כך תדבירו בחודשי הקיץ החמים מבלי לסכן את עצמכם

הקיץ בעיצומו וכרגיל, גם מתקפת החרקים והמזיקים. רובנו מחזיקים בבית לפחות חומר הדברה אחד, אך מעטים מאיתנו מודעים לפגיעה המשמעותית שהוא יכול לגרום לבריאותנו • על כך יעיד מספרם הרב של האנשים שמגיעים לבתי החולים לאחר שהשתמשו בחומרים המיועדים להדברה ביתית

תחום ההדברה הביתית מתאפיין בהרבה מאוד חוסר ידע בקרב הציבור הישראלי, כמו גם בתפיסות שגויות לגבי האופן שיש לנהוג בזמן הדברה. אסונות ההדברה החוזרים ונשנים מוכיחים, שעדיין לא קיימת מודעות מספקת לפגיעה המשמעותית לבריאותנו שיכולה להיגרם כתוצאה מהדברה לא נכונה.

"אנשים לא מודעים לכך שרבים ממוצרי ההדברה הביתיים שנמכרים בכל סופר הם בעצם רעל לכל דבר". אומר ארז אהרון, מומחה בתחום ההדברה, מנכ"ל חברת הדברה אורגנית, יבואנית אורנג' גארד. "מכלי הריסוס הרעילים ארוזים בצורה יפה ונגישה, חלקם גם "מתחזים" לירוקים, והציבור טועה לחשוב מדובר במוצר הדברה בטוח מבלי להבין שהוא יכול לסכן אותם ואת בני משפחתם".
"אם לא די בכך, לא מעט רשתות מוכרות תכשירי הדברה ביתיים ותכשירים מקצועיים על אותו מדף, זה לצד זה. תכשירי ההדברה המקצועיים, כשמם כן הם, דורשים טיפול של איש מקצוע. שימוש בתכשירים אלו ללא הידע וההכנה המתאימים, יכולים לגרום לאסון." מוסיף אהרון.

כיוון שבתקופת הקיץ עולה הצורך בהדברה, מדובר בתקופה מסוכנת במיוחד שהרי מי שמבלה שעות רבות בבית במהלך חודשי הקיץ הם כמובן הילדים שלנו והם הראשונים להיפגע מריסוס ביתי לא בטוח. מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי 80% מהפגיעות בבית הן בתקופת האביב והקיץ וכ- 75% מהנפגעים מריסוס והדברה הם ילדים גילאי 0-4.

כיצד נדע שאנו בוחרים תכשיר שאכן מתאים לשימוש ביתי ולא תכשיר מקצועי?

אהרון נותן כמה כללים מנחים לבדוק זאת:

אורנג' גארד ישראל- הדברה אורגנית

1. בידקו את צורת האריזה – התכשירים הביתיים מגיעים בצורת "שפריצר" עם פיית ריסוס, בניגוד לתכשירים התעשייתיים שנמכרים במכלים או בבקבוקים.
2. קיראו את התווית – האם מצוין על התווית "מיועד לשימוש ביתי"? במידה ולא, ככל הנראה מדובר במוצר שאינו מתאים לצורכיכם.
3. האם ניתן למהול את התכשיר? – כל חומר שיש צורך למהול אותו, הוא מוצר תעשייתי שמיועד למדבירים מקצועיים בלבד.
4. פשוט תשאלו! – בכל מקרה, כדאי להתייעץ גם עם המוכר בחנות, בכדי לוודא שבחרנו בתכשיר ההדברה הנכון.

רבים יופתעו לשמוע, אבל על המדף בסופר יש תכשירים שהם יותר רעילים ומסוכנים מהתכשירים של המדבירים המקצועיים.

כיצד נדע אילו חומרים הם מסוכנים?

"סימן הגולגולת המצוין על התווית הוא הדרך הקלה והמהירה ביותר בכדי לדעת האם התכשיר מכיל חומרים רעילים ומסוכנים. היכן ניתן למצוא תכשיר הדברה שאינו מכיל חומרים מסוכנים? מסתבר שמדובר במשימה לא פשוטה. למעשה, בישראל קיים רק תכשיר אחד שאינו נושא את סימן הגולגולת. מדובר באורנג' גארד ישראל, תכשיר הדברה אורגני המיוצר מחומרים טבעיים אורגניים בלבד. אין זה אומר ששאר התכשירים אסורים לשימוש, אלא שיש להקפיד על כללי התנהגות כאשר משתמשים בהם". אומר אהרון. "בנוסף, על התווית האחורית של כל מוצר הדברה צריכים להיות מצוינים מספר ותוקף הרישום שלו במשרד להגנת הסביבה. הנתונים הללו מאפשרים לצרכן לדעת שהמוצר נבדק ונמצא בפיקוח רציף של רשויות המדינה. תכשיר שלא קיבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה הוא תכשיר שאינו מומלץ לשימוש, חד וחלק. בחירה בתכשיר בטוח תאפשר לכם להשתמש בו ללא צורך בנקיטת אמצעי זהירות מיוחדים. אולם שימוש בחומרי הדברה רעילים מחייב הימנעות ממגע ישיר עם החומר, פינוי החדר מיושביו, לאחר הריסוס מומלץ לאוורר את הבית וכן לנגב ביסודיות את שאריות החומר מהרצפה והארונות."

כיצד נדע שאכן מדובר במוצר אורגני ולא במוצר שהוא "מתחזה באריזה ירוקה"?

"כאן נדרשת מעט מלאכת תחקיר, שכוללת חיפוש קצר באינטרנט על המוצר. אחת הדרכים לוודא כי מדובר בתכשיר אורגני אמיתי היא אם יש לו אישורים מארגונים בינלאומיים מוסמכים, כמו למשל ארגון OMRI האמריקני (Organic Materials Review Institute)." מסביר אהרון.

איך אפשר לוודא שההדברה תהיה אפקטיבית מחד ולא מסוכנת מאידך?

"מומלץ לוודא שקניתם תכשיר שמטפל במזיק אותו אתם רוצים להדביר –תכשיר שמיועד אך ורק לחרקים מעופפים לא יטפל בנמלים, פרעושים וכן הלאה. גם אם תרססו את כל התכשיר, עדיין תישאר הבעיה ואתם עלולים להשאיר כמויות נכבדות של חומר מסוכן ברחבי הבית, לשווא." אומר אהרון ומסכם "הדברה ביתית היא פעולה שכולנו עושים, בשלב זה או אחר, אך יש בה פוטנציאל לא מבוטל לפגיעה פיזית. אם תעקבו אחרי הכללים ותדבירו מתוך מודעות, תוכלו לעשות זאת ביעילות ולהיות סמוכים ובטוחים כי הסיכון לבריאותכם הוא מינימלי."

השארת תגובה