סמוטריץ' נגד המבקר: "מתערב במשחק הפוליטי – אינו ראוי להמשיך בתפקידו"

קצפו של סמוטריץ' יצא לנוכח העובדה כי המבקר שיגור מכתב לשרים שקד וכחלון וביקש לעכב את "חוק הג'ובים" – "תפקידו של המבקר, הוא לבצע ביקורת חיצונית ולאחר התהליכים, אסור לו להתערב בתהליכי קבלת ההחלטות"

מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפירא

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תוקף בחריפות את מבקר המדינה ומאשים אותו בחריגה מסמכותו ובהתערבות בוטה בהליכי החקיקה של הכנסת בניגוד לחוק.

הזעם של סמוטריץ' מופנה כלפי המשבר בשל העובדה כי הבוקר נשלח מכתב ממשרד המבקר לשרת המשפטים שקד ולשר האוצר כחלון בו הוא דורש מהם לעצור את קידום החוק של דוד ביטן ושזכה לכינוי 'חוק הג'ובים'.

.סמוטריץ סבור כי מדובר בהתערבות פסולה של המבקר שתפקידו לערוך ולבצע 'בדיקות חיצוניות' בלבד כאשר חל עליו איסור מוחלט להתערב בתהליכי קבלת החלטות של הרשות המחוקקת.

בהודעה שפרסם סמוטריץ' האשים את המבקר בנטילת סמכות לא לו ועל עבירה על החוק. "מבקר המדינה שוב שוכח את תפקידו ופועל בחוסר סמכות. המבקר הגדיל הפעם לעשות ומנסה להתערב בצורה בוטה וחסרת בסיס בהליכי החקיקה של הכנסת".

"נזכיר למבקר כמה מושכלות יסוד: ראשית, תפקידו של מבקר המדינה הוא לבצע ביקורת חיצונית ולאחר התהליכים ואסור לו להתערב בתהליכי קבלת ההחלטות תוך כדי התהוותן".

"כלל זה הינו אבן יסוד בתפקידו של מוסד מבקר המדינה והפרתו על ידי המבקר ברגל גסה פעם אחר פעם חותרת תחת תפקידו המוסדי. הדברים חמורים שבעתיים שעה שמדובר בהליכי חקיקה של הכנסת שהמבקר כלל אינו מוסמך לבקר אותה ולעסוק בעניינה – כלל זה הינו אבן יסוד בתפקידו של מוסד מבקר המדינה והפרתו על ידי המבקר ברגל גסה פעם אחר פעם חותרת תחת תפקידו המוסדי. הדברים חמורים שבעתיים שעה שמדובר בהליכי חקיקה של הכנסת שהמבקר כלל אינו מוסמך לבקר אותה ולעסוק בעניינה", טוען סמוטריץ'.

שנית, מדגיש סמוטריץ', "המבקר שוכח שאת הליכי החקיקה מקדמת הכנסת ולא שרי הממשלה ושאם הוא מבקש (בחוסר סמכות) להתערב בהליכים אלו ולבקש לקדם או לעכב חוק מסוים עליו לעשות זאת דרך חברי הכנסת ולא דרך שרי הממשלה. החוק המדובר נמצא עמוק בהליך החקיקה וכבר התקבל במליאת הכנסת בקריאה טרומית".

"חמור מכך, הפעם המבקר עבר כל גבול בכך שכאחרון הטוקבקיסטים הצמיד לחוק של הכנסת כינוי מבזה שהודבק לו על ידי מתנגדיו הפוליטיים "חוק הג'ובים".
מבקר מדינה שמשתתף באופן חד צדדי במשחק הפוליטי ועורך דה לגיטימציה לחוק שמחוקקת הכנסת אינו יכול לצפות לזכות לאמון הציבור בכנות מניעיו ושיקוליו ואינו ראוי להמשיך בתפקידו".

לסיום ציין סמוטריץ' כי בכוונתו להביא בהקדם לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שתסדיר את תפקידו וסמכויותיו של מבקר המדינה, תחזיר אותו לתפקידו המקורי במדינה דמוקרטית מתוקנת ותשים סוף לפופוליזם ולרדיפת התקשורת של משרד המבקר."

השארת תגובה