הפלסטינים מאיימים: "הצבת מגנומטרים בהר הבית לא תעבור בשתיקה"

על רקע החלטת ראש הממשלה וראשי מערכת הביטחון להציב מגנומטרים בכניסות להר הבית בתגובה לפיגוע ביום שישי – מזהירים הפלסטינים כי מדובר 'בצעד פסול לחלוטין' וכי דבר שכזה לא יעבור בשתיקה

הר הבית
הר הבית
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בתגובה לפיגוע הרצחני ביום שישי בהר הבית בו נורו למוות שני שוטרים ושוטר אחר נפצע באורח קל, הודיע ראש הממשלה בתום התייעצות עם ראשי מערכת הביטחון, כי הנחה על הצבת מצלמות בשערי הכניסה להר הבית.

בשעה זו הוחל בהצבת מגנומטרים בכניסה למתחם הר הבית מכיוון שער האריות.

נזכיר כי בתום התייעצות שקיים ראש הממשלה עם ראשי מערכת הביטחון הוחלט על הצבת מגנומטרים בשערי הכניסה להר הבית וזאת חרף התנגדותם של גורמים פלסטינים, אותה מובילה ירדן.

נזכיר כי גם ב- 2014 הנחתה הממשלה על הצבת המגנומטרים כמו גם מצלמות אבטחה שיחלשו על כלל שטח ההר, אלא שמסיבות שונות הנחייה זו טרם יושמה בפועל.

אלא שהפלסטינים הודיעו בתגובה כי הדבר 'אינו בא בחשבון' וכי מדובר ב'צעד פסול לחלוטין'. גם ירדן הודיעה כי תתנגד להצבת מצלמות בשטח ההר.

בהודעה שפרסם סגו ראש הפתח' מחמוד אל עאלול נאמר, כי "הערובה היחידה לשקט במסגד אל-אקצה, הוא מניעת כניסת מתנחלים למתחם והוצאת החיילים הישראלים משטח המסגד".

כזכור, כבר בשנת 2014 קיבלה הממשלה החלטה על הצבת המגנומטרים באזורי הכניסה להר הבית, הנחייה ברוח זו הועברה לראשי מערכת הביטחון, אלא שהחשש מפני תסיסת השטח והבערתו מחדש, מנעו את החזרתם עד כה.

מגנומטרים הוצבו בעבר באורח קבע בשערי הכניסה להר הבית, אך אלו הוסרו במהלך מהומות "אוקטובר 2000" בהוראתו הישירה של ראש הממשלה דאז אהוד ברק.

בדברים שפרסם אמש, הבהיר ראש הממשלה, כי מטרת הצבת המצלמות הוא שליטה ובקרה מלאה על שטח ההר, "אנחנו מציבים גם מצלמות על תרנים מחוץ להר הבית, אבל הם נותנים שליטה כמעט מלאה על כל מה שנעשה שם. החלטתי שהחל ממחר, במסגרת המדיניות שלנו לשמור על הסטטוס-קוו, אנחנו נפתח את הר הבית בהדרגה, אבל עם אמצעי ביטחון מוגברים". אמר.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מתייחס הבוקר למתיחות האופפת את סוגיית הר הבית וזאת על רקע הפיגוע ביום שישי האחרון.

השר התייחס להתנגדותם של ירדן והפלסטינים להצעת ישראל להצבת מגנומטרים בשערי הכניסה להר ואמר, כי "מעבר להתנגדותם של גורמים כאלו ואחרים, הרי שגם במשטרה הביעו ספק בדבר יעילות המהלך".

בראיון לערוץ 7 ציין השר את ימי חודש הרמדאן כדוגמא למצב בו יעילותם של המגנומטרים עלולה לשמש כבומרנג, "יש לנו הרבה מאוד ימים כמו ימי שישי ברמדאן שבהם עולים להר הבית עשרות אלפים, לפעמים למעלה ממאה אלף איש במספר שעות מאוד קצר – היה חשש שייוצרו תורים ארוכים והמגנומטרים עצמם ומי שמפעיל אותם בשערים יהפוך להיות בעצמו יעד לפיגועים", כך השר לביטחון פנים.

ובאשר לחקירות ראש הממשלה ציין ארדן ואמר, כי בניגוד לתמונה אותה מבקשת לצייר התקשורת, הרי שבפועל החקירות אינם משפיעים על תפקודו של ראש הממשלה, "אני רואה שהוא ממשיך לתפקד. ביום שישי הייתי מולו שעות רבות, וכך גם אתמול בלילה, הוא מתפקד מצוין ומקבל החלטות". אמר ארדן.

לדבריו, "במצב הנוכחי בו התקשורת מבקשת את ראשו של נתניהו עוד בשלב החקירתי, הרי שכל מי שנפתחה נגדו חקירת משטרה יהיה חייב לפרוש מיד מתפקידו. אני לא חושב שכך צריכה להתנהל מדינה דמוקרטית".

"כשאני רואה את ההפגנות אל מול היועץ המשפטי לממשלה ומגיע אליהם אתמול יו"ר מפלגת העבודה החדש זה נראה לי פשוט הזוי". אמר.

ובאשר לבחירתו של אבי גבאי כיו"ר מפלגת העבודה אמר, כי "מה שברור הוא, שיו"ר מפלגה שאחד הצעדים הראשונים שהוא עושה זה ללכת ולהפגין מול יועץ משפטי לממשלה ולהגיד שמה שלא יהיה צריך להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, אני חושב ששיקול הדעת שלו הוא שיקול דעת לקוי".

השארת תגובה