דיון בנושא הבצורת בישראל: "עוד מעט לא תהיה כנרת – מבחינת הגשם אנחנו במצב החמור ביותר מאז 1921"

בדיון בכנסת שעסק בשימור מאגרי המים הטבעיים בישראל, עלה כי למרות ההתפלה המוגברת מצב המים הטבעיים ממשיך להידרדר.

כנרת (צילום: ויקיפדיה)
כנרת (צילום: ויקיפדיה)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום דיון בנושא 'הבצורת בישראל – אמצעים מדעיים וטכנולוגיים לפתרונה', לציון יום הסביבה הבינלאומי.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הישיבה באמירה כי יש צורך בצעדים מעשיים, חיזוק ודחיפה בתחום. התחושה היא של שאננות לבצורת והאקלים בישראל ושהציבור לא מספיק מודע שלהתפלה יש הרבה השלכות סביבתיות ועל המשק, ושגם המים של ההתפלה פחות איכותיים. ח"כ דב חנין אמר כי ההתפלה נותנת תשובה מסוימת אך יש לה גם הרבה חסרונות, ובנוסף בצורת היא לא רק שתייה לאדם אלא גם הטבע והמרחב הטבעי שלנו שבמקומות רבים הולכים ומתייבשים, "הארץ עוברת הליך מידבור מסוכן ועצוב".

ד"ר סיניה נתניהו, מדענית ראשית, המשרד להגנת הסביבה: "אנחנו חייבים כמדינה להיערך לשינוי האקלים. הבצורת משפיעה על משק המים בכללותו. ישראל בתגובה לבצורת בנתה התפלה יעילה ומנוטרת בצורה הטוב ביותר, יחד עם זאת יש סיכונים – תפעוליים, זיהום ים, סייבר. לצד התפלה יש צורך לפעול גם בגזרת המים הטבעיים ומי התהום. יש גם השלכות סביבתיות להתפלה שאנחנו חוקרים". רני אמיר, מהשרד להגנת הסביבה אמר בדיון "היו 2 אירועים בשנה האחרונה בהם נסגרו מתקני התפלה. מקרה אחד של שפיכת דלק מחברת חשמל באשדוד כאשר נוצר בקע בצינור הובלת דלק תת ימי, השמן חדר ל-3 מתקני התפלה בהם אשדוד וסורק. בשל ריכוז שמן גבוה במים, נאלצו לסגור את פעולתם למשך למעלה מ-3 ימים. היה סדרת אירועים נוספת כאשר בעקבות הזרמה של קולחים, בעיקר מנחלי סורק, נוצר עומס זיהום רב במתקני ההתפלה, לאורך הים ובמתקן סורק".

ד"ר יואב לוי מהשירות המטאורולוגי אמר בדיון "לפי כמות הגשם המצטברת בעשור האחרון אנחנו במצב החמור ביותר מאז 1921. למרות שאי אפשר לדעת מה יהיה בשנה ספציפית נראה לפי המודלים שעד סוף המאה יהיה לנו עוד פחות גשם ממה שיש לנו היום". ד"ר עמיר גבעתי מרשות המיםאמר בדיון כי "תפקידנו הוא למדוד את כמויות המים שעל הקרקע. אנחנו מזהים שב-4 שנים האחרונות המצב הוא הקשה ביותר אי פעם, מבחינת זרימת מים לכנרת, בצפון, הגליל המערבי. ההשפעה דרמטית על הנחלים והתייבשות מעיינות. יש צורך בתגבור האזור במים נוספים. בשנים האחרונות יותר מים מתאדים בשמש מאשר זורמים בירדן. אלה דברים שלא חווינו. אם עד לפני כמה שנים היינו שואבים 400 מיליון קוב מהכנרת היום אנחנו שואבים 30 מיליון והיא עדיין בנסיגה".

השארת תגובה