סערת סאטמר: עיתון חדש, או השתלטות על העיתון הותיק?

סאטמר גועשת לאחר שעורך 'דער בלאט' פירסם מכתב בו הוא קורא לציבור להטריד את גדולי ישראל במכתבי מחאה, האדמו"ר מסאטמר נזעק והכריז: היעתון לא שלנו. היום יתקיים דיון בבית האדמו"ר: עיתון חדש, או השתלטות על הותיק?

האדמו"ר מסאטמר
האדמו"ר מסאטמר

בסוף השבוע האחרון בחר עורך העיתון "דער בלאט" הרב שמואל ווידר לצאת בקמפיין נגד ראשי הישיבות וגדולי ישראל כשהוא קורא לציבור לשלוח מכתבים לראשי הישיבות האדמורי"ם וגדולי ישראל.

במכתבים התבקש הציבור להביע מחאה נגד מה שכונה במודעה 'חלקם בגזרת הגיוס'.

העיתון ירד לדפוס בשעה מאוחרת בלילה שבין רביעי לחמישי, כאשר פורסם שער העיתון ברחבי העולם, געשה חצר הקודש סאטמר כמרקחה בגין בזיוי גודלי ישראל.

האדמו"ר מסאטמר סירב להגיע לתפילת שחרית בהיכל הישיבה עד להוצאת הבהרה ומחאה, הגבאי חיים שלמה פישר שחיתן באותו הלילה את בנו הגיע במהירות והבטיח לאדמו"ר כי יפרסם מכתב מחאה. אז יצא האדמו"ר לתפילה שהתארכה הפעם כמעט שעתיים – הרבה יותר מיום רגיל, במהלך התפילה נשמע קולו של האדמו"ר בבכי.

לאחר התפילה הגיש הגבאי לאדמו"ר את נוסח מכתב המחאה שסידר אלא שהאדמו"ר לא היה מרוצה וניסח בעצמו מכתב בו הוא מוחה ומודיע כי העיתון איננו של קהילת סאטמר.

המכתב נשלח לראשי הקהילה שצירפו חתימתם על המכתב שפורסם מיידית לציבור, האדמו"ר הורה לאסוף את כל העיתונים מהחנויות ולתלות את מכתב המחאה בכל איזורי מגורי החרדים בארה"ב. אז הסתגר האדמו"ר מסאטמר בביתו.

לעת ערב היה האדמו"ר אמור להגיע לווילאמסבורג לדינר שנערך לטובת הכולל בבית שמש, שם היה למסור שיעור בהשקפה לצעירי האברכים, אלא שהאדמו"ר ביטל את השתתפותו בדינר ואת השיעור.

ביום שישי התקשר האדמו"ר לראשי הקהילה ברחבי ניו יורק: בווילאמסבורג וקרית יואל, בורו פארק ומונסי, וביקש מהם כי יבואו לביתו לאסיפה דחופה אותו יקיים היום. באסיפה יבקש האדמו"ר לדון בשאלה האם להקים עיתון חדש שינוהל על ידי ראשי הקהילה, או לדרוש את השליטה על העיתון הקיים לידי וועדה מיוחדת שתוקם לצורך כך.

נזכיר כי המו"ל של 'דער בלאט' אלימלך דייטש פירסם ביום שישי מכתב התנצלות, בו הוא מתחייב לתקן את כל הנצרך כדי שהעיתון יהיה תחת הנהגת הקהילה.

השארת תגובה