"לא מספיק רק להשקיע בקירוב רחוקות" • צריך להשקיע גם ביום שאחרי

קורח חלק על הכהונה אבל מחלוקתו הייתה על הקב"ה ומכאן עונשו החמור. אבל בכל זאת, שאלתו ההגיונית לכאורה, מהדהדת בימינו אלו. זה חשוב לעסוק בקירוב רחוקים, אבל לא פחות חשוב לא להרחיק קרובים

שניאורסון
שניאורסון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מה הסיפור של קורח ואיך זה קשור אלינו בכלל? מה בסך הכול דרש קורח, שוויון. למה תתנשאו על קהל ה'. דרישה הגיונית וצודקת לחלוטין. מה, לא?

האמת היא שהדרישה של קורח, שלא היה טיפש כלל ועיקר, הייתה הגיונית כל עוד עובדים לפי השכל האנושי. אבל משה רבנו לא פעל לפי שכלו. משה רבנו היה בטל לקב"ה בתכלית. לכן, מחלוקת על משה היא מחלוקת על הקב"ה. כמו שמשה רבנו אומר "ונחנו מה?". אנחנו – משה ואהרן – לא נחשבים למאומה. לא עלינו תלונותיכם כי אם על ה'.

אבל, בעידן של היום התהפכו היוצרות. השאלה של קורח רלוונטית מתמיד. תקראו את הסיפור הבא ותבינו.

מוצאי שבת. יצאנו יחד מהורהרות ושקטות מהשיעור הנפלא שמסרה אחת מנשות השכונה. שלושה כוכבים עוד לא נראו בשמים, אבל כוכבים רבים נדלקו בעקבות השיעור והנשים הרבות שגדשו את השיעור הקבוע.

עוד לא אומרים שבוע טוב וכבר פעימות אחרונות של שבת שלום. הנשים אצו רצו כל אחת לדרכה ואיכשהו נשארנו רק אני והיא לדבר. "היא" חוזרת בתשובה חדשה יחסית, פחות מעשור בשביל העולה בית א-ל, ואני כהרגלי, עיתונאית סקרנית.

לא. היא לא מוכנה להתראיין, אבל אין לי ספק שסיפורה המרתק שווה כותרת בעיקר בזכות הענווה והצניעות המאפיינות אותה. היא גדלה באחת הערים העשירות בארץ. נישאה למישהו בשיעור קומתה ובזכות מדריכת הכלות שקיבלה מהרבנות איתה היה בקשר נפלא עד היום! הקפידה לשמור על טהרת הבית. היום, כפי שכבר הבנתן, היא מתגוררת ביישוב חרדי. בתה נישאה בשידוך והיא אפילו סבתא כבר.

למרות שלא הסכימה להתראיין, היה בדבריה מסר אותו אני חייבת לחלוק עמכן. היא סיפרה שהיו שנים בהן הרגישה שלא מקבלים אותה כמו שהיא. היו ימים ששמעה יותר מידי רכילות סביבה ולא פעם עליה. והיו גם מקרים בהם מצאה את עצמה בבית הכנסת תחת חקירה וחיטוט כאשר בסך הכל ביקשה להתפלל.

לי זה הזכיר משום מה את שאלתו של קורח: למה תתנשאו? לא מספיק רק להשקיע בקירוב רחוקות. לא מספיק להחזיר בתשובה עוד אישה ועוד משפחה. צריך להשקיע באחדות שלנו גם ביום שאחרי. גם ביום שאותה אישה כבר מכסה את ראשה בפאה ובעלה מתהדר בזקן וחליפה…

צריך לשים לב לסבר פנינו בתוך קהילותינו ולדאוג לכל צרכיה גם ביום שהיא הופכת להיות חרדית מהמניין. גם זאת האחריות שלנו, של נשות ישראל בדור הזה. זה חשוב להשקיע ב"חוץ", אבל אסור לנו להזניח את ה"פנים".

הכותבת היא בעלת "הבחירה שלי", מרצה , מנחת אירועים , יועצת עסקית ושדרנית רדיו | לתגובות: Mirisch1@gmail.com

השארת תגובה