הפלשתינים לאו"ם: "ישראל גנבה את כספנו"

בעקבות ההחלטה להקפיא את כספי המסים של הפלסטינים, פנה המשקיף מטעמם באו"ם למועצת הביטחון בתלונה על המהלך ● תלונה ישראלית הוגשה לבית הדין נגד הפלסטינים על ביצוע פשעי מלחמה

מתלונן על ישראל. אבו מאזן
מתלונן על ישראל. אבו מאזן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, שלח מכתב מחאה למועצת הביטחון, בשל ההחלטה להקפיא את כספי המסים של הרשות הפלסטינית, בתגובה להצטרפותה של הרשות לבית הדין הפלילי בהאג. מנסור טען כי ישראל "גונבת את כספי הרשות הפלסטינית".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, מתח אמש ביקורת על המהלך, ואמר כי מדובר בצעד שאין בו תועלת לא לישראל ולא לפלסטינים. הנשיא הדגיש כי גישתה של הרשות, במסגרתה היא שוללת את המשא ומתן עם ישראל, מצדיקה נקיטת צעדים חמורים, אך הם אמורים להיות מתואמים לאינטרס הישראלי, והצעד הנוכחי נוגד אותו, שכן ישראל אינה רוצה את נטל הכלכלה הפלסטינית על כתפיה.

בתוך כך, הלילה אישר בית הדין הפלילי בהאג כי הפלסטינים קיבלו על עצמם את סמכותו החל מהשבוע הבא. בהודעה נאמר שמבחינה פורמלית, יכול בית הדין לדון בתלונות שיוגשו על פשעי מלחמה, לכאורה, שבוצעו במבצע 'צוק איתן', אבל הודגש גם כי פתיחת חקירה כזו תיבחן, ולא תיעשה בחופזה.

ארצות הברית הזהירה הלילה את הפלסטינים כי אם יוגשו תביעות נגד קציני צה"ל בבית הדין הפלילי- עשוי הדבר לגרום לשלילת הסיוע האמריקני לרשות הפלשתינית – העומד על כ-470 מיליון דולרים. זאת בהתאם לחוק בנושא שאישר הקונגרס לפני שנים אחדות.

במקביל, יש בישראל מי שלא ממתינים לצעדים הפלסטינים. ארגון 'שורת הדין' הגיש אתמול לבית הדין הפלילי תלונה בנוגע לביצוע פשעי מלחמה מצד בכירי הרשות הפלסטינים, בשל ירי הרקטות בשנים האחרונות לעבר ישראל. התלונה כוללת שלושה מבכירי הרשות המחזיקים באזרחות ירדנית, ומבקשת גם לחקור עינוי של עצירים פלסטינים בידי השלושה.

בארגון אומרים כי מטרת הצעד היא להוכיח לפלסטינים שנשק יום הדין שלהם, יכול להפוך לבעיה משמעותית עבורם.

השארת תגובה