30 שנה לשחרורו, הפעיל מברית המועצות ישבור שיא בפרלמנט הרוסי

שנים הוא היה 'סרובניק', חודשים ישב בחדר 138 בבית המעצר ו-3 שנים הוא העביר בעבודות פרך בגולאג • סגירת מעגל ומסע מרגש וגם: המסמכים העתיקים נחשפים לראשונה

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אין זה סוד כי חברי הכנסת והשרים אוהבים לצאת מהארץ. גם משלחות פרלמנטריות רשמיות לא חסרות. חלקם יוצאים לשליחות מדינית, חלקם לשליחות כלכלית וחלקם גם למטרות אחרות כדוגמת הביטחוניות וההומניטריות. אלא שהפעם בהחלט מדובר במשלחת יוצאת דופן ובעלת משמעות חשובה להיסטוריה היהודית והישראלית.

בעוד שעות ספורות תצא משלחת פרלמנטרית רשמית בראשותו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למוסקבה הרוסית, אך בשונה משאר המשלחות המוכרות, הפעם מבטא הביקור אהדה מיוחדת מטעם ממשלת רוסיה, שככל הנראה גם תשפיע על היחסים בין המדינות ועל מלחמות האזרחים העקובות מדם במזרח התיכון, בה נוטלת רוסיה חלק פעיל וחשוב.

כאות מחווה מטעם ממשלת רוסיה, צפוי יו"ר הכנסת לשבור שיא חדש בבית הנבחרים העליון הרוסי, שם ינאם לראשונה בהיסטוריה מנהיג שאינו ראש מדינה – בעברית.

בנוסף, ייצא אדלשטיין לסיור מרתק וראשון מסוגו בנקודות חייו ברוסיה הסובייטית, אז, לפני למעלה משלושים שנה, עת היה נער צעיר ופעיל עלייה מחתרתי, שבעקבות פעילותו אף נשפט לתקופת מאסר ממושך, תוך סיכון חיים ממשי.

במהלך הסיור צפוי לבקר יו"ר הכנסת, בין היתר, בבית ילדותו, בית הכנסת היהודי שם התקיימה חלק מהפעילות המחתרתית, בית המשפט ובית הכלא הידוע לשמצה שם ישב. מדובר באישור מיוחד שנחשב אף הוא כמחווה מיוחדת מטעם ממשלת רוסיה. זאת, מאחר ובית המשפט ובית המעצר פעילים גם כיום ומדובר במבצע מורכב במיוחד – שבמהלכו יבקר יו"ר הכנסת בתא מספר 138 שם ישב ולאחר שנשפט בעוון בגידה במולדת הרוסית הועבר לשלושה שנות מאסר נוספים בגולאג הרוסי.

בהמשך צפוייה להתקיים גם קבלת פנים מיוחדת מטעם הקהילה היהודית במוסקבה והערים השכנות, בה צפויים להשתתף כל ראשי ונכבדי הקהילה היהודית, לצד מאות חברי הקהילה.

בנוסף, ייפגש יו"ר הכנסת עם שר החוץ הרוסי לברוב לפגישה מדינית חשובה, שלאחריה אף ייתן הצהרה מדינית שהוגדרה "חשובה ובעלת משמעות מיוחדת".

לקראת הביקור, שיחררו לראשונה בלשכת יו"ר הכנסת חומרים עתיקים מתקופת ילדותו ושהותו בכלא, שאת חלקם הנכם רואים כאן לראשונה והשאר יראו אור במגזין סוף השבוע של 'קו עיתונות' – כל ישראל.

'כל הזמן', שהצטרף למשלחת המיוחדת ימשיך ויעביר עדכונים שוטפים מסביב לשעון ואף יעביר את נאומו ההיסטורי של יו"ר הכנסת אדלשטיין בבית הנבחרים העליון של רוסיה בשידור ישיר.

בין חברי המשלחת נמנים גם חברי הכנסת האחרים שעלו מברית המועצות, יואל רזבוזוב ורוברט אילטוב. כמו כן, למשלחת יצטרף גם מנכ"ל הכנסת.

עם סיום ההכנות הקדחתניות למשלחת הפרלמנטרית, אמר הבוקר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי "ברור שזה ביקור מיוחד והתרגשות עצומה בצדו. המטרה היא לפתח עוד את הקשרים המצוינים בין המדינות ובמיוחד הקשרים בין הכנסת לפרלמנט הרוסי שפיתחנו. הם טובים מאי פעם עם שיתוף פעולה מצוין בתחומים שונים וידידות עמוקה. אבל ברור שלא ניתן להתעלם מהסמליות, שיכולה הייתה להיחשב כחזיון תעתועים רק לפני כמה שנים, שמי שהיה אסיר בברה"מ יעמוד על בימת הפרלמנט במוסקבה וינאם בעברית כיושב ראש כנסת ישראל".

השארת תגובה