בין הזמנים בצרפת? • כל מה שצריך מטייל חרדי לדעת על פריז

רחבת הכניסה לארמון וורסאי
רחבת הכניסה לארמון וורסאי

מה לא נכתב עדיין על פריז? עיר האורות, האופנה, הבאגט והקרואסון. בפריז ביקרתי מספר פעמים, ואין מה לומר, אין לה מתחרות באווירה הנוצצת. יתכן וזה בגלל שדרות הפאר, חנויות האופנה הרבות, הבוטיקים של מעצבי העל, או ריח הבאגטים החמים מהבולנז'רי. בכלל, הצרפתים אוהבים את החיים הטובים.

פריז מאז ומתמיד משכה תשומת לב, יש בה קסם אירופאי שמרגש אותך כל פעם מחדש. כשהלכתי בשדרת השאנז אליזה והצצתי לחנויות היוקרתיות, התפלאתי לראות אותן עמוסות בקונים, כששאלתי קונה מקומית האם מחלקים בחנות תיקי מעצבים בחינם… היא ענתה לי באדישות שבפריז התושבים מעדיפים לקנות פחות ריהוט לבית ובמקום זה הם יחפצו בתיק יקר של מעצב מפורסם.

נו נו, חשבתי. עניין של סדרי עדיפויות…..

בצרפת כידוע גם תחום הקולינריה מקבל הרבה כבוד, בניגוד לישראל בה תקנו לחמניות, עוגות וקינוחים במאפייה אחת, בפריז העסק קצת יותר מסובך. לפעמים זה נראה כי כמעט לכל קטגוריה בתחום הם הקימו חנות, בכל רחוב בפריז תמצאו חנות אחת לפחות של בולנז'רי – מאפיית באגטים. פטיסרי – חנות עוגות. שוקולטרי – לקינוחי שוקולד. ופרומז'רי – חנות לממכר גבינות .

בשנים האחרונות פריז כבר לא יכולה להסתיר את כמות המהגרים שהגיעו אליה, ושכונות שלמות הפכו לשכונות עוני ופשע. בכל פינה ניתן לראות מסגדים ובתי עסק עם אותיות בשפה הערבית. בכלל ברחבי העיר נשים עטורות חיג'אב ובורקה הן דבר מצוי ושגרתי.

הקהילה היהודית

פריז מחולקת ל-20 רבעים, כשברבעים 19 ו17 ישנו רוב יהודי. ועוד אלפי יהודים מפוזרים בשאר רבעי העיר. ההיסטוריה היהודית של צרפת מפוארת מאד. בעבר פיארו אותה רבנים ומורי הלכה חשובים, רש"י ומרבית מבעלי התוספות ועוד גדולים ורבים.

הגטו היהודי (רובע 4) – בגטו מתקיימים חיי קהילה יהודיים תוססים, ישיבות, תלמודי תורה, בתי ספר וגני ילדים, ובית כנסת הגדול והעתיק של הקהילה במרכזו. השטיבלאך מלאים במניינים סביב השעון עם התקבצות של בני הקהילה.

הרחוב המרכזי בגטו היהודי הוא רו דה רוזי – רחוב השושנים. כשנכנסתי לגטו, חנויות ומסעדות בשילוט בעברית קיבלו את פניי. מעניין היה לראות את חנות הפלאפל המפורסמת לאס דו פלאפל, עם תור ארוך שמשתרך מחוץ לחנות, בו יהודים וצרפתים מקומיים מחכים בתור עם מוסלמים. שמו של הפלאפל המפורסם והכשר מהרובע היהודי הולך לפניו ברחבי העיר, כדי לשבת בשולחן המתנתי כרבע שעה. אגב, בפריז מפוזרות עוד כ300 מסעדות כשרות.

L'as de falafele – בתור ישראלית היה לי קצת מוזר לקבל את מנת הפלאפל כשמעליה נעוץ מזלג. הנימוסים האירופאיים מורגשים כאן היטב והפלאפל אכן שווה זמן המתנה…..

Tib's – עוד מסעדה חלבית מומלצת ביותר. מנות ממיטב המעדנים של המטבח הצרפתי. הזמנתי פטרוצ'יני – קרפ מוקרם ברוטב בשמל ופטריות. קלאסיקה צרפתית מקומית, אל תחמיצו.

אתרים מרכזיים

שדרת השאנז אליזה – שדרת המעצבים המפורסמת ביותר בעולם. בקצה השדרה, בכיכר שארל דה גול, ממוקם שער הניצחון הידוע של פריז, השער נבנה בפקודתו של נפוליאון לזכר החיילים שנפלו במלחמות הרבות בהיסטוריה של צרפת. בקצה השני של השדרה, בכיכר קונקורד, נמצא ארמון המוקף בגני טווילרי המטופחים, נחמד לשבת בכיסאות הפזורים במרכז הגן סביב האגם. ליד הארמון נמצא מוזיאון הלובר הידוע.

הלובר הוא המוזיאון המפורסם ביותר בעולם. לחובבי אומנות זהו גן עדן של ממש. מוצגים עתיקים ממצרים ויוון. מבואות, חדרים ומסדרונות עמוסים בחפצים, קחו בחשבון שהסיור במוזיאון יכול להתפרס על פני יום שלם. ישנו גם מסלול מקוצר אם אתם מתעניינים בקטגוריה מסוימת.
מלבד היותו של המוזיאון אתר חובה בפריז, יש לו גם נגיעה קרובה ליהדות. בתוך המוזיאון ישנם פריטים רבים עם זיקה לדת היהודית. לצד כל התערוכות המרתקות תוכלו להתבונן גם בדלתות עתיקות ממערת המלכים בירושלים, ביצירות מתקופת הרנסאנס עם מוטיבים תנ"כיים, וכמו כן, המוזיאון מכיל עבודות אמנות של יוצרים יהודיים שונים.

עוד ברחבת הכיכר – שלט המורה לציון מקום עריפת ראשה של המלכה מארי אנטואנט. מארי אנטואנט אשתו של המלך לואי ה-16 הייתה כידוע מלכת צרפת, מפונקת ומנותקת מהעם. היא בזבזה את קופת הממלכה והעם התנגד לה. ערב המהפכה הצרפתית, כשרעב היה מנת חלקם של תושבי צרפת, זכורה אמרתה המפורסמת: "אם אין להם לחם, שיאכלו עוגות." את המשפט אמרה לאנשי החצר לאחר שאלו סקרו בפניה את מצב העוני במדינה. בתום המהפכה הצרפתית ערפו את ראשו של המלך ולאחר מכן את ראשה של המלכה למרגלות הארמון שברחבה.

ארמון וורסאי – נמצא בעיר וורסאי במרחק כשעת נסיעה מפריז. ארמון הנופש של המלך והמלכה היה ארמון וגני וורסאי. הארמון מפואר ביותר וסביבו תעלות מים ומזרקות, פרחים ועצים בצורות גיזום וטיפוח מיוחדות. הכניסה לגנים היא חופשית, והכניסה לסיור בארמון עולה 18 יורו. בארמון ניתן לסייר בין חדרי הפאר, המסדרונות והאולמות מנקרי העיניים, כמובן מוצגים בארמון הריהוט והכלים ששימשו את בני משפחת המלוכה. בזבוז ועושר בלתי נתפס.

מגדל אייפל – הסמל המפורסם המזוהה יותר מכל עם צרפת בכלל ופריז בפרט הוא מגדל אייפל, המגדל עשוי מתכת ומתנשא לגובה של 300 מטר. המגדל נמצא ברובע ה-7 שידוע כרובע אריסטוקרטי במיוחד. תחת המגדל ישנו גן גדול, חיכיתי בתור ארוך עם קבוצות תיירים והמתנו למעליות שיעלו אותנו לקומת התצפית. בקומה המרכזית של המגדל ישנה רחבה לסיבוב רגלי, הנוף כאן עוצר נשימה.

ברחבי העיר פזורות תחנות אופניים רבות להשכרה, וניתן לדווש ברחבי העיר ובגנים הנאים הפזורים בעיר. השכרת אופניים ליום שלם עולה כ-2 יורו.

יהודי מקומי

שרוליק קליין, מתגורר ברובע ה9, מספר על חיי הקהילה היהודית בעיר.

• איך זה לחיות כיהודי בצרפת?

"יש לנו את הקהילה של הרב כץ ואת הקהילה של הרב רוטנברג והקהילות הן מאד מגובשות. לקהילה של הרב כץ יש גם בית ספר גדול. בכלל הקהילה החרדית בפריז מאוחדת מאד".

• האם אתם חשים באנטישמיות?

"הפרברים בצפון פריז מלאים במהגרים ושכבות חלשות. יש שם אנטישמיות ויהודים לא הולכים לשם, אין מה לראות או לעשות שם, והתחושה באזורים אלו היא כמו במזרח ירושלים או בשטחים. באזורים התיירותיים אין אנטישמיות, אבל יש קצת אי נעימות ללכת עם כיפה אז אנו חובשים קסקט, הסיבה היא שאם תצטרך עזרה יהיו כאלו שאולי לא ירצו לעזור. זה לא בגלל שנאה אלא בגלל שפריז היא עיר ליברלית שרוב התושבים בה נוטים לשמאל, והם לא אוהבים סממנים חיצוניים דתיים של כל דת".

• במה בני הקהילה עוסקים?

"אני עובד בהיי טק וחברים שלי עוסקים גם כן במקצועות חופשיים ובעלי עסקים".

• יש לכם עירוב בעיר?

"אי אפשר לעשות עירוב בגלל ההפרדה של הדת מהמדינה. ולכן גם אין אפשרות לבקש מהמדינה משהו דתי. אני עשיתי לעצמי בבניין שלי כדי שאוכל ללכת בשבת לשכן היהודי. בגטו היהודי עשו עירוב סביב כמה בניינים".

• מה חושבים על הישראלים בפריז?

"בצרפת נהוג להגיד בונז'ור (שלום) כשנכנסים לחנויות או כשנכנסים למעלית גם אם לא מכירים את האנשים. כשהישראלים נכנסים לחנויות כאן הם לא ממש מברכים את המוכר בשלום, וכך אנחנו ישר מזהים אותם".

• כמה מוסדות לימוד יש לכם בפריז?

"יש 120 בתי כנסת ובערך 300 מסעדות כשרות. 70 בתי ספר, כאשר בית הספר הגדול ביותר הוא של חב"ד ברובע ה19 ולומדים בו כ700 תלמידים".

• מה תמליץ לתייר החרדי המגיע לעיר?

"לתיירים שומרי תורה ומצוות מומלץ להתאכסן ברובע ה19 כי שם רוב החנויות הכשרות ובתי כנסת רבים".

• אתה חושב על עלייה לארץ?

"כרגע לא, אשתי מאד מחוברת למשפחה שלה ובארץ יהיה לה קשה בלעדיהם. כשהילדים יגדלו בעז"ה נשקול זאת בשביל החינוך".

הרכבת התחתית
הרכבת התחתית בפריז, הלא היא המטרו, נוחה מאד להגעה ממקום למקום. ריכזתי את התחנות החשובות בה:
שער הניצחון – Arc de Triomphe
גני ורסאי – Jardins de Versailles – ברכבת RER קו C.
מגדל אייפל – Bir Hakeim
כיכר קונקורד, מוזיאון הלובר, גני טווילרי – Musee Du Louvre
שאנז אליזה ושער הניצחון – Charles De Gaulle Etoile
הגטו היהודי – Saint Paul

נקודות ציון חשובות
כאמור בפריז ישנן מאות מסעדות כשרות, הנה כמה מהמפורסמות שבהן.
*L'as de falafel – 32-34 Rue des Rosiers
Tib's* – חלבית טובה ברובע ה19 – Rue Manin 161 .
רובע המארה (Le Marais) – רובע יוקרתי, משפחות יהודיות אמידות במיוחד מתגוררות בו.
הרחוב המרכזי בגטו היהודי – Rue Des Roseries
השטיבלאך – Rue petit 49
הרובע ה17 – ריכוז של מסעדות יוקרתיות.
הרובע ה19 – ריכוז גדול של מסעדות ברחוב Rue Manin
היה כיף. היה נוצץ.
מרסי פריז, אורוואר.

השארת תגובה