100-500 ש"ח ונועדה לכסות הוצאות רפואיות, זה ממש לא הופך אותם לעשירים, עדיין במקרה הטוב ביותר לפחות מחצית קצבת נכות הולכת לתרופות בסל ומחוץ לסל.

  אולי יש עזרה לנכה עם 100% אי כושר עבודה ברכישת דירה, אבל כאשר נשארת רק 1,200 ש"ח לחודש או פחות לאחר תשלום של תרופות איך אפשר לרכוש דירה? איך אפשר אפילו לשכור דירה?

  אז יש קצבת תלויים למי שהעז להוליד ילד כי לא ידע שיאבד את כושר עבודתו, של כמה מאות. לגדל ילד עולה רק כמה מאות? ומה הילדים אשמים?

  קצבת השר"ם לא ניתנת לנכה, היא ניתנת פיסית לנכה אבל עבור העסקת עובד זר שיחליף לו חיתולים, ירחץ אותו יאכיל אותו יהפוך אותו במיטה יקים אותו מהמיטה, הקצבה היא בין אלף ל5 אלף בזמן שלהעסיק עובד זר כולל הטבות מינימליות זה 11 אלף ש"ח.
  כך שאותם נכים שמקבלים קצבת שירותים מיוחדים לא רק שלא נשאר להם עודף מהשר"ם, אלא שהם גם משלמים לעובד זר את כל קצבת השר"ם גם משלמים לו את כל קצבת הנכות שלהם וגם צריכים לשלם לו עוד 3 אלף מעבר לזה. כך שלמעשה קצבת הנכות שלהם היא מינוס 3 אלף. ועל זה אף אחד לא מדבר.

 5. יש לי 75% אי כושר השתכרות,64%רפואי, וכל מה שאני מקבל הוא קצבת היסוד +הקחן,שזה ביחד זה 2584שח, הנחה בארנונה 80%,והנחה בנסיעה באוטובוסים. זה כל מה שאני זכאי לו, איפה הנחה בחשמל? איפה ההנחה במים?משלם על תרופות מחיר מלא, לא מקבל עליהם שום הנחה, משלם ביטוח משלים לקופת חולים, ללא שום הנחה,לא מקבל שום הנחה בחשבונות הטלפון, ומוגבל בניידות בגלל נזק אורטופדי ברגליים, ונעזר בעזרי הליכה, וגם ניידות לא מקבל, כי וועדה קבעה שהמגבלה שלי לא רשומה בדף המיגבלות המזכות לניידות.אז איפה כל ההנחות שמוזכרות כאן? איפה כל הסכומים היפים שרשומים פה?

  אני לא יכול להרשות לעצמי להחליף מוצרי חשמל לבית שהיתקלקלו, כמו מיקרו חלוד, או קומקום לא תקין, ללא מכונת כביסה,כי אין לי את הכסף לקנות את זה,אפילו טלויזיה אין לי, מה שכן ישנו תיק ברווחה, שלא מסייעת לי באף דבר אחד, גם לא במזון, ויש ימים שאני מסתובב רעב, אז מצבי נהדר?

 6. קצבת תלויים מקבלים רק על 2 ילדים ולא יותר. ועל האשה רק אם היא לא משתכרת.
  ניידות לא קשור לקצבת נכות. זה ועדה של משרד הבריאות. יכול להיות שאדם יהיה נכה ב100% ולא יקבל ניידות. ויכול להיות אדם שיקבל ניידות ולא יהיה זכאי לקצבת נכות.
  גם ענין הזכאות במיסים לא לגמרי נכון.
  וכל זה לפני ההתעללות של הפקידים בנכים. שזה סיפור בפני עצמו . ועוד שזה עבירה יומיומית על החוק שעל ביטוח לאומי להוציא את הועדות למקום בלתי תלוי.
  הכותב בכאב
  נכה שמחפש את עשרות אלפי השקלים ורואה אותם רק בחלום

 7. "אם יחליט הנכה לרכוש דירה, הוא יהנה מסבסוד ממשלתי של 20% מעלות הדירה בנוסף להלוואה מיוחדת מקרן ממשלתית המיועדת למטרה זו"
  חחחח, בישראל? הנחה בקנית דירה? קודם נדבר על הנגשה! אני לא יכול אפילו להתקלח בדירה "שלי" כי היא שכורה ואסור לשנות דירות שכורות. אני לא עובר במסדרון אז עברתי לישון במטבח. אכן חיים בפסגת הפאר !

 8. נכה 100% אי כושר השתכרות מקבל רק 2342 ש'ח+קח'ן שזה במקסימום 450 ש'ח (וגם פחות, תלוי בנכות הרפואית).
  כלומר במקסימום קצבתו כ: 2700 ש'ח.
  רבבות נכים לא מקבלים קצבת ניידות ולא קצבת שר'ם, ולא קצבה מביטוח פנסיוני ולא עובדים והם יחידנים. הם העניים ולהם חובה לעזור ומייד.

 9. לי יש 100% אובדן כושר עבודה ו73 אחוזים רפואיים הזכאות היחידה שיש לי היא הנחה בארנונה הסכום המשולם לי 2342+350 קחן למחיה זאת אומרת לחשמל שאין הנחה למים שאין הנחה לתרופות שעולות לי למעלה מ600 שקל בחודש ואני מקבלת 1401 שקלים עבור שר"מ אני מרותקת לכסא גלגלים לא מסוגלת לעשות כלום כל השר"מ הולך למנקה למבשלת ולמשהי שבאה לקלח אותי ובגלל שאין לי מספיק אני נאלצת להתקלח יום כן יום לא

 10. כל הידע הזה לא עמד לרשותי,עד עכשיו,טוב שהדברים נאמרו נכונה.דבר שממאפשר גם לי לקבל תמונה מלאה.

 11. אני מתפלא..ועם כל הכבוד .. על מסקנות כותבי הכתבה ..המוטית ..הזאת

  כאשר לא נכתב ושוכללו כל הנתונים

  והם העומס העצום על הנכים 188% כמוני ..
  שהפכנו ל..מעסיקים בכח החוק …שזה אומר תשלומים עצומים לעובד הזר ..

  עבור
  לינה
  כלכלה
  תשלום לביטוח הלאומי
  תשלום לביטוח לקופ"ח
  תשלום על ימי הבראה ..שנתי
  תשלום לחופשות ..
  תשלום לימי מחלה
  תשלום לפנסיה לעובד
  ומשכורת נוספת ..בשנת עבודה

  תעשו את החישוב ..לגבי תשלומים אלה ..ותמצאו שחלק הארי מהקצבאות של הנכה
  מתועלים לתשלומים שרשמתי ..עבור העובד הזר ..

  זהו עוול נוראי ..ופתח להטלת מום נוסף ..על הנכה עצמו ..
  שיופנה אליו ..ע"י הציבור …
  כ..עושק ..כנצלן ..וכחיי על חשבון משלמי המיסים …וזה בלשון המעטה
  " מעוות ..אם לא מרושע "

  תודה

 12. קשקוש יש הבדל בין נכה לנכה במה הנכה עבד קודם אם זה נכה מתאונת עבודה או נכה צה"ל או נכה מטעמי בריאות ותלוי מאוד מה מצבו
  אתה מסית ומטעה אנשים שגם ככה חושבים שנכה מקבל רכב מקבל דירה ןמקבל אלפי שקלים

 13. מעניין כמה קיבלת על השטות הזו יש הבדלים בין נכה לנכה
  נכה ביטוח לאומי
  נכה צהל
  נכה נפגעי שואה
  נכה עבודה
  להבא בדוק את הכל ולא להסית ולהטעות סתם

השארת תגובה