"זה עלבון עצום!" • דודי אמסלם נגד הסרת המגנומטרים משערי הר הבית

הוא בלי כיפה אבל דתי בנשמה, חבר במפלגת הליכוד ועם זאת לא מהסס לתקוף את ראש הממשלה, מכהן כחבר כנסת ולא אוהב את המקום, מועמד לתפקיד יו"ר הקואליציה אבל מסרב לדבר על כך • הכירו את ח"כ דוד אמסלם

ראיון
ראיון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מצד אחד חה"כ דוד אמסלם הוא מהח"כים הבולטים במפלגת הליכוד ומקומו מובטח בוודאות בכנסת הבאה, אך מצד שני, בשונה משאר חברי הכנסת מהמפלגה שנחשפו לעיני הציבור בעיקר בעקבות התבטאויות בוטות ומוזרות, אמסלם הוא איש שקול ומשמש כ'מבוגר האחראי' של המפלגה. דודי אמסלם שעלה ממרוקו מכהן כבר יותר מ-30 שנה כ"פקיד" של עם ישראל, בראיון נדיר ל'כל הזמן' וראשון לתקשורת החרדית הוא מדבר על הכול בלי מחסומים.

אל חדרו של אמסלם הגענו ביממה האחרונה של מושב הקיץ הסוער, כדי לדבר על ענייני היום. שאלנו אותו לאן הוא נוסע בחופש, אבל התברר שאמסלם לא יודע מה זה חופש. מזה 30 שנה, יום יום, הוא פותח את הבוקר כשרובנו עדיין ישנים ומסיים את היום עמוק אל תוך הלילה, הוא הח"כ שפותח כל יום את הכנסת, עד כדי כך שהוא משאיר לפעמים פתק למאבטחי המשכן שידעו שהוא בבניין – במקרה ויחפשו אותו.

אמסלם מכהן גם כיו"ר וועדת הפנים ואיכות הסביבה. ביום ראשון סיירה וועדת הפנים בראשותו במירון, והוא מתייחס לנושא קבר הרשב"י: "אני מקווה שניקח את זה למקום שראוי לרשב"י. לוועדת הפנים אין לה תפקיד אופרטיבי מול משרדי הממשלה, אני עושה דברים שהם חריגים. בראש שלי אני בסך הכול פקיד. אני עכשיו מתפעל את זה ונותן הוראות איך לבצע את הדברים שחשובים לי.

"אני חושב שאחרי שעשיתי את דיוני הוועדה בחדר הוועדה בכנסת, אנחנו צריכים להתרשם מהמקום ולכן אני חושב שטוב שנרד לשטח. קבר הרשב"י זה המקום המתוייר ביותר אחרי הכותל, לכן צריך להפוך אותו למקום יותר מכובד, בלי באסטות, עם שירותים נורמליים. צריך לכבד את המקום, את הרשב"י".

• יש כסף לכל הדברים האלו?

"יש כסף עבור הכול במדינה הזו. רק צריך לדעת לשים אותו במקומות הנכונים".

סיכום מושב

"עבדתי הרבה שנים בסקטור הציבורי, כמעט 30 שנה, הייתי בא לעבודה ב6 ורבע כל בוקר ויוצא ב8-9 בערב, כל יום. וחשבתי כשנבחרתי לכנסת כמו כל אזרח, שבכנסת זה יהיה חצי קלאץ' כזה, חשבתי שבאים למקום הזה לעבוד רק שלושה ימים בשבוע, שני, שלישי ורביעי. אבל אני קובע באופן חד משמעי שכל חיי לא עבדתי בלחצים, בשעות ובמתח כמו שבכנסת. זו עבודה קשה שאי אפשר להסביר אותה", מתאר אמסלם את העבודה כחבר כנסת.

• לפעמים אתה אומר לעצמך למה לי כל זה?

"בוודאי, יש לי הרבה נקודות כאלו שאני חושב 'עזוב', כשאני רואה שיקולים לא עניינים זה מפריע לי. אנשים שלא מדברים לעניין גם מפריעים לי. יש לי הרבה פעמים נקודות שאני אומר לעצמי, 'עזוב, אין לי כוח לזה כבר'. לא לעבודה, אני איש עבודה, החיים שלי זה עבודה ציבורית. אבל היו הרבה נקודות שהפוליטיקה הקטנה הכעיסה אותי ואמרתי לעצמי 'חלאס!'

"לפעמים אפשר לתקוע לי חוק מסיבה לא עניינית, תנמק, תסביר, אין לי בעיה, אתה לא חייב להסכים איתי ואולי גם יש הגיון בדעה שלך, אבל לפעמים שאתה תוקע איזה משהו בכוונה בלי קשר, לפעמים מה שחשוב לך זה הקרדיט ולא העשייה".

ומה מונע ממך לפרוש?

"בסופו של דבר, כשאתה מקדם כמה דברים לטובת עם ישראל, אז זה בעצם הנחת רוח שיש לך. לפעמים אתה אומר שזה חשוב, גם האנשים שלי מעודדים אותי כשאני מתוסכל ומחזקים אותי.

"אם לא היו לי תוצאות לא הייתי נשאר פה. וכך יהיה, אם אין לי תוצאות אז אני לא פה, אני לא מת על המקום הזה, יש פה הרבה אנרגיות שלא מתאימות לאופי שלי, אני לא מתחרה אף פעם בחיים שלי, אני בא, עושה את העבודה שלי והולך.

"בדרך כלל אין לי שיקולים לא לעניין, הכול ברגוע. גם עיתונאים, מעולם לא דיברתי איתם לפני שהגעתי לכאן, זה לא עניין אותי, וכאן עולם המושגים משתנה ואני לא יכול לא לקבל אותו. עד היום העיתונים לא מחזיקים אותי ברמת העניין, אני יותר עושה את החוקים, את העשייה. התקשורת גם תוקפת אותי על זה שאני עושה דברים לבד בגלל שאני מאמין בזה.

"אני לא מקיים דיונים בשביל הרעש, אני לא עוסק בחוק המואזין למשל כי אני חושב שזה חוק מיותר ואין לי זמן לטפל בו, אני לא חושב שהוא חוק חשוב. אני חושב על האנשים, האזרחים החלשים, הנכים, על תרופות מצילות חיים.

"העברנו מעל 50 חוקים ועשיתי מעל 500 דיונים בשנתיים שאני בכנסת, כל דבר זה עולם ומלואו. חלק מהחוקים קשורים לכל כלל ישראל כמו חוק המים שבנו כאן חודשים מהבוקר עד הלילה, זה חוק מסובך מאוד אבל בסוף הבאנו בשורה לעם ישראל שהמחירים ירדו ב- 15%, עשינו סדר עצום בענף החקלאות ששם היה כאוס אמתי והציבור הרחב לא מודע לזה, אבל זה בסדר".

• יש תחושה שלמרות שהליכוד בשלטון הוא לא שולט בפועל, ראינו את זה רק לאחרונה בסערת המגנומטרים, איך אתה מסביר את זה?

"זה נוגע לכל עם ישראל, זה לא עניין מפלגתי. לכן אני אמרתי את זה מיד, הייתי בראיון עם ח"כ מהרשימה המשותפת, והוא אמר לי 'אתה תראה שיורידו את המגנומטרים', ואני עניתי לו שאין מצב שזה יקרה. ועכשיו כולם מציירים את זה כערבים שניצחו את היהודים, זה דבר שלא בא בחשבון, זה התקפלות, זה עלבון עצום! אנחנו לא בגולה, ככה היו מתקפלים בגולה. אבל מעבר לזה, נגיד שנבליג על האירוע, אני טוען שבטווח הקצר הטרור קיבל רוח גבית ואתה תראה שנקבל את זה חלילה בפיגועים הרבה יותר חמורים ממה שהיו עד היום, בגלל שהערבים עכשיו נועזים יותר, חצופים יותר, רצחניים יותר.

"הם לא צריכים סיבות לרצוח יהודים, הרי המגנומטרים באו בגלל שהם רצחו שני שוטרים, הרי הם רוצחים יהודים מאז שהגענו לארץ ישראל, הערבים לא צריכים סיבה לרצוח יהודי, אם הוא יכול לרצוח אותך הוא ירצח אותך. המזל שיש לנו צבא ומערכות ביטחון שאמורות להגן עלינו ולייצר הרתעה מול הערבים, וכאן יכולת ההרתעה נפרצה לטעמי באופן קיצוני".

• אבל הצבא והשב"כ הציגו בפני חברי הקבינט טיעון שהצבת המגנומטרים תביא להסלמה ולפיגועים קשים דווקא…

"הצבא, התפקיד שלו זה לעשות את העבודה שלנו, בשביל זה בדיוק משלמים לו משכורת. צבא ההגנה לישראל מקבל כ70 מיליארד שקל ואפילו יותר, משטרת ישראל מקבלת תקציב של קרוב ל-15 מיליארד שקל, צריך להבין שמערכות הביטחון הם כמעט 20 % מהתקציב של מדינת ישראל. לא יכול להיות שבשעת ההפעלה, כשצריך להפעיל אותם, הם מתחילים לייצר איומים שיכול להיות שהם נכונים בחלקם ויכול להיות שהם העצימו אותם. התפקיד שלהם זה להגן על תושבי מדינת ישראל, בשביל זה צה"ל הוקם וזה התפקיד שלו. משטרת ישראל אמורה להגן על ביטחון מדינת ישראל. לכן אני חושב שההחלטה להסיר את המגנומטרים היא לא נכונה".

• היא לא נכונה, אבל מי שקיבל את ההחלטה הזו יחד עם שרי הקבינט הוא ראש הממשלה וראש מפלגתך בנימין נתניהו.

"גם ראש הממשלה צריך להבין את הדברים האלו ולדעתי זאת טעות. ימים יגידו מה שנקרא. אנשים נהרגים כאן רק בגלל שהם יהודים, משפחה נהרגה רק בגלל שהיא עשתה קידוש בליל שבת. הם הורגים לנו יהודים ואנחנו כפרס מורידים להם את המגנומטרים! התחושה שלי כיהודי מהרחוב, לא כחבר כנסת, שהערבים ניצחו אותנו במאבק הזה".

•מה חלקה של הרשימה המשותפת בכל העניין הזה?

"אני חושב שהרשימה המשותפת היא ארכי אנטישמית, הם מוקד ההסתה כמעט הראשי, הם יותר קיצוניים מהרחוב. הרחוב הערבי הממוצע קם בבוקר ורק רוצה להביא פרנסה לבית שלו, הוא יודע מה קורה במדינות ערב מסביב, הוא יודע מה קורה ברשות הפלסטינית והוא יודע ששפר עליו גורלו והוא חי כאזרח בישראל.

"חברי הכנסת הערבים הם מסיתים אותם ומכניסים להם לראש שאנחנו רוצים לנהל את אל אקצא (הר הבית), והם יודעים שאין לנו עניין לנהל את אל אקצא, הם משקרים ביודעין. בארה"ב אם היה אומר את אותם דברים שהם אומרים, לא חבר פרלמנט אלא אזרח, נראה לך שלא היו מכניסים אותו לאיזה קלבוש? נראה לך שברוסיה הוא היה אומר את זה?

"הם מנצלים את הדמוקרטיה שלנו, לדמוקרטיה יש חולשות גם. היא לא יכולה להיות אלימה, יש כללים, אתם בעצם בתפר, בכללי הולכים ומסיתים את האוכלוסייה שלכם וגורמים לזה שיהיו יותר מחבלים. עכשיו לאן זה ילך? הרי אנחנו יותר חזקים, כי אנחנו יהודים, אנחנו רק נצטרך לקבל החלטה אם זה אנחנו או אתם, מי שלא יישר קו אתנו לא יהיה פה.

נתניהו והתקשורת

האם גם ממך ביקש נתניהו להגן עליו בתקשורת בעקבות החקירות?

"מי שמכיר אותי יודע שאין לי קשר עם ראש הממשלה, זה לא שאני נפגש אתו כל יום, אין לי טלפון של שום עיתונאי, כשמתקשר אלי עיתונאי שמבקש לשמוע את עמדתי בנושאים שונים, אז לפעמים זה מתאים לראש הממשלה ולפעמים זה לא מתאים.

"ראש הממשלה מרגיש שעושים לו עוול, אבל השמאל לא יכול להחליף את הימין כל עוד נתניהו בשלטון. נתניהו במצב טוב וכל האחרים לא! יש לי ביקורת על נתניהו אבל גם אני מבין שהוא מנהיג בקנה מידה עולמי. אין מנהיג כמוהו, רוב העולם לא יודע מי זה גבאי או לפיד, אבל כל ילד בעולם יודע מי זה ראש הממשלה. יש לו דמות של מנהיג, יש לו ניסיון בינלאומי וניסיון פנימי".

• אתה חושב שהתקשורת רודפת את נתניהו?

"הציבור לא יודע איך זה עובד, משטרת ישראל הרי לא קיבלה תלונה על ראש הממשלה. הרי מגיעים למשטרה עשרות סיפורים הרבה יותר חמורים של אזרחים, אבל המשטרה מחליטה במה היא תתמקד. הרי אם תלך למשטרה ותספר להם שראית מישהו גונב שני ארגזי קוקה קולה מהסופר, אז אני מניח שאם זה אזרח מן השורה היא תגיד שזה חוסר עניין לציבור, אבל אם זה יהיה ראש הממשלה יקימו צוות מיוחד ויפתחו חקירה מידית ויעשו חיקורי דין. לכן כל ראש ממשלה מקבל טיפול לא הוגן. אם פקיד היה מקבל כמה סיגרים אף אחד לא היה בודק את זה כי זה לא מעניין.

"השמאל מבין את זה ומתוסכל עד עמקי נשמתו, רוב העיתונאים הם אנשי שמאל, כך זה בכל העולם. אם אתה תבדוק בכל העולם האליטה הם אנשי שמאל וכך גם בארץ, והם מתוסכלים שבוחרים את נתניהו ולכן הם רוצים ליירט את הבן אדם ומייצרים סביבו בועות. הם רוצים לייצר שינוי בדעת הקהל, שהרי הקהל רק רואה כותרות וחושב לעצמו שיש לנו ראש ממשלה מושחת".

• זה יגיע לבחירות?

"זה גם יכול להביא לבחירות, בחירות זה דבר גמיש. אני טוען שבסופו של דבר הליכוד הפוטנציאל שלו האמתי הוא בסביבות ה50 מנדטים, אם נתמקד בעבודה שלנו שהיא גם חברתית וגם חשוב לזכור מסורתית, כי אנחנו מפלגה דתית, ונפתח את ארץ ישראל ונעבוד מהבוקר עד הלילה לטובת הציבור, אני חושב שאנחנו נחזור ל50 מנדטים. המחנה הימני הוא בסביבות ה-70 מנדטים, אז יש את החרדים והדתיים שהם בנפרד, אבל כל השאר הם ליכודניקים. ליכודניק זה מסורתי, חברתי ומישהו שדואג לארץ ישראל. כחלון וליברמן הם הרי ליכוד. אני מקווה שהם יחזרו".

שאיפות

אתה יו"ר של אחת מהוועדות החשובות בכנסת, אתה רוצה להיות שר?

"אני קודם כל מתמקד באיפה שאני עכשיו, אני לא עוסק בזה, אני לא רוצה לעקוף אף אחד שלא מגיע לי ואני לא רוצה שאף אחד יעקוף אותי כשלא מגיע לו. אני חושב שיש פה מדרג בכנסת, גם וותק, גם גיל, גם ניסיון ציבורי, גם המעמד שלך בתוך המפלגה".

• יו"ר הקואליציה דוד ביטן כנראה יתמנה לשר כבר במושב הבא, כך גם הוא אומר. יש דיבורים שתחליף אותו בתפקיד יו"ר הקואליציה. זה תפקיד שתרצה?

"אני לא שם, אני חי משבת לשבת, טוב לי במה שאני עושה, אני לא רוצה לדחוף אף אחד שהוא בכיר ממני או מוערך במפלגה יותר ממני, אני חושב שזה לא נכון".

• מה אתה אומר לאלה שחותרים תחת נתניהו, כמו ישראל כץ שכבר מדבר על היום שאחרי, כמובן בזהירות, אבל מדברים…

"אני לא רוצה לדבר עליהם באופן פרסונלי, אנחנו בליכוד יש לנו מסורת ולא היו לנו הרבה מנהיגים מאז הקמת הליכוד. היה לנו את בגין, שמיר, שרון ונתניהו, ארבעה מנהיגים, במפלגת העבודה מדיחים מנהיג כל שנה וחצי. אנחנו מבינים שזה הקפטן של הספינה ואם הלך הקפטן הלכה הספינה. אז בוודאי, מותר ורצוי להעביר ביקורת, זו לא חסידות, רצוי שנבקר אותו מבפנים, אבל מי שתוקף מבחוץ רוצה להפיל אותו".

• אתה מכיר את אבי גבאי היטב כיו"ר הוועדה לאיכות הסביבה בזמן שהוא היה שר, האם יש לו את הכישורים להיות ראש ממשלה?

"לדעתי לא, אני מחבב את האיש, הוא היה בסך הכול בחור טוב וחיובי, אבל כדי לנהל עוד כמה דברים מלבד להיות בחור טוב – אין לו את הניסיון, ואני כבר לא מדבר על הכריזמה, את זה הציבור ישפוט. תראה מה היה לנו בתקופה האחרונה, מה היה קורה אם גבאי או לפיד היו בשלטון? הרי בסוף זה מדינת ישראל וצריך מישהו שמקבל החלטות. לכן אמרתי שראש הממשלה נתניהו הוא אדם כישרוני ברמה האישית.

גם ללפיד אין ניסיון וודאי שלא בקטע של ניהול מדינה. את יאיר אני גם מחבב ברמה האישית, כל חייו הוא היה עיתונאי ואדם שעסק בעיתונות לא יכול להיות ראש ממשלה. גם גבאי עם כל הכבוד ניהל חברה גדולה, ואני ניהלתי חברות גדולות יותר ואני גם לא כשיר כיום להיות ראש ממשלת ישראל, אני יותר מבוגר מגבאי וניהלתי מערכות לא פחות גדולות משלו ואני לא יכול להיות ראש ממשלת ישראל…"

זירה מוניציפאלית

לאמסלם יש פינה חמה ומיוחדת בלב לירושלים, "בועדות הכנסת כשעולה סוגיית ירושלים, לא משנה איזה תפקיד אני יעשה, התפקיד החשוב ביותר שהיה לי זה ראש אגף שפ"ע בעיר ירושלים. אמא שלי הייתה מברכת אותי שאני אזכה ליפות את ירושלים בביאת המשיח, לא הפנמתי את המשפט הזה, אבל אני חושב לעצמי לפעמים כי מאז דוד המלך ועד היום כמה אנשים עשו את זה? אני חלק מהם, השארנו חותם בירושלים, כל כביש וכיכר יישארו כאן עשרות שנים, ירושלים היא הלב והנשמה של הכול, אני תמיד אשרת את ירושלים בכל תפקיד".

• מה הסיכוי שתרוץ לראשות העיר?

"אני כל הזמן חושב על זה. אני לא לוקח החלטה שהיא לא 100%, אנחנו לא קונים כרטיסי מפעל הפיס, בבוא היום אני אבדוק את העניין, אתייעץ ואקבל את ההחלטה".

• דיברת עם החרדים על תמיכה אפשרית?

"אני לא מדבר עם אף אחד עדיין. זה ביצה שלא נולדה, נראה אם ראש העיר עוזב, ואז נראה מה עם החרדים. נחיה ונראה. בינתיים אני יו"ר וועדת הפנים וניר ברקת הוא ראש העיר ירושלים".

•מה דעתך על החוק להגדלת הכנסת של אורי מקלב?

"חברי הכנסת היום לא יכולים לעמוד בלחץ העבודה. לא מסוגלים להתמקד בדיוני הוועדות, תוך שעתיים הם קופצים ל4 וועדות ואז הם לא מתמקצעים ולא מכירים את החומר ומצביעים בלי לדעת על מה. יש מחסור בחברי כנסת, המליאה היא בזבוז זמן, הדיונים בוועדות הם הפעילות האמתית".

מתווה הכותל

• נלחמת במתווה הכותל בכל הכוח, זה לא מובן מאליו…

"מה שקורה לערבים זה קשור למתווה הכותל הם בכלל טוענים שאנחנו לא קשורים למקום הזה. הם טוענים שבית המקדש בכלל לא היה. הערבים רואים שאנחנו מזלזלים בכותל, אז הם מאמינים שזה לא שלנו. לא תראה אותם מבזים את אל אקצא. אם אנחנו לא מכבדים את מסורת ישראל, למה שהם יכבדו אותנו?"

• אומרים הרפורמים: אנחנו רוצים להתפלל בדרך שלנו ולא נותנים לנו.

אמסלם זועם וניכר שהנושא בדמו. "הכותל המערבי זה לא מועדון שמשכירים אותו לכל אחד, יש כללים במסורת ישראל שהיא למעלה מ3000 שנה. העולם התקדם בהרבה במאות השנים האחרונות, אבל משהו שלא השתנה זו המסורת. אותן תפילות ואפילו אותן מנגינות. העם היהודי לא היה מתקדם אם זה היה משתנה.

"הרפורמי הראשון היה ישו… הרי מה היה? ישו שמר על כל תרי"ג המצוות והתלמידים שלו החלו את הרפורמה וכך הגענו לנצרות. דת זה לא מפעל שימורים. אני לא יודע למה צריך להניח תפילין, אבל כתוב אז אני עושה בלי לשאול, זה תפיסת העולם של דת, אז איך אני עושה רפורמה? הדת היא דבר ערכי".

השארת תגובה