מנווה יעקב לקריית היובל • הסכם 'דגל' – ברקת: הניצחונות, הפשרות וההפסדים

רבני 'דגל התורה' חתמו על הסכם עם ראש עיריית ירושלים, לפיו החרדים ירוויחו בנווה יעקב וברמות, אבל יפסידו בקרית יובל, שנמצאת תחת מאבק תקשורתי כנגד התחרדות השכונה • כל הפרטים

המבנה באפשטין 5 (צילום: גוגל מפות)
המבנה באפשטין 5 (צילום: גוגל מפות)
>> בעל עסק? לחץ כאן לבניית אתר אינטרנט בחינם!

הסכם 'דגל התורה' וניר ברקת ממשיך להכות גלים: ההסכם שגובש במהלך השנה האחרונה בין רבני 'דגל התורה' וחברי המועצה מטעם 'דגל' בירושלים ואנשיו של ראש העיר ניר ברקת ממשיך להסעיר את המערכת הפוליטית בבירה. לפי ההסכם, הציבור החרדי בשכונות המעורבות, בעיקר ב'נווה יעקב' וב'רמות', ייהנה מרשימת הישגים מרשימה. מנגד, תושביה החרדים של 'קריית היובל' דווקא ממורמרים מההסכם וטוענים כי הם לא נלקחו בחשבון.

מההסכם עולה כי בית הספר הממלכתי דתי 'ברנדט' בנווה יעקב יפונה לטובת בית הספר של החינוך העצמאי בשכונה. מדובר בהישג מרשים עבור תושבי השכונה החרדים, שנאבקו בשנים האחרונות בעד פינוי בית הספר המתרוקן והעברתו לחינוך העצמאי. כמו כן, בשכונה הוקצו מספר מגרשים לבתי כנסת, אחרי שנים בהם לא הייתה הקצאה לתושבים בעניין.

הישגים נוספים רשמו גם תושביה החרדים של שכונת רמות, כשלפי ההסכם ברמות א' תפתח שלוחת מתנ"ס עבור התושבים החרדים, יוקצה אגף נוסף לבית הספר 'בית יעקב' ברמות ג' ובית הספר 'אהבת ישראל' יועבר לתושביה החרדים של רמות. כזכור, בתחילת כהונתו של ברקת כראש עיריית ירושלים, עמד בית הספר בעין המאבק, כאשר בית הספר הממלכתי חרדי 'רפפורט', שמרבית מתלמידיו לא מתגוררים בשכונה, עבר למבנה. כעת,' ביה"ס רפפורט' יועתק למיקום אחר והמבנה הנוכחי יועבר לתושביה החרדים של השכונה.

גם תושבי רמות ב' ייהנו מההסכם, כשתלמוד תורה יוקם בשכונה. כמו כן, יהיו הקצאות לגני ילדים בכל השכונות המתחרדות, כשלפי גורם המעורה בפרטי ההסכם "לא יהיה גן אחד ללא פתרון". בנוסף תושביה החרדים של רמות ד' ייהנו מבנייה של מוסדות חינוך בשטח בשם 'הר המנדים'. מדובר בשטח בו כבר כיום מתבצעת בנייה של התיכון 'בנות אלישבע', בהשקעה של מיליוני שקלים.

מהמידע שהגיע לידי 'כל הזמן' עולה כי ככחלק מההסכם תקודם בנייה בפועל של עשרות כיתות נוספות. "מדובר בתכנית עוד מימיו של חבר הכנסת אורי מקלב בוועדת התכנון והבנייה בעיריית ירושלים. התכנית נתקעה מסיבות שונות, וכיום יש שם מספר מוסדות שפלשו לשטח ומוסדות נוספים שנמצאים בקארוונים. כעת, עם ההסכם המתגבש, תקודם תכנית רחבה", אומר הגורם. מנגד, למרות רשימת ההישגים ועל אף שהחרדים הם רוב בשכונה, תישמר ההפרדה בין שני המינהלים הקהילתיים בשכונה והם לא יאוחדו למינהל אחד, כאשר כיום המינהל החרדי קטן בהרבה ביחס למינהל הכללי.

בקריית יובל מאוכזבים

עם זאת, תושביה החרדים של קריית היובל טוענים שדווקא הם הוזנחו. ככל הנראה, הסיבה לכך – המאבק התקשורתי נגד התחרדות השכונה, שלא אפשר לברקת להעביר שטחים והקצאות עבור התושבים החרדים. מי שכן ייהנה מההסכם בשכונה הוא הת"ת המקומי, שעבורו העירייה תשכור מבנה בשכונה. לפי הפרסום באתר 'בחדרי חרדים', המבנה רחב הידיים ברחוב אפשטיין 5, רחוב שנמצא בקו התפר בין שכונות קריית היובל ובית הגן, ישמש את הת"ת השכונתי 'חכמת שלמה'.

מהמידע שהגיע לידי 'כל הזמן' עולה כי הת"ת נמצא בניהול של עסקנים בכירים המזוהים עם 'הפלג הירושלמי' ובפיקוחו של הגר"צ וידר, מרבני השכונה, המזוהה אף הוא עם הפלג. מנגד, ב'דגל התורה' מסבירים כי למרות שההנהלה מזוהה עם הפלג, הת"ת לא מוגדר כשייך לפלג וכי מרבית התלמידים מזוהים עם 'דגל התורה', מה שחייב אותם לדאוג להם כחלק מההסכם.

כך או כך, לא מדובר בהקצאה, אלא במבנה, שנמצא כאמור בקו התפר של השכונה, שיושכר עבור הת"ת. הסיבה למיקום הלא אטרקטיבי, הוא הסעיף בהסכם שקובע כי "לא ייבנו בתי ספר ומוסדות חרדים בשכונות חילוניות כפי שדרשו החרדים, והמענה יינתן רק בשכונות סמוכות ובקווי התפר בין השכונות כדי לא לפגוע במרקמי השכונות", כפי שהצהירו מקורבי ברקת לעיתון 'כל העיר' הירושלמי.

למעשה, גם לפני ההסכם ראש העיר סירב להעניק מבנים למוסדות החינוך החרדים בשכונות המתחרדות עצמן, וכזכור, גם בית הספר 'בית יעקב' של קריית היובל נמצא בשכונת בית וגן הסמוכה. עם זאת, נראה שברקת חרג מהקו אותו הוא הוביל בשכונות נווה יעקב ורמות. יתכן בשל העובדה כי נווה יעקב נמצאת רחוק מאור הזרקורים וכי מעמדה של שכונת רמות כשכונה חרדית נקבע הלכה למעשה. כמו כן, יש לציין כי למרות הישגי החרדים ברמות, ברמות ב', בה עדיין מתגוררים חילונים ודתיים לאומים רבים, החרדים לא רשמו הישגים, כמו גם בחלק התחתון של רמות א'.

גם תושביה החרדים של השכונות גילה וגבעת מרדכי יאלצו לנדוד לשכונת בית וגן, כשלפי הפרסום ב'בחדרי' הם יקבלו את מבנה בית הספר הממלכתי דתי 'נווה עציון' שיועתק לקריית יובל. מנגד, פרסומים אחרים קושרים את המבנה דווקא לתלמוד התורה 'סנהדרין', שיועתק מרחוב מנחת יצחק לבית וגן, כשהסמינר הישן השכן יקבל את המבנה המתפנה.

מי שמתנגד להעתקת 'נווה עציון' ולהעתקת הממ"ד בנווה יעקב, הם הנציגים הדתיים לאומים. כך למשל, חבר המועצה אריה קינג אמר ל'כל הזמן' כי מי שמפסיד מהמהלך של העברת 'נווה עציון' לקריית יובל הם גם החרדים וגם הדתיים לאומיים. "בשם 'המחסור' בכיתות, ברקת דופק את הציונות הדתית ומשסע בה את החרדים. החרדים, רוצים באמת, מוסד בקריית היובל, אך ברקת לא רוצה להרגיז את החילונים. מה הפתרון? לחייב את "נווה עציון" לעבור מבית וגן לקריית היובל ולתת לחרדים "פיצוי" בדמותו של המוסד בבית וגן שהממ"ד יפנה, למרות שנווה עציון רוצים להישאר בבית וגן, במקומם הנוכחי ולמרות שהחרדים דווקא, מעוניינים לעבור לקריית היובל".

קינג אף זעם על הצורה בה הועבר ביה"ס ברנדט בנווה יעקב לחינוך העצמאי; "שמונה חודשים מבשלים קומבינה פוליטית עם החרדים ולהורים ולמורים מודיעים רק אחרי מועד הרישום האחרון לבתי הספר שמעבירים אותם?". מנגד, מקורבי ראש העיר טוענים כי הציבור הדתי לאומי בעיר ירוויח במספר מוקדים אחרים: "יורחבו מוסדות החינוך הדתיים לאומיים בשכונת גבעת מרדכי;  בית הספר הממלכתי דתי 'דרור תיכון' יתרחב ויעבור ליד בית הספר בויאר, ובמבנה בגבעת שאול ייפתח בית ספר נוסף עבור המגזר הדתי לאומי ובית הספר 'הימלפרב' בבית וגן יורחב וישופץ". יש לציין כי בית הספר הדתי לאומי שיפתח בגבעת שאול, מכעיס את תושביה החרדים של השכונה, שטוענים לאפליה חמורה ביחס למגזר הדתי לאומי באזור, שנהנה מכיתות רחבות, כאשר הם נאלצים להסתפק בקרוונים.

כאמור, תושביה החרדים של קריית היובל כועסים על ההסכם המתגבש, בין היתר בשל שינוי ייעודו של חלק ממתחם ורבורג, עבור תרבות ופנאי והקצאת השטחים המיועדים לחינוך למכינה קדם צבאית ולישיבה החילונית בירושלים, מה שימנע בעתיד אפשרות של הקצאת השטח עבור מבני חינוך לאוכלוסייה החרדית, ולמעשה ייקבע את מעמדה של השכונה כשכונה חילונית. נתוני עיריית ירושלים מחזקים את אכזבת התושבים החרדים, שכן לפי הנתונים 60% מילדי הגן בשכונה חרדים, כך שהקצאת מגרש ורבורג למוסדות חינוך חילוניים, שלא נמנים על תושבי השכונה ולמוסדות תרבות ופנאי, באה על חשבון התושבים החרדים ועשויה לקבוע את גורל השכונה.

גם רבני השכונה לא היו מרוצים מההסכם, כך לדוגמה הגר"א וינר, חתנו של חבר מועצת גדולי התורה הגרב"מ אזרחי ומרבני שכונת קריית היובל, פנה במכתב לנציגים החרדים בעירייה שיתנגדו לשינוי היעוד של מגרש ורבורג בשכונה לתרבות ופנאי, שכן הדבר "מהווה נזק בלתי הפיך למרקם העדין של קריית היובל". גם עניין המינהל הקהילתי בשכונה לא נפתר במסגרת ההסכם, שכן טרם נקבע מועד לבחירות למינהל הקהילתי, בשל חששו של ראש העיר שהחרדים יקבלו מספר רב של נציגים, מעבר לנציג חרדי אחד כיום.

מהפרסומים עולה כי בתמורה למגרש ורבורג, ישחרר ברקת את פרויקט 'קריית החינוך' ברמת אשכול לתושבים החרדים, אלא שגם תושבי השכונה זועמים, בין היתר בשל העובדה כי בסמוך למוסדות החרדים יוקם מוסד חילוני, בזמן שכל השכונה בפועל חרדית. רב השכונה, הגר"צ שרלין, אף כתב לחברי המועצה, שיתנגדו לפרוקיט: "נחרדנו לשמוע כי הולך להעשות מחטף בעניני מוסדות חינוך בשטחים המיועדים למבני ציבור בשכונת רמת אשכול וגבעת המבתר ולא התייעצו עם רבני השכונה ולא שמעו את דעתם הנחרצת להרחיק לחלוטין כל מיני מוסדות שאינן חרדים גמורים והולכים לאשר דברים חמורים מבלי לשמוע דעתינו כלל והכל במהירות ובאופן שתיהיה בכייה לדורות מבחינה רוחנית וכללית לציבור החרדי הענק בשכונה וכן לא ייעשה".

אחד מעסקני השכונה אמר ל'כל הזמן' כי ההסכם גובש ונחתם מעבר לדרג הפוליטי בעיריית ירושלים וכי "זו התוצאה שרבנים מנהלים מו"מ מעל גבם של התושבים ומיצגיהם". מנגד, בכיר ב'דגל התורה' מכחיש את הדברים וטוען בתוקף כי הדרג הפוליטי היה מעורב בכל החלטה. לטענתו, גם תושבי קריית יובל ייהנו מגני ילדים מרווחים.

לדבריו, ההסכם רחב יותר משכונה מתחרדת כזו או אחרת, כך שחלק מהשכונות הפסידו, וחלק אחר הרוויחו וכי צריך להסתכל על ההסכם בפרספקטיבה רחבה. הוא הוסיף כי "יש אי נוחות על העברת מגרש ורבורג, אבל מדובר בהסכמה ישנה של נציגי יהדות התורה וש"ס וכי הגר"ב סולובייצ'יק, שעמד בראש צוות המשא ומתן עם ברקת, העניק את חסותו הרוחנית למהלך".

• "בכייה לדורות": רב קריית היובל קורא להתנגד לשינוי יעוד מגרש ורבורג

השארת תגובה