קריירת בזק: לדמותו של המיליונר שכבש בסערה את מפלגת העבודה

הוא נולד לעולים ממרוקו, גדל במעברה והתחנך בתיכון האליטיסטי של ירושלים. כבש את עובדי בזק, אבל פיטר מאות מהם ועשה קופה לא קטנה על חשבון החברה • מי אתה אבי גבאי, המנהיג החדש של מפלגת העבודה? • פרופיל

אבי גבאי חוגג את ניצחונו (צילום: דף הפייסבוק של גבאי)
אבי גבאי חוגג את ניצחונו (צילום: דף הפייסבוק של גבאי)

הוא די אנונימי לציבור הרחב, הכריזמה שלו לא משהו, בעימותים הפומביים לפני הבחירות הוא כשל לא פעם, אבל בכל זאת אבי גבאי, הילד השביעי של מואיז ושרה שעלו ממרוקו, הצליח לכבוש את מפלגת העבודה.

"לכבוש" במונחי העבודה, משמעותו שגבאי הצליח לגייס 16 אלף קולות שיבחרו בו לתפקיד יו"ר המפלגה, מספר שלא יכניס מועמד לעשירייה השנייה בליכוד. למרות מספר התומכים הקטן, גבאי מביא איתו משב רוח רענן, ויעדו הסקרים שנערכו לאחר ניצחונו, מהם עלה כי הוא יוביל את העבודה להיות המפלגה השנייה בגודלה בכנסת הבאה. הרבה מעבר לגודלה בסקרים קודמים. סקרים כידוע הם כמו בושם, אפשר להריח אבל אי אפשר לשתות, אבל הם בהחלט נותנים אינדיקציה לתופעה ששמה אבי גבאי.

מהמעברה לתיכון יוקרתי
הוא נולד לפני 50 שנה במעברת צפון תלפיות, בנם השביעי מבין שמונה של מואיז (משה) ושרה גבאי, בני זוג שעלו ממרוקו שלוש שנים לפני לידתו. בית המשפחה היה עשוי אזבסטון בגודל 90 מ"ר, והתגוררו בו גם הסבא והסבתא, 12 נפשות בס"ה. הוריו הביאו עימם מעט רכוש ממרוקו, כך שאמו הייתה עקרת בית ודאגה לכל צורכם. בהמשך, כשהחסכונות נגמרו, היא עברה לעבוד כאם בית במעון לילדים עם פיגור שכלי. אביו עבד תחילה כעצמאי בטנדר שהביא ממרוקו ולאחר מכן כטכנאי בבזק, חברה בראשותה יעמוד לימים בנו.

בהיותו בכיתה ד' הוא אובחן כילד מחונן. "הוא נורא אהב היסטוריה", סיפר אחיו, "הוא ואחי הבכור מישל היו עושים תחרויות בימי שישי ומתקילים אחד את השני בשאלות בסגנון של 'מה קרה בתאריך הזה והזה'". למרות היותו מחונן, הוא לא נחשב לתלמיד בולט. אחד ממורותיו שנשאלה על גבאי הילד, סיפרה ל'הארץ': "אני יודעת שהוא היה תלמיד שלי, אבל לא ממש זוכרת אותו. לא יכולה לומר אם היה תלמיד טוב או לא. את ריבלין אני כן זוכרת כי הוא היה פרחח כזה".

בהגיעו לגיל תיכון עבר הילד מהמעברה בצפון תלפיות ללמוד בגימנסיה ברחביה, התיכון היוקרתי בירושלים. שם הוא נחשף לירושלים האחרת, ירושלים היוקרתית שרחוקה גיאוגרפית רק מטרים ספורים מהמעברות, אבל בשאר ההיבטים המרחק עמד על שנות אור. גם שם הוא נחשב לתלמיד שקט, תכונה שחבריו חשבו שמעידה על אדם שלא יגיע רחוק.

תעיד על כך חברתו לספסל הלימודים, מגישת הטלוויזיה דנה וייס; "שום דבר לא סימן אז את התסריט הנוכחי. אבי גבאי לא סומן אז כהבטחה הגדולה. המורים לא ידעו אז להגיד שהוא זה שכדאי לשים אליו לב כי עוד יחזרו לשאול אותם איך היה. גם אני מודה, לא העליתי אז בדעתי שהוא יוכתר כהפתעת המערכת הפוליטית. האמת שכבר שמונה למנכ"ל בזק הבנתי שפספסנו משהו אז. לימים שאלתי אותו למה אף פעם לא דיבר בחבורה 'שתקתי כדי להתבונן, ללמוד ולהתכונן'. והוא התכונן היטב, נחוש למלא את שאיפתו. 'ידעתי כבר אז שאני אצא מהמעברה, ידעתי שהחיים שלי לא יהיו כמו החיים של ההורים שלי', סיפר". מהתיכון האליטיסטי המשיך לצה"ל שם שירת כקצין מודיעין, עד שחרורו בדרגת סגן.

"נער אוצר"
עם שחרורו מהצבא המשיך גבאי לאוניברסיטה העברית, שם עשה תואר ראשון בכלכלה. כמו רבים מבוגרי התואר בעברית הוא התקבל לעבודה במשרד האוצר, שם עבד כרפרנט ורכז צוות התקשורת באגף התקציבים. בהמשך חזר לאוניברסיטה להשלים תואר שני במנהל עסקים. את העבודה באוצר מגדירים תומכיו "הצעד הראשון בקריירה המרשימה".

גבאי עצמו זוכר לטובה את העבודה במשרד ומנופף בה עד היום. "אגף התקציבים הוא גוף רב השפעה על כלל משרדי הממשלה ומעורב בקביעת התקציבים שלהם ודרכי המימוש, וכאחד שעבד במקום כזה היווה האגף עבורו מקום שבו הוא יכול להביא לידי ביטוי את המחויבות שלקח על עצמו לפעול תמיד לטובת הכלל, וגם סביבת עבודה מעצימה שיש לה חלק להפיכתו למי שהוא כיום", נכתב בביוגרפיה שלו, אותה הוא מציג לראווה באתרו האישי.

התפקיד הנחשק היווה הגשמת חלום – "המשפחה גדלה בתנאים צנועים במיוחד, אבל הקושי הכלכלי מעולם לא עצר אף אחד מבני המשפחה ובפרט לא כשעל הפרק עמד חינוך הילדים. במשפחתו מעולם לא התלוננו על קיפוח, אבל גם כך עבור אבי גבאי משרד האוצר היווה הגשמה של חלום – חלום להשתלב לגמרי בחברה הישראלית ולהגיע לעמדת השפעה שתעזור לו לעזור לכלל הציבור".

עבור "נערי האוצר", כפי שמכונים כל אותם כלכלנים צעירים ושאפתנים שמגיעים למשרד המשפיע בתחילת הדרך, התפקיד הוא לרוב רק ראשיתה של הקריירה, וגבאי לא היה שונה. בגיל 31 עבר גבאי לשוק הפרטי, לחברת 'בזק' בה אביו כיהן כטכנאי רכבי החברה. תחילה מונה לעוזרו של מנכ"ל בזק דאז עמי אראל. "מאוד התרשמתי מהיכולות ומהמקצועיות שלו", סיפר השבוע אראל, שמכהן כיום כיו"ר דירקטוריון סלקום. "הוא לא היה רק העוזר שלי אלא הפך ליד ימיני. זה עוזר שאתה נותן לו משימות והוא הולך לעשות אותן". בכיר אחר בחברה סיפר ל'הארץ' כי "תפקידו הראשון היה זוטר יחסית עבור נער אוצר, אך גבאי לא חיפש לשרת את האגו שלו. הוא חיפש מקום ממנו הוא יוכל לצמוח".

מטאור בבזק
זמן קצר לאחר מעברו לבזק, מונה גבאי לשמש סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה. עם מינויו של אילן בירן לתפקיד המנכ"ל, הוא קודם לתפקיד ראש אגף כלכלה בחברה. "ראיתי לפני בחור צעיר, נמרץ, בעל אוריינטציה עסקית מצוינת, חד מחשבה וביצוע", נימק בירן את המינוי. מהר מאוד גבאי הפנים את הפוליטיקה הפנימית בחברה, ודאג לקבל את הגיבוי של ועד העובדים למהלכים אותם ניסה לקדם. שלמה כפיר, יו"ר ועד העובדים הנצחי של החברה, סיפר בעבר כי "היו בין הוועד לבין גבאי יחסי אמון. היו ויכוחים, ואפילו ריבים, אבל רק על בסיס ענייני". לדבריו, "גבאי הוכיח את עצמו בעבודה מול הרגולציה בפעילות שקטה, עניינית ומקצועית".

היחסים הטובים עם הועד הובילו לקידום נוסף – לתפקיד מנכ"ל חברת הבת – בזק בינלאומי. עם פרישת המנכ"ל, בהיותו בגיל 36 בלבד, הגיש גבאי את מועמדתו לתפקיד. השאפתנות שלו הייתה קצת לצנינים בעיני קברניטי החברה, שדאגו להבהיר לו "אתה צעיר מדי ועדיין לא בשל". למרות הצלחתו בחברת האם, הוא לא זכה לאהדה גדולה מצד יו"ר הדירקטוריון באותם ימים, ליאורה מרידור. לדברי אנשים בחברה, מרידור תהתה באוזני מקורביה, "מי זה בדיוק הבחור הזה?"

למרות חוסר האמון, גבאי הצליח למקם את החברה כמובילה בלעדית של שוק השיחות הבינלאומיות ואספקת האינטרנט בישראל בזמנו. דן זייצ'יק, מי שהיה סמנכ"ל הכספים בבזק בינלאומי, סיפר כי הוא "ביצע שינוי ארגוני מקיף והחליט להיפרד משכבת ניהול שלמה בבזק בינלאומי – כ-40-50 מנהלים נאלצו לעזוב את החברה – והוא עשה זאת תוך שמירה על שקט תעשייתי מרשים. הוא היה יושב עם עובדים ומסביר להם למה בזק בינלאומי אינה מתאימה לכישורים שלהם, וטוב יהיה אם ייפרדו לשלום. לאחר כמה דקות היה יוצא מהחדר אדם מפוטר, אבל עם חיוך של הבנה". לעניין הפיטורין עם החיוך עוד נחזור בהמשך.

למזלו, מהר מאוד חברת האם הופרטה ויעקב גלברד, מי שהיה יו"ר בזק בינלאומי, נהפך למנכ"ל בזק בפועל. כמו בכירים אחרים בחברה, זכה לאחר ההפרטה בבונוס שמן והסכם שכר משופר. "מכונית הפאסאט הצנועה-יחסית בה נהג לפני ההפרטה הוחלפה בג'יפ יפאני גדול", נכתב בכתבה אודותיו באותם ימים. מהר מאוד גבאי הפך לאחד האנשים הקרובים והלויאליים למנכ"ל. אלא שאז פרצה פרשת שחיתות בחברה וגלברד נאלץ לפרוש, לא לפני שגבאי סנגר עליו למרות הדיווחים.

גבאי שנודע כאיש תכליתי ולא כאחד שבוחש בפוליטיקה הפנימית של החברה, הגיש את מועמדתו לתפקיד המנכ"ל שוב, והפעם הוא הצליח – בגיל 40 בלבד הפך למנכ"ל של חברה שמגלגלת מיליונים. עם התפקיד באה גם המשכורת הגבוהה והבונוסים השמנים, ובסך הכול הרוויח גבאי בתפקידו סכום מוערך של 50 מיליון שקלים. לא רע, בפרט עבור מנהיג מפלגת פועלים.

למרות הפרגונים מצד יו"ר הוועד, העובדים הזוטרים בחברה לא זוכרים את תפקודו לטובה. אחד מהם, שלמה בוכניק, חשף טפח נוסף מהאיש שהפך למנהיג המפלגה הסוציאל דמוקרטית. "התקופה שעבדתי בבזק הייתה מהתקופות הקשות בחיי", כתב בפוסט שהפך לויראלי. "מדי יום שוחחתי עם לקוחות מעוטי יכולת שהתחננו להנחה בדמי האחזקה של קו הטלפון או האינטרנט, וכמעט מבלי לחוש בסתירה נאלצתי לשמוע את המנכ"ל אבי גבאי מתדרך כתבים ועובדים נגד המלצות ועדת גרונאו שהמליצה על הורדת מחירים".
לדבריו, גבאי כיבד תחילה את העובדים, "הוא הצליח להביא אותנו לפטריוטיות מטורפת". אלא שהכול התהפך כשהרווחים של בזק קטנו. "ברגע זה, החליטה החברה לפסול לנו בונוסים ולקצץ לנו חמש שעות של עבודה מדי יום. במקום להרוויח 7,000 ש"ח הרווחנו כרבע מכך. שלא תטעו, הייתי מסכים להפסיד כסף בעבור המשפחה השנייה שלי, אבל אז קראתי בעיתון שהבונוסים של גבאי צמחו ומשכורתו הגיעה ליותר מעשרה מיליון שקלים בשנה. זאת בזמן שמשכורתי צנחה ל2500 שקלים בחודש או פחות עקב קיצוצים.

"בתמימותי, הייתי משוכנע שגבאי אינו מודע למצבנו. בכל זאת, אדם עסוק. כנציג המוקד, פניתי אליו, אל סגנו ואל יו"ר ועד העובדים, והסברתי להם שכשיש משפחות לפרנס, אי אפשר לקצץ משכורות מהיום להיום בשיעור של 66 אחוזים. התשובה של גבאי הייתה המעליבה ביותר, אני זוכר אותה עד היום. 'אתם עובדים שעתיים. זה חלק מן ההסכם שלכם'. הוא כתב לפנייה שלי. כבר לא קו ראשון וגם לא אחרון. לא משפחה ואפילו לא פתרון לשאלה איך אשלם שכירות החודש או תקווה לגבי העתיד. עזבתי את בזק כשאני עני יותר ושבור לב, אך גם מודע לזה שמשפחה יש רק אחת. כשאני מבין טוב יותר את הצביעות של ועדי העובדים, ובעיקר כשאני מבין עד כמה הכסף והמעמד מקהים את הלב שלך גם אם גדלת בעוני של שכונת בקעה".

בהמשך תקף את דימויו של גבאי. "עבר כמעט עשור. התקדמתי. אני משתכר לא רע, ובעיקר מנסה להקפיד שליבי לא יסטה ימין או שמאל, אבל פתאום התעוררתי לבוקר שבו אבי גבאי הוא מועמד חברתי שגדל במעברה וזוכר היטב מה זה להיות עני. בזמן הזה, אני הקטן רק תוהה לעצמי מתי מישהו ישאל אותו את השאלות הקשות. ואם זה לא יקרה, אמלא את תפקידי ואזכיר לו שהוא בהחלט מועמד. ציני. מבריק ואולי אפילו מוביל, אבל בעיניי הוא כבר לעולם לא יוכל להיקרא חברתי".

מאז כניסתו לפוליטיקה, עלה נושא שכר המיליונים שהרוויח שוב ושוב. כך למשל, כשהתנגד בממשלה למתווה הגז, כתב עליו אלי ציפורי, עורך העיתון הכלכלי 'גלובס', "גבאי מסתובב עם חבילת חמאה ענקית על ראשו. הוא האחרון שצריך לדבר גבוהה-גבוהה על מלחמה ביוקר מחיה, אבל בהחלט יכול להעיד עליה כמי שחולל אותה".

בתקופה האחרונה, כשהתמודד לראשות העבודה, שימש שכרו ככלי ניגוח ע"י מתנגדיו, כשחלק מהחיצים מופנה כנגד מחנה יחימוביץ' שהביע תמיכה בגבאי. "הבורגנים נצחו", כתב עמי וטורי, יו"ר 'כוח לעובדים'. "עם גבאי אין לי בעיה. קפיטליסט בא, ראה הזדמנות ולקח, אבל הצבועים, אלו שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס, איתם אין לי דבר". ואיך גבאי עצמו הסביר את שכרו? "נתנו לי, אז לקחתי".

מניה פוליטית בעליה
עם עזיבתו את בזק החל לגשש את דרכו בעולם העסקי. לפי הדיווחים העסקה הכי רצינית שכמעט וחתם עליה, הייתה רכישת חברת התעופה 'אל על'. בינתיים הספיק לעמוד בראש עמותת 'ידיד' הוולונטרית ובראש וועדה שבחנה את המשבר הכלכלי בהדסה. כשכחלון החל לשקול ברצינות חזרה לפוליטיקה, הוא פנה לאבי גבאי, אותו הכיר מתקופתו כשר התקשורת. למרות שגבאי היה אז נחוש למנוע רפורמות ותקנות שונות, שיפגעו בבזק, כחלון התרשם מרצינותו ומהאכפתיות למקום העבודה אותו ניהל. כחלון הוא לא הדמות הפוליטית היחידה שגבאי הכיר ממשרד התקשורת, גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שומר על קשרים עם גבאי מהימים בהם כיהן כשר התקשורת. יש שיגידו שביום פקודה, יתכן והדבר ישחק לידיו של ראש העבודה.

גבאי, מספרים אנשיו של כחלון, היה שם בכל ההחלטות. מרבית הפגישות בתחילת הדרך נערכו במרתף ביתו שבצפון תל אביב. הוא סייע לגבש את הרשימה, את מצעה ודרכה, אבל הוא עצמו סירב להיכלל ברשימה לכנסת. "גבאי הוא בחור מעשי, הוא טוען ששר לא יכול לעשות את העבודה ברצינות, וגם להיות חבר כנסת. זה יותר מידי. הוא בחר להישאר מחוץ לרשימה לכנסת, במטרה להיבחר כשר מקצועי", הסביר חבר כנסת מ'כולנו' ל'כל ישראל'.

עד כמה גבאי היה חשוב לכחלון? תעיד העובדה שהוא עמד בראש מטה הבחירות של המפלגה. אלא שחודש לפני הבחירות, כשהסקרים לא המריאו, הוזז גבאי הצידה. עם כניסת כולנו לקואליציה, מונה גבאי לתפקיד השר לאיכות הסביבה. לכאורה משרד קטן, אבל הוא היה נחוש לשנות ולהשפיע ככל האפשר. המתח עם כחלון החל סביב מתווה הגז, התנגדותו הייתה לצנינים, אבל הוא לא חשב לנטוש את כולנו בשלב זה.

הקש ששבר את גב הגמל, לטענתו של גבאי, היו פיטוריו של שר הביטחון בוגי יעלון והחלפתו בידי ליברמן. "מעשה חמור שיגרום להקצנה בעם", הגדיר זאת השר המתפטר, וגרר הרמת גבות ב'כולנו'. "המפלגה חתמה עם ישראל ביתנו הסכם עודפים, זה לא הפריע לו. גם במהלך המשא ומתן הקואליציוני כשעלתה אפשרות כניסת מפלגתו של ליברמן לקואליציה, הוא לא אמר דבר". מקורביו של גבאי הודפים את הביקורת וטוענים כי הבעיה נוצרה אחרי שהפיטורים נעשו על רקע פרשת אלאור עזריה. טענה שלא משכנעת את חבריו לשעבר בכולנו.

מי שלא התאבל על פרישתו מהמשרד לאיכות הסביבה היו הארגונים הסביבתיים. כך למשל, עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל "אדם טבע ודין", התבטא לאחר ההתפטרות; "זה לא סוד שהבענו ביקורת רבה על אבי גבאי, מבחינת היעדר העשייה שלו ושינויים שרצה לעשות בנושא תחום הפסולת והמחזור בישראל וקרקעות מזוהמות, הוא לא פעל נכון בתחום קידום אנרגיות מתחדשות".

ברכה הוסיף: "מה שמתעתע אצלו זה שהוא אמר את הדברים הנכונים. הוא אמר שיעביר כספים לטיפול בקרקעות מזוהמות ושלא חסר כסף. אבל הוא התכוון לקופה שיש בקרן הניקיון, המיועדת לטובת פסולת ומחזור והפרדה במקור. הוא היה שר שלא תמך ברגולציה, אלא בהחלטות ממשלה. הוא הולך הביתה. אמרתי לו שגם אם יקבל את ההחלטות הכי טובות בעולם, מה יקרה בעוד שלוש שנים כשתלך הביתה? מי אמר שהשר הבא יישם את זה? והנה הוא הולך הביתה והכסף לטובת הטיפול בקרקעות המזוהמות עוד לא עבר".

מרבית חברי הכנסת ב'כולנו' ניתקו עם גבאי את הקשרים לאחר הפרידה המתוקשרת. עיקר הכעס הגיע אחרי מסע הראיונות המחבק עם התפטרותו, ראיונות ששימשו כמקפצה להתמודדות על תפקיד יו"ר העבודה. באותם ראיונות הוא תקף את הממשלה, שהיה חבר בה עד לפני דקה, על הקצנתה והפך מהר מאוד לדמות חביבה – הימני שהתפכח.

"מדובר בתדמית לא נכונה", אומר ל'כל ישראל' חבר כנסת שהיה קרוב לגבאי. "מאז הקמת כולנו תמיד היו לו חילוקי דעות עם כחלון בנושא המדיני. כחלון העדיף שהוא לא יתבטא בפומבי בנושא, כי הוא חשש שהדבר יבריח לו מנדטים".

"למעשה, גבאי עצמו פחות שמאלני ממה שהוא מצהיר", ממשיך הח"כ, "מי שעומד מאחורי תדמיתו היא רעייתו איילת. שרה נתניהו זה קטן עליה, היא משפיעה על אבי יותר מכל אחד אחר". איילת, שעברה לפני מספר שנים הסבה מתחום ההיי-טק להוראה, סיפרה לאחר בחירתו של בעלה: "זה הבית הטבעי שלנו. גם הדעות החברתיות, המדיניות והכלכליות שלנו מתאימות למפלגת העבודה".

רעייתו אף לקחה חלק מרכזי בעבודתו במטה, "בכל התקופה האחרונה עבדתי כמעט כל יום, התקשרתי למתלבטים והזמנתי אותם לחוגי בית. בימים האחרונים הייתי אחראית על ההסעות ווידאתי שכל מי שהתכוון להצביע לאבי יש לו הסעה", סיפרה לכלי התקשורת.

"אוכל כשר, אבל לא רק"
גבאי, שהגיע מבית מסורתי, הביע עמדות בעד הפרדת דת ומדינה, נישואין אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת. בראיון ל'ידיעות אחרונות' סיפר "אני מאמין גדול בדת היהודית ובתרומתה לעולם, יודע תפילה, וביום הכיפורים האחרון אפילו צמתי אחרי מספר שנים שבהן לא צמתי, ואני אוכל גם כשר אבל לא רק, ומאמין ביהדות ליברלית יותר".

עם בחירתו לתפקיד היו"ר בירך שהחיינו, והסביר "זה חלק מזה שאנחנו יהודים, אני יהודי ועשיתי דבר שהוא טבעי מאוד מבחינתי לברך ברכה כזאת. אני עושה את מה שאני מאמין בו, מדבר את האמת שלי. לא מתחפש לשום דבר אחר". גם רעייתו התייחסה לנושא וסיפרה: "אבי בא מבית מסורתי ואני למדתי בבית ספר ממלכתי דתי לבנות, לכן אנחנו בקיאים בכל ההלכות. אנחנו במשפחה שומרים על בית מסורתי. ביום שישי בערב אנחנו מקדשים, אני מדליקה נרות ויש ארוחה משפחתית. יש לנו כבוד ליום כיפור ולצום ואנחנו מאוד מכבדים את המסורת. זה דבר שהוא מאוד חשוב".

לאחר ביטול מתווה הכותל, תקף גבאי, "כשאבחר לראשות הממשלה, מיד איישם את מתווה הכותל כפי שהוצע, אין סתירה לדעתי בין הדת היהודית, שחשובה לי, לבין עמידה ביחד עם אשתך ליד הכותל. אין סיבה לאסור ואין סיבה לאפשר לפרשנויות דתית מחמירה להשתלט על חיינו. הם סתם מחמירים".

כשמחברים את זה להצהרותיו בנושא השוויון בנטל, לא פלא שלא מעט פרשנים השוו אותו ליאיר לפיד. "גבאי הוא לא לפיד, הוא בחיים לא יפעל בכפיה כנגד הציבור החרדי", ממהר להרגיע חבר הכנסת אורי מקלב בשיחה עם 'כל ישראל'. לדבריו, "כשהיה בממשלה עבד היטב עם החרדים, ואם יצטרך את החרדים בקואליציה, הוא יפנים שהוא לא יכול לשנות כל דבר".

מקלב אף רואה בגבאי "הזדמנות לחיבורים חדשים". לדבריו, "גבאי והמחנה סביבו הם אנשים שידאגו לצרכים החרדים, חשוב לדעת כי מה שמעסיק את החרדים זה לא רק ענייני דת. זה נכון שהנושאים הללו מיוחצנים יותר, אבל הנושאים החשובים לא פחות זה הנושאים הפיננסים והחברתיים, ובזה מחנה גבאי מאוד מתחשבים". מקלב אף מחדד ומספר על הקשיים שהמפלגות החרדיות חוות מול הליכוד בהיבטים החברתיים: "בהסכמים הקואליציוניים שחתמנו הם זאב אלקין, רוב חילוקי הדעות לא היו על נושאי דת אלא על הנושאים החברתיים. בליכוד יש לנו המון קרבות עם השרים בנשואים הללו, המחנה של גבאי שמורכבים מכבל יחימוביץ' וגבאי בעצמו מאוד הוגנים בנושאים הללו".

היבט אחר בו השווה גבאי ללפיד, היה זינוקו המרשים לתפקיד. "היו שהשוו אותו ללפיד, אבל הוא רחוק מכך, הוא גם לא טראמפ או מקרון", אומר ח"כ מכולנו ל'כל ישראל'. "אין לו את הניסיון הפוליטי שהיה להם, וגם לא את הכריזמה. הוא לא מצטיין בתקשורת כמוהם, ויעידו על כך העימותים הפומביים".

עם זאת חברו לשעבר מפרגן כי "גבאי הוא איש של אנשים. הוא לא מתחנף, הוא תכליתי ומעשי וזה קונה את האנשים". כדוגמה לתכליתיות של גבאי, יעידו שיחות הטלפון עם חבריו. "הוא לא מתקשקש, תמיד ניגש ישר לעניין".

יש לו סיכוי להיות ראש ממשלה?
"הכול תלוי במה יעשה עכשיו. יש לו עכשיו שנה וחצי עד הבחירות. אם הוא יפעל כפי שהוא מצהיר, שיחרוש את הארץ, יש לו סיכוי רב. מעל מסכי הטלוויזיה ודרך ערוצי הרדיו יהיה לו קשה לגעת באנשים, אבל דרך מגע אינטימי וישיר הוא יצליח".

למרות שהוא לא מצליח לעבור מסך, גבאי הצליח לקנות את התקשורת. דוגמה בולטת לכך נערכה למחרת נצחונו הגדול. בעוד גבאי יוצא לנסיעה "טבעית" באופניו החשמליים, כתבת של ערוץ 10 העניקה לו זר פרחים על בחירתו. דבר שגרם לרבים להשוות את הערצה עליו להערצת "התקשורת" הצפון קוראנית את מנהיגה – קים ג'ונג און. זו לא ההשוואה היחידה, גם תספורתו השוותה לתספורת של הרודן הצעיר, ולא מעט הצהירו שמדובר בפאה. טענה שהוכחשה על ידי גבאי כשכתב טלוויזיה משך לו בשערו.

למעשה בעידן התקשורתי של ימנו, בו התדמית הפרסונלית של המנהיג היא זו שחשובה, קשה להגיד שגבאי יצליח להגיע לכיסא ראש הממשלה, אבל דבר אחד בטוח – הוא מביא רוח חדשה למפלגה אבודה.

 

2 תגובות
  1. איפה חלקו של גבאי בעסקת בזק הנחקרת עכשיו? הוא היה מנכל בזק ובודאי היה מעורב . מכל מקום הוא היה שותף לביזה של בזק שחלבו ממנה מיליארדים לדיווידנדים והוא קיבל למעלה מחמישים מיליון!
    " המליונר מבזק" שייתן הסברים !

  2. חה חה מיליונר מנהיג מפלגה סוציאליסטית.. ממש אירוני לאן המפלגה הידרדרה..האם עיני העם טחו מראות??

השארת תגובה