בכל יום רביעי: שיעור מוזיקאלי סוחף את מאה שערים

מדי יום רביעי, נוהרים להיכל בית מדרש במאה שערים אנשים מכל הגוונים והקהילות, לשיעור מוזיקלי שנמשך אל תוך הלילה • מה עומד מאחורי היוזמה הייחודית?

ירושלים שיעור 1
ירושלים שיעור 1
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הקהל המגוון שפוקד את בית הכנסת הוותיק במאה שערים בשעת ערב של יום רביעי, עשוי להשכיח מכם לרגע כי מדובר במרכז וותיק של חסידות חב"ד. חסידים, ספרדים וליטאים, אנשי ירושלים ואורחים, יושבים זה לצד זה, כשהדבר שמחבר ביניהם היא מוזיקה רוחנית. בחודש האחרון, לאחר הפסקה של כחצי שנה, חזר השיעור הייחודי בניגון למאה שערים, ועד מהרה חזרו אליו גם ההמונים.

"התחלתי את היוזמה לפני 4 שנים", מספר ל'השבוע בירושלים' מנדי חנון. "תמיד דיברו אליי ניגוני חב"ד, ואמרתי לעצמי למה לא להוציא את זה החוצה, שאנשים נוספים ייהנו?" וכך, קם לו השיעור בניגונים חסידיים, והפך לאבן שואבת לכוספי הניגון החסידי.

השיעור המוזיקלי שמתקיים בשעה 21:30 של יום רביעי בהיכל בית המדרש 'בעל התניא', מורכב ברובו משיחה מעמיקה, אותה מוסר "מגיד שיעור" המכיר את היסטוריית הניגונים ואת הסיפורים העומדים מאחוריהם, ולאחר מכן לומדים הנוכחים יחד את הניגון, לצלילי כלי נגינה המתאימים היטב לאווירה ספוגת הרוממות: כינור וקלרינט. בשבועות הקרובים, ימי בין המצרים, נערכים השיעורים ללא ליווי כלי נגינה.

"בשנים הראשונות מסר את השיעור ינון רוט, ולפני תקופה הוא נאלץ לעזוב, מה שגרם לנו להפסיק לתקופה. עכשיו התחדשנו עם בעל המנגן אהרן רייניץ, שמצליח לנהל את השיעור ביד רמה ובאווירה סוחפת", אומר חנון, וחוזר לפרטים: "בכל שיעור אנחנו מתמקדים בעיקר בשני ניגונים, בשילוב של השיחה על המקורות, היסטוריה ונסיבות הלחנתן, והשירה המשותפת".

כדרכו של חסיד חב"ד, התמים מנדי מבקש לראות בהתכנסות מימד נרחב של הפצת חסידות. "אנחנו ברוך ה' רואים בזה הרבה פירות, יש הרבה אנשים שהתקרבו בזכות השיעורים. יש אנשים שמגיעים ואתה רואה איך זה משחרר אותם, איך שהם נשאבים לעולם הפנימי הזה. הלוואי שנצליח לגעת בכמה שיותר נשמות, דרך השירים שחצובים בהררי קודש".

השארת תגובה