השוטרים שנהרגו: בן ח"כ לשעבר ואב לתינוק בן חודש • המשטרה תשנה את סדרי האבטחה בהר

ההרוגים: כמיל שנאן והאיל סתאוי. ארדן: "פיגוע חסר תקדים של ירי בהר הבית". ראש הממשלה קיים הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון. אבו מאזן שוחח עם נתניהו

IMG_20170714_142633
IMG_20170714_142633

שני השוטרים שנרצחו הבוקר בפיגוע הירי בהר הבית הם כמיל שנאן תושב חורפיש בן 22 והאיל סתאוי תושב מרר בן 30 בני העדה הדרוזית. שנאן הוא בנו של חבר הכנסת לשעבר שכיב שנאן שכיהן בכנסת ה-17 וה-18 מטעם מפלגת העבודה ומטעם מפלגת העצמות. סתאוי השאיר אחריו אישה ותינוק בן שלושה שבועות בלבד.

הלווייתו של רס"מ האיל סתאוי שנרצח בפיגוע תתקיים בשעה 16:00 בבית העם בכפר מרר. הלוויתו של רס"מ כמיל שאנן שנרצח בפיגוע תתקיים בשעה 17:30 בבית העם בכפר חורפיש.

שוטר נוסף נפצע באירוע באורח קל, ופרמדיק מד"א, שטיפל בפצועים תחת אש ונפגע קל מנתז ירי ברגלו, טופל במקום.

ישראל ויינגרטן ואהרון אדלר, פרמדיקים של מד"א שהגיעו על אופנועי מד"א לזירה, סיפרו כי השוטרים סבלו מפצעי ירי וקיבלו טיפול ראשוני מהכוחות במקום. "הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים ולאחר דקות של טיפול בשטח העברנו אותם לניידות טיפול נמרץ שלנו, שפינו אותם לבית החולים תוך המשך טיפול", סיפרו.

המחבלים הם ערבים ישראלים תושבי אום אל-פחם, ללא רקע ביטחוני. לשלושה קוראים מוחמד ג'בארין, שניים מהם בני 19 ואחד בן 29. משעות הבוקר עורכים כוחות הביטחון פשיטות וסריקות ברחבי העיר. מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שייח ראאד סלאח, ביקר את משפחותיהם. בעירייה מכנסים בשעה זו ישיבת חירום, והתושבים הביעו תדהמה וזעזוע לנוכח הדברים.

אחת משלושת המחבלים שביצעו את פיגוע הירי פרסם זמן קצר לפני כן הודעה ברשת החברתית, ובה כתב "מחר החיוך יהיה יפה יותר, בעזרת השם". לצד זאת, העלו תמונה של שני המחבלים זמן קצר לפני שביצעו את הפיגוע. ההודעה של המחבלים פתחה גל של הסתה ואהדה למעשה אותו ביצעו המחבלים.

בעקבות הפיגוע קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו שיחת עדכון עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט והמפכ"ל רוני אלשיך, במהלכה הוחלט לסגור את הר הבית היום למוסלמים בכדי שהמשטרה תבצע סריקות כדי לוודא שאין נשק נוסף במתחם

מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך אמר בזירת האירוע כי "זה בוקר קשה למשטרת ישראל, יש לנו שני הרוגים שוטרים. הם המשאב הכי יקר". על תחקיר האירוע אמר אלשיך כי "לפי התחקיר הראשוני כל השוטרים פעלו בנחישות, הגיבו נכון, ובסופו של דבר חיסלו את המחבלים".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התקשר היום לראש הממשלה בנימין נתניהו, וגינה בפניו את הפיגוע בשונה מהפיגועים האחרים, כמו גם מה שהגדיר כ "פעילות אלימה מכל צד, במיוחד במקומות פולחן". הוא הוסיף וקרא לנתניהו להפוך את ההחלטה להטיל סגר על העיר העתיקה ולמנוע את הכניסה להר הבית לתפילת יום השישי. במקביל לגינוי של אבו מאזן התנועה שבראשו הוא עומד ה'פת"ח' בירכה על הפיגוע ולקחה עליו אחריות.

בארגון הטרור חמאס בירכו על הפיגוע במקום הקדוש ודובר הארגון אמר כי "הפיגוע בירושלים הוא תגובה טבעית לטרור הישראלי ולחילול מסגד אל אקצא והוא מאשר את המחויבות לאינתיפאדה ואת אחדות עמנו"

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, פרסם ברשת סרטון בערבית בעקבות פיגוע הירי בהר הבית: "שלושה מחבלים ביצעו פעולת טרור נפשעת וטימאו את המקום המקודש. לפיכך, במשך זמן קצר כוחות הביטחון הישראלים פועלים לוודא שאין עוד נשק במקום. אנחנו רוצים לשמור על חופש הפולחן, וכוחות המשטרה בפעולתם ניסו לשמור על כך. אנחנו מקווים שהעולם הערבי כולו יגנה את את הפיגוע באופן ברור ונחרץ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפיגוע ואמר כי "אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנרצחים בפיגוע הטרור הנפשע היום בהר הבית: רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן. זהו יום עצוב בו אחינו בני העדה הדרוזית משלמים את המחיר הכבד ביותר במשימתנו המשותפת להגנה על ביטחון מדינתנו. אני מצדיע להם ולגבורתם. זכרם יהיה נצור בליבנו תמיד".

‏השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בזירת הפיגוע בהר הבית: "חוליית מחבלים באופן חסר תקדים ביצעה כאן פיגוע ירי שהיה מכוון כלפי כוחות המשטרה. הושטרים חתרו למגע ובצורה מאוד מקצועית סיכלו כאן פיגוע שהיה יכול להסתיים עם הרבה מאוד נפגעים ועם השלכות רחבות מאוד. מדובר באירוע חסר תקדים של שימוש בנשק חי, ירי בתוך שטח הר הבית. המחבלים חיללו את קדושת ההר". שלושת המחבלים חוסלו. שני שוטרים נפצעו אה מתחם הר הבית נסגר ונאסרו תפילות יום השישי."

שר הביטחון אבגידור ליברמן אמר בעקבות הפיגוע כי "מי שהופך מקום קדוש לזירת פיגוע טרור מבצע מעשה נתעב שמטרתו להצית אש בין בני הדתות השונות ולערער את היציבות במדינה ובאזור כולו. מדינת ישראל תמשיך להילחם בנחישות, בעוצמה ובלי פשרות במחבלים, בשולחיהם, ובמי שמסית אותם. אני מחזק את ידי אנשי כוחות הביטחון במאבקם היומיומי האמיץ בטרור. אני משתתף באבלן הכבד של משפחותיהם של האיל סתאוי וכמיל שנאן זכרם לברכה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפיגוע בהר הבית שבו נרצחו שני שוטרים: "מתקפת הטרור הרצחנית נבלמה על ידי השוטרים האמיצים שמנעו בגופם אסון כבד אף יותר. לא ניתן לגורמים רצחניים לגרור אותנו ללחימה עקובה מדם. ‏מדינת ישראל תגן על ריבונותה ועל אזרחיה ולא תתן לאף גורם להתסיס ולדרדר את האזור למלחמת דמים. זוהי שעתה של המנהיגות הערבית בישראל ואף מחוצה לה להביע עמדה ברורה נגד מתקפה נפשעת זו".

שרת המשפטים איילת שקד קראה לראש הממשלה לכנס את הקבינט לדון במדיניות בהר הבית "בפיגוע ירי נרצחו על ידי מחבלים ארורים כמיל שנאן מהכפר חורפיש והאיל סתאווי מהכפר מרר. כמיל והאיל ז"ל, בני העדה הדרוזית, הם דוגמא לברית האיתנה בין העם היהודי לעדה המופלאה הזאת, אשר בניה מגינים על המדינה שלהם. פנינו לראש הממשלה לכנס קבינט מיוחד להחזרת הביטחון להר הבית ולבחינה יסודית של מדיניות ישראל הנוכחית בהר".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי התייחס לפיגוע ואמר "שוב אנו עדים לפיגוע טרור נאלח שבוצע בידי מרצחים נתעבים. אני סומך על כוחות הביטחון של ישראל שינקטו יד קשה נגד שולחיהם של המרצחים ומשתפי הפעולה שסייעו להם. אני שולח איחולי החלמה לפצועים".

יו"ר האופזציה יצחק הרצוג אמר על הפיגוע כי זה "פיגוע חמור וכואב מאד במקום הרגיש ביותר. מחזק את ידי הלוחמים וכוחות הביטחון, מתפלל להחלמת הפצועים. נתגבר בלי התלהמות, בקור רוח ואחריות".

השארת תגובה