גם אני רוצה נתח בתביעה הייצוגית נגד הבנק

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: עברתי תאונת דרכים ונזקקתי לטיפול במיון או אצל רופא המשפחה, האם אני זכאי לפיצוי והאם יש השפעה למי אשם בגרימת התאונה?

תשובה, לפי חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים), אין חשיבות כלל למידת האשם בתאונת דרכים בכל הקשור לפיצוי בגין נזקי גוף, ביטוח החובה של כל רכב צריך לפצות את מי שנפגע ברכב בלי קשר כלל למידת האשם בתאונת הדרכים.

שאלה: הפקדתי שיק לאחר שעברו 180 ימים מהמועד שהיה רשום עליו והבנק החזיר את השיק מסיבת 'עבר זמנו', מה ביכולתי לעשות? האם השיק פקע?

תשובה: הסיבה שהבנק מכבד שיקים רק למשך 180 ימים נעוצה בנהלים של הבנק וזאת למרות שניתן לתבוע את סך השיק למשך 7 שנים תמימות (חוק ההתיישנות), במצב הדברים אפשר לבקש ממושך השיק שיחליף את השיק לחדש או במקרה של סירוב המושך להחליף את השיק, ניתן לגבות את השיק בהוצאה לפועל ובית המשפט לא יקבל את טענת המושך שהבנק קבע שעבר זמנו של השיק.

שאלה: פורסם בתקשורת שחברה או בנק יחזירו לחברי הקבוצה בתביעה הייצוגית סכומי כסף, איך אוכל לדעת אם גם אני זכאי להחזר? האם עלי לבקש להצטרף לתביעה?

תשובה: בפשרות בתביעות ייצוגיות בדרך כלל נקבע מנגנון לחלוקת הפיצוי לחברה הקבוצה לפי קריטריונים ברורים שמאושרים טרם פרסומם גם על ידי היועץ המשפטי לממשלה ועל ידי בית המשפט. בדרך כלל בפרסום של פשרה מופיעות ההנחיות לחברי הקבוצה מה עליהם לעשות בכדי לזכות בהחזר או בפיצוי. במסגרת תביעה ייצוגית לרוב אין צורך לבקש להצטרף מראש לקבוצה לאחר שהתביעה כבר הוגשה ולאחר שבית המשפט מאשר לאדם יחיד לנהל תביעה ייצוגית בעבור קבוצה גדולה, כל מי שמתאים לקריטריונים שהוגדרו ולא ביקש להיגרע מהקבוצה, יהיה חלק מהקבוצה.

השארת תגובה