מוגן ויעיל: שוק הסלולר הכשר מתפתח • פרויקט מיוחד

החברות המובילות הן 'נתיב' ו'הדרן' • הכלים החדשים: מכשיר ייעודי המאפשר שיחות טלפון ושירות ווייז בלבד, סינון המתאפשר גם על ידי רשת שאינה מסוננת וחיבור רק לדואר אלקטרוני •וגם: הכללים בחסידויות הגדולות

מכשיר של הדרן
מכשיר של הדרן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אהרן היה בדרך לאירוע משפחתי, שעה קלה לאחר שסיים את סדר יומו בכולל שהחל בשעה מוקדמת בבוקר והסתיים לקראת השעה 7 בערב. אלא שחוסר ההתמצאות בכבישים הביא לעיכובים רבים בדרכו למקום ובזמן שהחלה החופה, מצא את עצמו אהרן נתון לחסדיהם של עוברים ושבים שניסו לסייע לו בניווט אל היעד.

לאחר שעה ארוכה של שיטוטים, מצא אהרן את האולם המיוחל ואז גילה כי פספס את החופה. כאשר סיפר זאת לאחד מבני משפחתו, הלה סיפר לו לראשונה על מכשיר הוייז הכשר, עליו לא שמע עד אותו היום. "אנשים נוטים לחשוב שהחזקת מכשיר סמארטפון היא בניגוד גמור להלכה ולא מבינים שכיום יש פתרונות", אומר סוכן בחברת 'נתיב'.

ואכן, בשנים האחרונות הן החלו צצות כפטריות לאחר הגשם. בכל קרן רחוב תמצאו בימים אלו חנות למכשירי סלולר חכמים באישור הרבנים. הצורך בשירותי הרשת לצד ההקפדה על הוראות הרבנים בדבר אי החזקת מכשירים שאינם מפוקחים, יצרו כר נרחב עבור אנשי עסקים הפועלים בתחום, וכך נוצר הסלולר החכם המפוקח.

כיום, פועלות ארבע חברות בשוק: נתיב, הדרן, עסקן ודלתא. כל אחת מן החברות, מציעה את שירותיה הכוללים חסימת תכנים למכשיר הסלולר בדרגות שונות, ויסות השימוש ביישומונים וחלקן אף מציעות חסימה הרמטית לשיחות הטלפון מהמכשיר.

"יש לא מעט חרדים שעובדים וצריכים חיבור לרשת המקוונת", מסביר אהרן, חרדי תושב בית שמש. "אני, כאדם שלצורך עבודתו חייב תקשורת מקוונת, משתמש באחת החברות וכך אני עומד בהוראות הרבנים". אצל אהרן, כמו אצל רבים מבין חברי קהילתו בבית שמש, הבחירה במכשיר הסלולר תשפיע על סיווגם בקהילה. "יש לכל אחד כרטיס חבר, אם אין לי חסימה בטלפון החכם, הם לוקחים ממני את כרטיס החבר והבנים שלי לא יתקבלו למוסדות".

בקהילה אחרת בעיר מקפידים לערוך סינון מיוחד מטעמם על כל מכשיר של אחד מחברי הקהילה. "צריך להבין שאם ידעו שיש לאחד החברים מכשיר שלא עבר אישור, מופעלות כנגדו סנקציות", מסביר זלמן, תושב המקום. "לכן בקהילה שלנו יש סינון שלהם שהם מפעילים ורק לאחר מכן המכשיר מקבל אישור".

בקהילות אחרות, קיימים סינונים בדרגות שונות, כך לדוגמה בחסידות ידועה, המכשירים המקבלים אישור הם רק של חברת 'דלתא' אשר החסימה מונעת גם הוצאת שיחות. "הסיבה לכך היא שהם רוצים שכאשר אחד החסידים ידבר בטלפון, הוא יעשה זאת עם המכשיר הכשר שיש לו, ולא עם מכשיר שנראה כמו אייפון", מסביר גורם העוסק בתחום.

המובילות: 'נתיב' ו'הדרן'

כיום ניתן לעשות שימוש במגוון יישומים מבלי להתחבר לרשת האינטרנט. "כל אלו שנוהגים להיתקע בפקקים ואלו שנוהגים לאחר לפגישות, אלו שנוהגים לחפש דרכי קיצור ואלו שנוהגים להסתבך בדרכים, מצטרפים כעת לרבים המשתמשים במכשיר וייז של הדרן", מסביר גורם בחברה. "כל אלו כבר נוהגים בנוחות משמעותית תוך הקפדה על כשרות טכנולוגית במלוא מובן המילה של ועדת הרבנים בהכוונת בית דין צדק בני ברק".

המכשיר הייעודי של הדרן, מיועד אך ורק לגירסת waze להתמצאות בדרך הקצרה ביותר על פי נתונים מדיווחי תנועה און ליין ממאות אלפי משתמשים, מפות מעודכנות ברמה יומיומית, חיפוש לפי שמות בתי עסק, כאשר המכשיר מאפשר גישה לוייז בלבד ללא הגבלה למשך 3 שנים וחסום לחלוטין לשאר האפליקציות ולשירותים מקוונים בכלל. עדכוני הגרסה הינם כמובן אוטומטיים, להם ניתנת תמיכה ושרות מלא במוקד "הדרן". בחברה אומרים עוד כי בניגוד למתחרות, כרטיס הסים של המכשיר עובד גם בחו"ל בצורה תקינה.

גם בחברת 'נתיב' מספקים שירות דומה המתבסס על סינון מרשתת לפי בחירת הלקוח. בחברה אומרים כי שירות האינטרנט נתיב מיועד לקהל יעד החסים על עיניהם וזמנם ומעוניינים לקבל שירות אינטרנט מוגן ומסונן לפי צרכיהם המיוחדים. השירות מבוסס על טכנולוגית הסינון החכם של נתיב מבית היוצר של חברת התוכנה "סיימן טכנולוגיות". חברה שכולה מורכבת חרדים המודעים לגודל האחריות והמשימה של שירות אינטרנט לציבור החרדי.

בשירות שמעניקה נתיב, ישנם שלוש רמות: רמת המחשב, רמת הספק ורמת הקו. בשירות נתיב, המחשב מוגן הן במשרד והן מחוצה לו. "אתה יכול לגלוש בבטחה הן ברשת הביתית והן במשרדית, ואפילו אם העסק בו אתה עובד אינו מוגן", מסביר סוכן בחברה. "כמו כן אפשר לגלוש בבטחה גם ברשת אלחוטית או לוויינית, כאשר תמיד המשתמש יקבל את אותו שירות מסונן ללא תלות בצורת החיבור".

בדומה לשירות וייז הדרן, נתיב מעניקה שירות שנקרא "נתיב דואר" המאפשר גישה לדואר אלקטרוני בלבד וכולל גם אנטי וירוס, סינון הודעות ספאם ורשימה לבנה במסגרתה יכול הלקוח לבקש לקבל דואר רק מרשימה מוגבלת של אנשים.

כמה תשלמו?

על מכשיר ווייז הדרן:

J1 mini prime בעל מפרט מינימלי (מסך 4 אינץ', 1 ג'יגה זיכרון מערכת) – 390 שקלים.
J5 samsung galaxy בעל מפרט משופר (5.2 אינץ, 2 ג'יגה זיכרון מערכת) – 690 שקלים
Tab a 7.0 SM-T285 בעל מפרט גבוה (7 אינץ', .5 זיכרון מערכת) – 790.

נתיב – מוגן
סמארטפונים
Samsung
S7 – 2790₪
A5 2017 – 1990₪
J7 2016 – 1590₪
J5 2016 – 1290₪

Lg
G4 (מחודש) – 1390₪
k10 – 1490₪

מכשיר samsung waze
J1 mini prime – 370₪
J5 2016 – 890₪

סים waze מוגן 36×20 ₪

טאבלטים samsung
T586 – 1990₪
T561 – 1590₪
בכל קניית מכשיר תקבלו גם מגן זכוכית ומגן סילקון מתנה (עד גמר המלאי)

השארת תגובה