איראן: אזרח אמריקני נידון לעשר שנות מאסר באשמת ריגול

בית המשפט באיראן הרשיע פרופ' אמריקני ממוצע סיני בהסתננות ובאיסוף מידע וגזר עליו 10 שנות מאסר – מחלקת המדינה דורשת מאיראן לשחרר את כלל האזרחים המוחזקים בידיה

איראן אנימציה
איראן אנימציה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

החוקר שיו ואנג, פרופ' אמריקני מאוניברסיטת פרינסטון והמכון הבריטי ללימודים פרסיים, לא שיער כי ביקורו הקצר באיראן יסתיים בתא המעצר ובעונש מאסר של 10 שנים בעוד הוא יואשם בריגול.

ואנג המשמש בין היתר כמרצה במכון הבריטי ללימודי פרסית, נחת באיראן לפני מספר חודשים במטרה ללמוד קצת יותר על התחום עליו הוא נוהג להרצות מעת לעת בפני תלמידיו באוניברסיטה ובפני חבריו למכון.

הוא נעצר בשעה שביקש לעזוב את המדינה ונלקח לחקירה, הוא הואשם בריגול למען ארצות הברית ואתמול גזר עליו בית המשפט עונש של 10 שנות מאסר. יצוין כי מדובר בערכאה ראשונה וכי הרשויות הודיעו כי תעמוד בפניו הזכות לערער על חומרת העונש.

יצוין, כי דבר מעצרו של שיו ואנג נשמר בסוד, כאשר לא לאיראן ובוודאי לא לארצות הברית היה עניין להוציא את דבר המעצר הרגיש מכלל פרופורציה.

אתמול עם מתן גזר הדין, הייתה זו הודעה מטעם דוברות בתי המשפט האיראניים שפרסמה הודעה לקונית בה נאמר, כי "בית המשפט הרשיע מרגל אמריקני בן 37, בעל אזרחות זרה נוספת (סינית) לאחר שנעצר על ידי משרד המודיעין האיראני.

לפי הדיווח בכלי תקשורת זרים, ואנג המשמש כחוקר באוניברסיטת פרינסטון, היה חלק מתכנית הסתננות שמטרתה העיקרית הייתה לאסוף מידע ומאמרים מסווגים עבור מוסדות ממשל בארה"ב ובריטניה, ביניהם מחלקת המדינה האמריקנית.

בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית נאמר, כי "ארה"ב קוראת לשחרורם המיידי של כלל אזרחי ארה"ב הכלואים באיראן".

"בטיחותם של אזרחי ארה"ב נותרה בראש סדר העדיפויות שלנו. כל אזרחי ארה"ב, ובפרט בעלי אזרחות כפולה ששוקלים לנסוע לאיראן, צריכים לקרוא בקפידה את אזהרת המסע האחרונה שפרסמנו".

יצוין, כי בהודעה נמנעה ארצות הברית משיגור איומים לעבר איראן במידה וזו לא תיענה לדרישתה.