"החרדים שמאלנים" • ראיון עם יו"ר הואפוזיציה, חה"כ בוז'י הרצוג

על רקע הפולמוס סביב עמדותיהם המדיניות של חברי הכנסת החרדים, אומר יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג כי בצמרת הפוליטית החרדית היו שמחים לתמוך בקואליציה בראשותו ואף יעשו זאת בקרוב

יצחק הרצוג במליאת הכנסת צילום דוברות הכנסת (2)
יצחק הרצוג במליאת הכנסת צילום דוברות הכנסת (2)

הפולמוס סביב עמדותיהם המדיניות של חברי הכנסת החרדים שהתקיים השבוע, העלה באוב את הויכוח האלמותי בציבוריות הישראלית. יו"ר וועדת הכספים חה"כ משה גפני שפתח את הפולמוס, השתתף בכנס מיוחד של עיתון 'הארץ', שם הדהים את הנוכחים כאשר אמר: "תמיד שואלים אותי בהרצאות מהסוג הזה – אתה מבחינה מדינית נוטה יותר לשמאל, למה אתה לא הולך איתם? זה כי אתם יושבים עם הרפורמים, אנחנו לא מכירים בהם בכלל, הם פוגעים בעם היהודי. אני יושב עם כולם בכנסת, אבל עם הרפורמים לא יושב. הרפורמים אצלי זו הבעיה הקשה ביותר. זו הפגיעה הקשה ביותר בעם היהודי".

גפני המשיך בדבריו ואמר כי "אני לא שמאלני ולא ימני, אך עובד בשכל. נכון שבנושא המדיני אני יותר קרוב לעמדות השמאל וכך כל מצביעי דגל התורה משום שאתה מבין שאני לא מדבר על דעתי אלא ממושמע לרבנים". לאחר מכן אמר גפני כי "השמאלנים יותר אינטלגנטים מהימנים", וזכה למחיאות כפיים מהקהל.

בפוליטיקה החרדית לא אהבו את דבריו וראשון התוקפים היה חבר הכנסת מאיר פרוש שאמר כי "אולי גפני הגיע אחרי הפלסטינים, אני נמצא כאן שמונה דורות. כל ההתחבקות עם השמאל היא תמוהה, מרגיזה ואין בה כל תועלת. אמרתי לו את זה כבר בישיבת סיעה לפני שבוע".

הסיבה הפחות רשמית לדבריו של פרוש, היא התסיסה בשלומי אמונים הנחשבת לימנית יותר ביחס לסיעות האחרות. מידי בחירות מקבלת שלומי אמונים אלפי קולות המיוחסים לחב"ד ואמירות כאלו ואחרות מורידות את אחוזי התמיכה ביהדות התורה במעוזים אלו.

גורם במפלגה אף טוען כי בבחירות האחרונות נרשמה ירידה חדה בקרב תומכי המפלגה בכפר חב"ד ובקרית מלאכי, וזאת לדבריו בשל אמירותיו של גפני בנושא המדיני על כך שייתכן כי ילכו עם השמאל, אך גורם אחר ביהדות התורה דוחה את הדברים ואומר כי השינוי בנתונים אירע בעקבות ריצתם של אנשי הימין הקיצוני במפלגת 'יחד'.

כך או כך, האמירה המפתיעה השבוע היא של חבר הכנסת יצחק הרצוג שאמר ל'כל הזמן' בעקבות נאום גפני כי "זה לא סוד שצמרת הפוליטיקה החרדית היו מוכנים לתמוך בקואליציה בראשותי ואני מקווה שגם יממשו זאת בקרוב".

השארת תגובה