"לראות את הנהלת פייסבוק ישראל בכלא, כמו בברזיל"

אחרי שפייסבוק ישראל סגרה לו 25 עמודים ואת הפרופיל האישי – דורי בן ישראל, בעלי בלוג המזבלה, חוזר מהדלת הכי ראשית שיש – כלוביסט "אנטי פייסבוק" בכנסת

אנלייק דיסלייק פייסבוק
אנלייק דיסלייק פייסבוק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קצין הכנסת, העניק הבוקר היתר רשמי לדורי בן ישראל, לשמש כלוביסט "אנטי פייסבוק" בכנסת. בן ישראל, ייצג את עמותת 'טרון' של עו"ד גיא אופיר במסדרונות כנסת ישראל, שם יפגש עם פוליטיקאים, פרלמנטרים ואנשי ממשל מתוך מטרה מוצהרת לקדם חקיקה, פיקוח ורגולציה על פייסבוק בישראל בנושאי גביית מס, פגיעה בזכויות המשתמשים ובפרטיותם, מלחמה בהכחשת השואה, הסתה ואלימות ונושאים רבים שפייסבוק מעלימה מהם עין.

בן ישראל, שמנהל מאז 2006 את בלוג המזבלה, מצא עצמו בשנה החולפת בהתכתשות חסרת תקדים מול ענקית האינטרנט פייסבוק, שבעקבות הסיקור האינטנסיבי שלו, נציגותה בישראל מחקה לחלוטין כ-25 עמודים שהיו בבעלות המזבלה, לרבות את פרופיל הפייסבוק האישי שלו ואת עמוד המזבלה הראשי שמנה למעלה מ-44 אלף איש ונחשב לפופולארי.

במרץ השנה, כ-4 חודשים לאחר שלקח חלק בהשקת פרויקט Contact-Facebook שריכז את דרכי יצירת הקשר עם עובדי פייסבוק, נחסם גם בלוג המזבלה משיתוף ברשת החברתית והוגדר על ידה כ"זדוני" ו"מסוכן". בעקבות כך, הגיש בן ישראל באמצעות עורך הדין יהונתן קלינגר, תביעה דיבה ובקשה לצו מניעה קבוע כנגד פייסבוק ישראל, פייסבוק אירלנד ופייסבוק ארה"ב. לאור החלטת השופטת, התביעה תנוהל בהליך מזורז, כאשר מוערך כי עד סוף השנה יתקבל פסק דין.

בתוך כך, הוועדה הראשונה בה ישתתף בן ישראל כלוביסט תתקיים ביום שני ה-26.6. מדובר ביוזמה של חברת הכנסת רויטל סויד שלאחר הפרסומים בגרדיאן כי פייסבוק נוטלת חלק אקטיבי בהכחשת השואה ובעידוד אלימות והסתה, יזמה קריאה למנכ"לית פייסבוק ישראל לחשוף את כללי הצנזורה של פייסבוק. בוועדה המיוחדת ישתתפו גם נציגי פייסבוק ישראל, בהם ג'ורדנה קטלר, הלוביסטית של פייסבוק שלראשונה תתמודד מול יריב מהצד השני של המתרס.

בן ישראל מסר: "פייסבוק ניצלה עד תום את כל הקלפים שלה. מעשיה הוכיחו לכל כי היא ומנהליה הינם גוף אלים, דורסני וכזה שיכול בקליק אחד למחוק מפעל חיים של אדם ללא סיבה. פייסבוק היא גוף שמסכן את קיומה של הדמוקרטיה וככזה היא תאלץ להתמודד עם אויב יצירתי ונחוש שיפעל נגדה במקום שמייצג את תכלית הדמוקרטיה".

במקביל מודיע בן ישראל כי בשבועות הקרובים, תשיק המזבלה את יריית הפתיחה בסדרת קמפיינים נגד הנהלת פייסבוק בארץ ובעולם. "בפייסבוק ישראל חשבו שאם הם יסגרו אותי ויחריבו את מפעל חיי אני אכנס למיטה ואבכה בחושך. ביום שחסמו לי את האתר הגעתי להסכמה ביני לבין עצמי, שאם מישהו פה יזיל דמעה, זה רק הם, וכך יהיה. בעיני רבים פייסבוק מתנהלת כקרטל פשיעה והמטרה שלי ואני לא מסתיר אותה, היא לראות את הנהלת פייסבוק ישראל ואת בכירי פייסבוק EMEA מאחורי סורג ובריח, כשם שקרה בברזיל לאחר שבפייסבוק סירבו לשתף פעולה עם רשויות החוק".

השארת תגובה