עו"ד נועם קוריס – על חובות, תל אביב ולהסתדר לבד

נועם קוריס
נועם קוריס

הייתה לי היום שיחה עם לקוח, שלמען האמת חוזרת על עצמה מדי פעם, מאז הקמתי את המשרד בשנת 2004 ולאורך השנים בהם המשרד שלי נתן שירותים משפטיים לאינספור לקוחות.

זה תמיד מזכיר לי בדיחה על איזה תל אביבי שחוזר הבייתה מהעבודה ומחפש חניה. התל אביבי נוסע ברחובות סביב ביתו שוב ושוב, חורש את הרחובות שתי וערב ונאדה- לא מוצא חניה. ככה זה בתל אביב ובטח בשעות שחוזרים מהעבודה.

אחרי שעתיים שלוש של חיפוש חניה פונה התל אביבי (החילוני) לקדוש ברוך הוא ומבקש, "הקדוש ברוך הוא, תמצא לי חניה". עוד לא סיים את המשפט והנה חניה לתפארת, ועוד קרוב לבית.

ישר אומר הבחור, טוב תודה הקדוש ברוך הוא, הסתדרתי, לא צריך…

להבדיל אלפי הבדלות, אבל שוב זה תמיד מזכיר לי, כי יש מן קטע כזה לפעמים, שלקוח נותן לעורך דין נניח לגבות עבורו איזה חוב, נניח שיק שנמסר ללקוח וחולל, כלומר לא כובד על ידי הבנק.

עורך הדין מוציא מכתב התראה לחייב, פותח נגדו בהליכים משפטיים, מבקש לבצע עיקולים והגבלות כנגד החייב ועוד אינספור פעולות.

מטבע הדברים ולאור השיטה בה בנויה מערכת המשפט ומערכת ההוצאה לפועל שלנו, דברים לוקחים זמן, בואו נאמר שבקלות רבה עוברים בדרך כלל חודשים עד שנפתח תיק בהוצאה לפועל, עד שבהוצאה לפועל מנפיקים את האזהרות לחייב, עד שהאזהרות ממוצאות לחייב באמצעות דואר ישראל או שליח. (שיהיה ברור, קודם נשלח מהוצאה לפועל לעורך הדין של הזוכה ורק אז אפשר לשלוח לחייב). אחר כך, אחרי שממציאים לחייב את האזהרה מהוצאה לפועל יש לו עוד 30 ימים להגיב, להתנגד לחוב, מה שנקרא בשפה המקצועית "להגיש התנגדות".

נניח שכל אלו עברו, רק אז ניתן להתחיל לעשות פעולות "מבצעיות", לבקש להטיל עיקולים על חשבונות הבנק, עיקולים על הרכב וכו', כאשר בשביל לבצע פעולות נוספות, צריך לחכות אפילו עוד וניתן לבצען רק לאחר שפעולות 'רכות' יותר הוכחו כלא יעילות מול החייב הספציפי.

בסוף, מצליח עורך הדין לשים ידו נניח על הרכב של החייב, שולח קבלן, מעמיס את הרכב של החייב על הגרר לקראת אחסנתו במחסני ההוצאה לפועל ומכירתו לצורך תשלום החוב ואז ניגש החייב אל הלקוח, אומר לו הנה באתי לשלם, למה צריך את עורכי הדין האלו סתם דורשים שכר טרחה…

הלקוח לפעמים משתכנע, לוקח את קרן החוב בלי כל עלויות עורך הדין ואז עוד מנסה להסביר לעורך הדין שהוא בכלל הסתדר לבד, ולמה בכלל עורכי הדין האלו תמיד נדחפים.

מצחיק אותי כשזה קורה מדי פעם ותודו שמי שחיפש שעות חניה בתל אביב יבין בדיוק על מה אני מדבר.

(עו"ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות' עורכי דין עוסק במשפט מסחרי ובדיני אינטרנט מאז שנת 2004.)

השארת תגובה