חוננו הוכיחו כי מדובר בלא יותר מעלילה: החייל הדתי נחשד בריגול

הותר לפרסום כי חייל שנחשד כי העביר מידע למתיישבים על פינוי שצפוי באחד המאחזים בשומרון, מה שהתברר כעלילה והחייל זוכה מכל אשמה • עו"ד אביחי חג'בי מארגון חוננו טוען שרק בשל השתייכותו של החייל מצא עצמו עצור וחשוד

חילים  (דובר צה"ל)
חילים (דובר צה"ל)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט הצבאי התיר לפרסום כי בימים האחרונים חייל צה"ל תושב השומרון, אשר נחשד כי במהלך שירותו הצבאי מסר מידע רגיש לחבריו המתיישבים-זוכה מכל אשמה. צו איסור פרסום נשאר בנוגע לפרטיו של החייל.

הפרשיה החלה לפני כשנה וחצי כאשר את שירותו הצבאי החל החיל כלוחם ולאחר תקופה יצא לקורס קציני שריון. הסיפור החל במהלך הקורס כשפלוגתו מבה"ד 1 יצאה לתפוס קו באזור שבי שומרון. במהלך הקו נעצר החיל באופן פתאומי בידי מצ"ח ונחשד כי מסר מידע סודי לחבריו מהשומרון.

החוקרים הטיחו בפניו כי ממכשיר הפלאפון שלו יצאה הודעה אשר עדכנה על פעילות פינוי צפויה באזור, הודעה אשר לטענתם סיכלה את הפעילות אשר הייתה מתוכננת להתבצע כנגד ההתיישבות.  בדיונים בבית המשפט הצבאי נאמר כי הוא חשוד בין השאר בריגול ובמסירת ידיעות סודיות.

החייל הכחיש מכל וכל את האשמות שהוטחו בפניו באשר למידע שעביר לגורמים מהישובים בשומרון וכאשר ביקש מהחוקרים שימקדו אותו באילו הזדמנויות העביר את המידע לחבריו, סירבו החוקרים לחשוף את הפרטים.

לאחר 11 יום במעצר בו שהה החיל החשוד בכלא 4, שבהם מחסיר למעשה מימי ההכשרה בקורס קצינים, שוחרר והוחזר לבה"ד 1, שם המשיכו העסקים כרגיל ולא דובר על המקרה כלל.

כעבור שבועיים הובא החיל בפני 'ועדת סוף', שתדון בכשירותו להמשיך במסלול עקב החסרה של שבועיים מלוח הזמנים. טענותיו בנדון הגיעו למפקד הגדוד, שהחליט להיכנס לעבי הקורה בחקירה שהתנהלה כנגדו. המג"ד הכריע על דעת עצמו כי לחיל ישנו יד במקרה עליו נחקר, והחליט להדיחו מקורס קציניםהדברים התגלגלו עד למפקד בה"ד 1, שאמנם ביטל את ההדחה, אך מנע קבלת דרגה – דבר שמשמעותו בפועל הדחה מקורס קצינים.

החיל הוחזר לחטיבה בה שירת, ושם התקבל כשאות קלון למצחו. הוא שובץ לתפקידים עורפיים, ובילה את שארית שירותו הצבאי שלא כלוחם.

לאחר תקופה נסגר התיק הפלילי כנגדו ונאמר לו כי יישפט בדין משמעתירק לאחר שחרורו מצה"ל זומן החיל לדין המשמעתי.

הוא התייצב לאחרונה בפני מפקד האוגדה בה שירת, וחזר בפניו על אמירתו החד משמעית שלא שלח את ההודעה ולא מסר מידע סודי לאיש. מפקד האוגדה, קצין בדרגת תא"ל, החליט לזכותו מכל אשמה. בפסק הדין שכתב ציין כי העונשים שקיבל בדיעבד – ימי המעצר והדחתו מקורס קצינים היו בלתי מידתיים, וכי הוא התרשם מרצונו הכן לשרת במילואים ולעודד אנשים נוספים לשרת בצה"ל.

עו"ד אביחי חג'בי מארגון חוננו, אשר ייצג את החיל בכל ההליכים, מסר בתגובה: "מדובר בתיק בתחילתו הצהירו נציגי התביעה הצבאית כי מדובר בעבירת ריגול, הצוער נעצר למשך שבועיים מאחורי סורג ובריח ובסופו של יום זוכה מכל אשמה. אנו עדים למקרה מצער לפיו רק בשל השתייכותו של הצוער לציבור מסוים מצא עצמו חשוד ועצור ללא כל בדיקה יסודית לפני".

השארת תגובה