הפרלמנט האירופי: להשיב מידיית את הרכוש שנגנב מידיי הניצולים

שבעים ואחד חברים מהפרלמנט האירופי – המייצגים למעלה מעשרים מדינות באיחוד האירופי, קראו להגדיל את התמיכה בניצולי השואה, ע"י האצת והעמקת ההשבה של רכוש שנגנב מידיהם במלחמת העולם השנייה

בניין הפרלמנט האירופי בשטרסבורג. צילום: האיחוד האירופי
בניין הפרלמנט האירופי בשטרסבורג. צילום: האיחוד האירופי
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בהודעה שפרסמו חברי הפרלמנט התחייבו לשתף פעולה במאמץ להשיב רכוש מהשואה ולטפל בבעיות הרווחה של הניצולים, שרבים מהם חיים בעוני. כמו"כ הם קראו לנציבות האירופית ולמדינות האיחוד, למנות שליחים מיוחדים לענייני השואה ולספק להם כלים שיוכלו למלאות את התחייבות האירופית להשבת הרכוש.

בהודעה אף נאמר כי חברי הפרלמנט מתחייבים "לדאוג לאלתר לרווחת הניצולים, להגן על בתי קבורה יהודים כמו גם על קברי אחים ואתרי קבורה אחרים בהם קרובים יהודים, לשמר אתרי מורשת יהודיים ולקדם פעילויות חינוך ומחקר להנצחת זכר השואה".

יואל ליאון – שגריר משרד החוץ הישראלי לטיפול בהשבת הרכוש, אמר כי "יותר משבעים שנה מאז השואה, הושב רק חלק קטן מרכוש פרטי וקהילתי שנלקח באופן לא חוקי מקורבנות יהודים. במקביל, ניצולים רבים חיים בעוני, והבעיות שלהם רק מחמירות עם הזדקנותם. מדובר כאן בזכויות אדם, לא בעניין יהודי בלבד, לכן, על כל מדינות האיחוד להתגייס למען המטרה ולוודא שלכל מדינה יש מנגנון יעיל להשבת הרכוש לבעליו".

גדעון טיילור – יו"ר התפעול של הארגון היהודי להשבת רכוש, בירך את ההצהרה והביע תקווה שמהלך זה יאיץ במדינות עצמן לפעול בנושא זה. "נדרשת פעילות דחופה בנושא השבת הרכוש, כדי לשים קץ לאי צדק שנגרם לניצולים ולסייע לאלו בניהם שחיים בעוני ובמצוקה. הצהרת הפרלמנט האירופי, מציבה את האיחוד בחזית המאבק לעשיית צדק עם הניצולים ומשפחותיהם".

תגובה אחת
  1. הורי הורי הוריי גרו מאות שנים בפולין ולא קיבלו מאומה מרכושם ! גם אני רוצה לקבל את זכויות ולהיות פליטים כמו "הפלשתינים"..

השארת תגובה