אקוניס בעברונה: "כל הנפט נשאב מהשמורה"

בדיקות איכות האוויר בשמורה מצביעים על ירידה של יותר מ-90% בזיהום האוויר במקום • כ-30 חברות מתמודדות על טיהור הקרקע מהנפט • סגן השר אקוניס שפתח את ישיבת מינהלת השיקום בשטח שוחח עם בכירי קצא"א על שחרור החוף באילת לכלל הציבור

אופיר אקוניס בעברונה
אופיר אקוניס בעברונה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ אופיר אקוניס: "אנו עושים הכל כדי להחזיר את החיים לשמורה. בקרוב הטרקטורים יוחלפו במשפחות ובמטיילים שישובו ליהנות מאחת השמורות היפות ביותר בערבה. במקביל אני פועל לשחרור החוף של קצא"א באילת לטובת כלל הציבור, ולשימור שונית האלמוגים שבו"

מינהלת שיקום שמורת עברונה התחילה הבוקר את עבודתה בישיבה ראשונה בראשות סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ אופיר אקוניס. במהלך הישיבה שנערכה בשמורה עצמה עודכן סגן השר אקוניס כי בבדיקות איכות אוויר שבוצעו בשמורה בימים האחרונים נמדדה ירידה משמעותית של יותר מ-90% בזיהום האוויר במקום. בדיקות נוספות ייערכו בימים ובשבועות הקרובים ובעקבותיהם יוחלט על פתיחת השמורה מחדש לציבור.

כ-30 חברות מתמודדות על טיהור הקרקע בשמורה מהנפט שפגע בה. מנכ״ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, עדכן את סגן השר כי כל חברה שמתמודדת תבצע ניסוי בטכנולוגיה אשר אותה היא מציעה לטיהור הקרקע ולאחר מכן יוחלט כיצד לטפל בנפט מבלי לגרום נזק לשמורה. במהלך הסיור ביקר סגן השר בסכרים אשר הוקמו במטרה למנוע את התפשטות הזיהום במקרה של שיטפון. כל 700 השלוליות שהיו פזורות לאורך מספר קילומטרים של תוואי הזיהום, נשאבו ע״י עובדי הרט״ג וקצא״א וכיום השמורה נקייה לחלוטין מכל נפט נוזלי. הסכנה בנפט נוזלי היא, בין היתר, פיזורו והרחבת הזיהום במקרה של שיטפון.

אסון דליפת הנפט התרחש לפני כחודש ובמהלכו זרמו כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי מצומת באר אורה אל עבר שמורת עברונה. סך הכל נפרש תוואי הזיהום על פני 7 קילומטרים. המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה פתחה בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע והיא נמצאת בעיצומה. במהלך החקירה נחקרו וצפויים להיחקר בכירים בקצא"א ונלקחו ראיות מהמקום.

בנוסף, לפני כשבועיים אישרה הממשלה את תוכניתו של סגן השר להגנת הסביבה לסיוע לשיקום הערבה בעלות של כ-17 מיליון שקלים. התוכנית כוללת הקמת מעבר לבעלי חיים מעל כביש 90 ושיקום בתי הגידול של חיות הבר. יודגש כי סכום זה הינו תוספת למימון השיקום שיגיע מחברת קצא"א עליה יופעל עיקרון "המזהם-משלם".

השארת תגובה