קים ג׳ונג און מול דונלד טראמפ – המלחמה שעשויה לפרוץ בטעות

המנהיג הצפון קוריאני משחק את המשוגע, אולי בגלל תכונות מולדות ואולי כאסטרטגיה מחוכמת • הבעיה: דונלד טראמפ שלא מתרגש, ומלחמה שעשויה לפרוץ בטעות

קים ג׳ונג און
קים ג׳ונג און
>> בעל עסק? לחץ כאן וקבל אתר לעסק שייראה מליון דולר!

קים ג׳ונג און, שליט המונרכיה הצפון קוריאנית, משחק את ה״מטורף״. עדיין לא ברור באם זה טירוף מולד או טירוף כאסטרטגיה, ולפחות כטקטיקה שתוכיח את עצמה.

קים ג׳ונג און הצעיר, הינו דור שלישי למונרכיה אבסולוטית עם פולחן אישיות שטני שכוננה והונהגה על ידי סבו, קים אל-סונג. בלתי אפשרי להבחין בין האמת לאגדות בסיפור נעוריו והולדתו של אבי השושלת. המידע הזמין אודותיו, ניזון מדיווחיו שלו. בסגנון, בלידת המנהיג-הגדול הנשיא הנצחי, שמים נפתחו, הרים התרוממו, הבריק ברק וזרח כוכב! לך תתווכח עם סוכנות הידיעות הרשמית.

חלק נכבד מסמכויות השלטון הועברו כבר בחייו לבנו קים ג׳ונג-היל. לאחר פטירתו הפתאומית של הבן, השני בשושלת, מונהגת המונרכיה על ידי הנכד. במדינת הפועלים הסגורה, מונהג פולחן אישיות קיצוני סביב בני המלוכה, משפחת קים. זה לא מפריע לקים הצעיר והנהנתן לחסל גם בני משפחה קרובים, שיש חשש שיקראו תגר על שליטתו.

בנעוריהם קים ג׳ונג און ואחותו שמכהנת כיום כמספר שתיים במדינה, התחנכו בברן שבשוויץ, במוסד יוקרתי לבני עשירים. במערב קיוו שהחינוך המערבי יהיה הפתח לשינוי. העובדות טפחו על פני החולמים.

הינוקא בעל דם-כחול קים, ״מונה״ בהפתעה! על כידוני צבא-העם, ״למנהיג העליון של מפלגתנו, צבאנו ומדינתנו שירש את האידאולוגיה, המנהיגות, האישיות, המעלות והאומץ של החבר הדגול קים ג'ונג איל". בגיל 28 כמעט ללא הכנה, בגין פטירתו הפתאומית מהתקף לב בעת נסיעה ברכבת של אביו. מונרך חדש ל״רפובליקה העממית של צפון קוריאה״.

כניסתו לשלטון לוותה בסימנים של מתינות. קים הצהיר על הפסקת קידום תכנית הגרעין, שידר מתינות והתקרבות לדרום-קוריאה ולמערב בכללותו. הסימנים לא הבשילו למעשים. ואדרבא! מעט הזרים שהורשו להיכנס, משלחות ספורט שהורשו להתחרות מחוץ למדינה המסוגרת והפיתוח הטכנולוגי העולמי המואץ בשוק המדיה האלקטרונית והאינטרנט, גרמו לרוחות של שינוי ועצמאות מחשבתית בקרב האזרחים, שלפתע הכירו דברים חדשים. קים עשה ״חושבים״ ועצר באחת את מהלכי ההתקרבות למערב והפגת המתיחות עם הדרום העשיר והדמוקרטי.

קים הנהנתן, שדואג להביא למשפחתו, מזון גורמה ממיטב מסעדות פאריז במשלוח מיוחד ומהיר במטוסים פרטיים, ולשאר הנאות החיים של צעיר אירופאי, ״הבין״ שהפלת חומות הבידוד, וההתקרבות לדרום המפותח והעשיר, מסכנות את המשך שלטונו הקיסרי, וביצע מיידית שינויי כיוון ואווירה.

באגרוף ברזל הוא ערף וסילק מקורבים ובכירים נאמני אביו וסבו, שסיכנו את שלטונו האבסולוטי. בני משפחה מדרגה ראשונה, ״נעלמו״ ואינם. כל מתחרה פוטנציאלי וכל מי שהיה מסוגל להביע דעה נרצח. צמרת שלימה חוסלה.

חומות הבידוד הוגבהו ונאטמו. האווירה במדינה חזרה להיות מלחמתית, עוינת למערב ובפרט לארה״ב ולגרורתה, האויב בדרום קוריאה. הורחבו מחנות הדיכוי ל״חינוך-מחדש״ של אזרחים שגילו מינימום של עצמאות.

הפניית מרבית המשאבים לחיזוק הצבא ויכולותיו בתחומי גרעין וטילים ארוכי שיוט, גרמו במדינה למשבר כלכלי חריף ובעקבותיו רעב ומחסור. זה לא פגע בתנאי החיים של המעמד השליט. המיליארדים שממשל קרטר הזרים בזמנו למדינה בכדי ליצור בה פיתוח תעשייתי וחקלאות מודרנית, שינוי דפוס חיים ופתיחות, נוצלו, נעלמו ולא יצרו את השינוי המקווה.

המעמד השליט. המשפחה הקיסרית, הצבא, בכירי השלטון הארצי והמקומי ועסקני המפלגה, שולטים ביד רמה בהמון העם המורעב. החינוך הינו שטיפת מוח בלתי פוסקת להאדרת המנהיג, הצבא והמפלגה ששומרים על המדינה ועצמאותה, מהטפילים המערביים שמאיימים לחסלה טוטאלית.

בצפון קוריאה האינטרנט מוגבל ולא חופשי לציבור, המדיה האלקטרונית מוגבלת ומפוקחת. שידורי הדרום הדמוקרטי נחסמים באמצעים אלקטרוני. הרשת הסלולרית מצומצמת לערים הגדולות, חסומה להמוני העם ומואזנת תמידית. האח הגדול שומע ומאזין בכל רגע נתון.

השלטון הדורסני דורש הלשנות ודיווחים על בסיס יומיומי. העונשים הינם קיבוציים ומשפחתיים. בן מלשין על אביו, אח על אחותו, כולם חוששים מכולם. כשהשלטון המרכזי מציג להם מצגות-שווא ושקרים על קשיי החיים במערב המאיים לכלותם.

קים זקוק לדרום-קוריאה ולמערב, בכדי להאכיל את אזרחיו הרעבים החשובים לו כקליפת השום. הוא לא מוכן לשום רפורמות או פתיחת ארצו לתיירות והשקעות זרות, דבר שיסכן את שימור שלטון היחיד שלו שעומד בראש מעייניו. קידמה ופתיחות יכולים להכניס חלילה מחשבות זרות אצל נתיניו המשועבדים.

קים מודע למגבלותיו ויכולותיו מול העולם החופשי והחזק עשרת מונים. מאידך, הוא קורא היטב את המפה הפוליטית ומבין שהעולם החופשי ״שבע״, עייף, לא מעוניין במלחמות ו״ישלם״ במטבע קשה עבור המשך השקט בחצי האי הקוריאני שמאיים על יפן ודרום קוריאה.

קים פיתח סוג של הליכה על פי ״תהום״. כלומר, אני משוגע וחסר מעצורים, ״תחזיקו אותי חזק שלא אשתגע״. כיום הוא מאיים לא רק על שכנותיו, גם על ארה״ב עצמה. ללא שום הגיון או שכל. למרות שלא מנסים להתערב לו בשלטון היחיד.
הוא בידל את מדינתו ממשפחת העמים, צפון קוריאה לא חברה באף גוף עולמי. סין ורוסיה נקראות תומכות חלקיות ובעבר הטילו ווטו על החלטות באו״ם, נגד צפון קוריאה. בעיצומים האחרונים עליהם הוחלט באו״ם, גם הם תמכו. גם לדעתם, קים הגזים בגדול.

על ידי מדיניות הצגת ״שיגעונותיו״ כשיגעון-גדלות בלתי נשלט, מנסה קים לאיים ולסחוט את מדינות המערב החופשי. הוא חייב אותם ובעיקר את כספם, אך לא מוכן להתפשר על עתיד שלטון האימים שלו במונרכיה. שלטונו הנשען על צבא ענק משליט משטר עריצות וחדירה לחיי הפרט בכל עניין, תחום וזמן, בכדי לשמר למעמד השליט את אופי וסגנון חייו גם בעתיד.

אצל הנשיא אובמה ובמידה מסוימת אצל קודמיו מדיניות השיגעון הצליחה. השלטון הצפון קוריאני קיבל מיליארדים שיירגע. קים שיחק משחק זהיר, שבו צעד צעד אחד קדימה ושתים אחורה. הוא ״כמעט״ נהיה בן-אדם. ברגע האחרון הוא נסוג.
התפוררות הענק הסובייטי ואחריו המדיניות הסינית של פתיחות למערב, מפחידים את העריץ הצפון קוריאני. רוחות קידמה וחופש לא בבית ספרנו. נשיאותו של דונאלד-טראמפ הגדישה את הסאה מבחינתו.

קים מבין בשיגעון ובמשוגעים. כשהוא נתקל בחבר לדרך ולשיטה הוא נבהל. במקום להוציא את האוויר מהבלון הוא מנפח אותו. ניפוח יתר יכול להביא לפיצוץ. זו הסכנה האמיתית. ההיסטוריה מכירה מלחמות רבות שהתחילו בלי כוונה, והסתיימו בהרג של מיליונים רבים.

הנשיא טראמפ חייב הישג בינלאומי. הסכסוך המזרח תיכוני לא סיפק לו את חזונו, להצטייר כמנהיג עולמי חזק. חתנו ג׳רלד קושניר פלט זאת בהרצאה סגורה לתקשורת שהתפרסמה. קים יכול לספק לו את הפלטפורמה. כיצד קים או טראמפ יגיבו בזמן אמת? מי ימצמץ ראשון? נדע בקרוב.

תגובה אחת
  1. הכל עיניין של כסף. היוא יודע שאמריקה מוכנה להילחם מחוץ לשטחה ומעולם לא בשטחה ! ולכן הוא מאיים עליה בתקווה שהאמריקאים ישלמו לו פרוטקשיין כפי שזה היה עד היום… וגם האמריקאים מעוניינים לא פחות בפרוטקשיין מיפן וקוריאה ואולי גם "דמי הבלגה" מסין… כי אמריקה נמצאת במשבר חובות ענק ורק יצירת סכסוכים בין עמים, דמי פרוטקשיין ומכירת נשק אולי ישפרו – ולו במעט – את מצבה… בכל אופו מדובר במצב נפיץ מאוד ומי יודע מה ילד רגע… משיקולים כלכליים גרידא אפשר להגיע למהלכים בלתי הפיכים שעשויים לשנות את פני העולם…

השארת תגובה