התחזיות השחורות של המאגר הביומטרי התממשו בשוודיה: דליפת המידע הגדולה בהיסטוריה

המאגר כולל פרטים מסווגים ביותר של אנשי צבא, עובדי מדינה, תכניות צבאיות ואפילו זהותם של האחראים לתכנית להגנת עדים במדינה • בשוודיה זועמים וראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בנסיון להרגיע את הרוחות • כל הפרטים

מחשב
מחשב
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

דליפת המידע הגדולה ביותר בהיסטוריה השוודית: בעקבות כשל אנושי שהביא להעלאת מאגר מידע מסווג לענן שאינו מאובטח, חשוף מזה תקופה ארוכה מאגר מידע ממשלתי עצום – הגדול ביותר שדלף בתולדות שוודיה – הכולל בתוכו, בין היתר, פרטיהם של מיליוני אזרחים, תמונות, מספרי רישוי, עובדי מדינה, אנשי צבא שוודים, תכניות צבאיות, זהותם של אנשי רשויות אכיפה, בעלי תפקידים מסווגים ואפילו אנשים הנמנים על התכנית להגנת עדים.

לא זאת בלבד שהמאגר החשוף כולל בתוכו פרטים מסווגים ביותר, הוא אף חשוף כבר קרוב לשנתיים לכל מאן דבעי. עם פרסום דבר ההדלפה בכלי התקשורת השוודיים, שעוסקים בפרשייה מסביב לשעון, כינס ראש ממשלת שוודיה מסיבת עיתונאים דחופה ובה טען כי התוודה לדבר ההדלפה רק בינואר השנה. זאת, בניסיון לעצור את הביקורת הציבורית בנושא.

רק לפני שבועות ספורים נכנס לתוקפו החוק המחייב הנפקת תעודת זהות ודרכון ביומטריים, שבמסגרתו נכנסים למאגר הביומטרי תמונות האזרחים באיכות גבוהה, כמו גם טביעות האצבע של האזרחים ובתנועה לזכויות דיגיטליות מתריעים כי עד שההדלפה הגדולה תתרחש בישראל, זו רק שאלה של זמן.

בהודעה שפרסמו אז בתנועה נכתב כי "אחרי שש שנים של מאבק, הכריז שר הפנים על הפעלת המאגר הביומטרי. בניגוד לכל מדינות העולם המערבי, רק בישראל יאספו טביעות אצבע ותמונות פנים של כלל אזרחי המדינה ויאגרו אותן. בניגוד לדעתם של הממונה על היישומים הביומטריים וראש המטה ללוחמה בטרור, יחשפו אתכם לסיכונים החמורים שבדליפת המאגר. בניגוד לדעתם של 74 ממדעני אבטחת המידע וההצפנה הטובים בישראל, מנסה שר הפנים למכור לכם שהמאגר הזה מאובטח, ושהוא לא ידלוף לעולם. בניגוד לדעתם של 70% מאזרחי ישראל שבשלוש השנים האחרונות מסרבים בעיקשות להיכנס למאגר".

השארת תגובה