"ממשיכים בשגרה" – ראיון עם כתבת ה-BBC, על אירופה המותקפת

שלושה פיגועים היכו באי הבריטי בחודשים האחרונים ושלחו מיליוני בריטים לבחירות מוקדמות כשהטרור תופס מקום מרכזי • כתב 'כל הזמן' שוחח עם יהודי הממלכה ועם כתבת לענייני טרור של ה-BBC ושמע על ההבדלים בין הטרור האירופי לישראלי, החשש להסתובב ברחובות לונדון והיחסים עם השכנים הערבים • וגם: למה לא צפויים גלי עלייה לישראל?

2-London
2-London
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בצל הבחירות שהתקיימו אמש, יהיו תוצאותיהם אשר יהיו, בריטניה מדממת בשבועות האחרונים מרצף פיגועים רצחניים, האחרון שבהם במוצ"ש לפני שבוע, בו נרצחו שבעה בני אדם ו-48 נפצעו, 26 מתוכם במצב אנוש או קשה מאוד.

זו היא מתקפת הטרור השנייה בבירה הבריטית והשלישית על אדמת בריטניה בכלל בשלושת החודשים האחרונים. לפני כחודשיים וחצי נרצחו חמישה בני אדם ויותר מ-40 נפצעו בפיגוע בשכונת ווסטמינסטר בלונדון, סמוך לפרלמנט הבריטי. המחבל, יליד בריטניה חאלד מסעוד, דרס הולכי רגל על גשר ווסטמינסטר ולאחר מכן יצא מהמכונית, הגיע לפתח הפרלמנט כשהוא חמוש בסכין, דקר שוטר לא חמוש ונורה למוות על ידי שני שוטרים. אחת ההרוגות הייתה תיירת מרומניה שהייתה בחופשה בלונדון, נפגעה ממכונית המחבל ונפלה לנהר התמזה במקום.

חודשיים וקצת חלפו, ולפני שבועיים נרצחו 22 בני אדם – בהם ילדים ובני נוער, ויותר מחמישים בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע התאבדות בכניסה לאולם ההופעות "מנצ'סטר ארנה" בעיר מנצ'סטר. גם שם היה המחבל אזרח בריטי אך ממוצא לובי, סלמן עבדי.

המתקפה האחרונה החלה דקות אחדות לפני השעה 22:00 במוצ"ש (שעון לונדון), שעה בה רבים מהתושבים ותיירים מטיילים באזור התקרית. המחבלים הגיעו על משאית לבנה, אותה שכרו על פי ממצאי החקירה כמה ימים לפני כן, ולאחר שדרסו את כל מי שיכלו, ירדו מהמשאית והחלו לדקור בעזרת גרזנים וסכינים הולכי רגל וסועדים במסעדות הסמוכות באזור "בורו מרקט", תוך זעקות "אללה אכבר".

בתחילה חשבו כוחות הביטחון כי הטרוריסטים לבושים בחגורות נפץ, שכן, הם היו עטופים במעילים שגרמו לחשש, אולם לאחר מכן, התברר שאלו חגורות דמה שנועדו ליצור פאניקה ולהרתיע את כוחות הביטחון מלהתקרב אליהם. בסך הכול, 18 דקות של אימה עברו על באי המקום, עד שהטרוריסטים נוטרלו בידי המשטרה המקומית.
מי שלקח אחריות על הפיגוע הוא ארגון הטרור הרצחני דאע"ש, שכמה ימים לפני כן, קרא לתומכי הארגון "לנצל את חודש הרמדאן ולבצע פיגועים נגד הצלבנים".

"בריטניה מוצפת קיני טרור"

הפיגועים כצפוי מביאים איתם חשש לא קטן לבריטניה ולאירופה בכלל.

"העולם כולו סופג אירועי טרור, אנחנו שומעים יותר על אירופה ומדינות שאינן קשורות לאף סכסוך". מסבירה ד"ר אמירה הלפרין ממכון "טרומן" של האוניברסיטה העברית, כתבת לענייני טרור של ה-BBC לשעבר, ערכה מספר לא מבוטל של תחקירי עומק בנושא והוציאה סרטי הסברה בנושא. "האוכלוסייה המערבית, כמו לונדון, פריז, בלגיה ועוד, מטבע הדברים מגיעים אל התקשורת יותר כאשר יש פיגועים במקומות הללו. זה לא אומר שאין פיגועים ברחבי העולם, פשוט אנו שומעים עליהם יותר, מפני שתושבי מקומות רגועים ויציבים כאירופה, מופתעים יותר מבכל פעם מחדש, בניגוד לאזרחי מדינת ישראל לדוגמה, שהם יודעים על אזורים יותר מסוכנים או תקופות מסוכנות. להם אין את האווירה הזו, ולכן הם נתקפים בהלם. כשאזרח שם יושב במסעדה, יבוא מישהו וידקור אותו – הוא לא יבין למה. הוא שומע כל הזמן את המוסלמים מדברים על ג'יהאד נגד הנוצרים, אבל זה לא ברור לו מאליו". מחדדת ד"ר הלפרין.

קיימת הרגשת שאננות מצד גורמי הביטחון באירופה. בהרבה מהמקרים אנו שומעים שאותם הטרוריסטים שביצעו את הפיגועים היו מוכרים לכוחות הביטחון, למה הם לא נעצרו קודם לכן?

"משיחות שלי עם גורמי מודיעין, נאמר לי שהם כל השנים לא רצו לפגוע בערכי הדמוקרטיה של בריטניה. הם ידעו שיש חומרי נפץ במסגדים כאלה ואחרים, מהסיבה שחופש הביטוי עמד לעיניהם. אי אפשר לשים בכל מקום שוטרים וחיילים, זה לא יפתור את הבעיה. הבעיה המרכזית היא שלא עוצרים טרוריסטים שכן יודעים עליהם והם כן על הכוונת, בגלל 'קדושת הדמוקרטיה' ובעיות בחקיקה האירופית, אותן צריך לפתור".

"בריטניה בפרט ואירופה בכלל מוצפת בקיני טרור אותם צריך למגר לפני כן, הצבת שוטרים תועיל רק אחר כך. היום באמת קצת יותר מקפידים מלפני כמה שנים, אך מאוד משתדלים שלא לפגוע בדת האסלאם שהרבה מתוכה לא מחבלים, ובאמת האירופאים מפחדים מתיוג".

"יש להבין גם שהמוסלמים מביאים אתם כוח אלקטורלי מאוד חשוב, והם כיום חלק גדול מהאוכלוסייה באירופה – הם כבר לא נטע זר, ומבחינת הממשלה היחס אליהם כאל שאר האזרחים, מה גם שהטרור פוגע גם בהם – הן פיזית והן בהחתמת הדת המוסלמית".

"עד שלא יהיה שינוי ממש דרמטי, צפויים לנו עוד פיגועים. במצב הנתון אנחנו רואים מדינות אירופיות שמקבלות אליהן מהגרים מוסלמים, בלי יכולת לדעת מי קיצוני ומי לא. אביו של המחבל ממנצ'סטר היגר לאירופה כי סולק מלוב בגלל היותו עוין. צריך לסנן קבוצות עוינות ופחות ובכך לנסות להביא להפחתת אותם טרוריסטים".

"ממשיכים בשגרה"

בינתיים, תושבי בריטניה ושאר המדינות המעורבות, יודעים כי פיגוע עלול להתרחש בכל זמן. "אנחנו חוששים, אך לא נפגע בשגרת חיינו בגלל אותם מרצחים", אומר לנו רפאל פינקוס, איש ציבור מלונדון. "לא הופתעתי כשזה קרה, כי ידענו שיש ענן שחור מעלינו. אותי זה תפס כמה דקות לאחר צאת השבת, כשנסעתי ברכבי, התארחתי אצל חבר מהעבודה, בצאת השבת כשיצאתי לכיוון הבית אני רואה כמויות ממש גדולות של רכבי ביטחון והצלה חולפים על פני, הדלקתי תחנת רדיו מקומית, שם דווח על הפיגוע, ולא ידעו להגיד על גודל האירוע. רק מאוחר יותר הבינו מה מתרחש. וכאמור לא הופתעתי."

"אם נדבר על הקהילה היהודית, אזי אצלנו זה פחות בעיה, מכיוון שהאזור די מאובטח על ידי כוחות הביטחון. אבל כל הזמן אנחנו חוששים – יוצאים בבוקר ולא יודעים אם נחזור בלילה. פתאום על הכביש ברכב עלול להגיע אליך מישהו וח"ו לדקור. הם אנשים ברוטליים, לא דופקים לאף אחד חשבון, מבחינתם אני ואתה כופרים והם כביכול מקבלים על זה שכר – אז למה שמישהו יהסס להרוג אותי אם יש לו רווח מזה?! הם מסתובבים לנו כל הזמן בין הרגלים. עד לפני כמה שנים לא היו מצויים פה הרבה מוסלמים, היום הם ממש בכל מקום והם עוד מתרבים כל הזמן".

"לדעתי, אין לגורמי הביטחון מה לעשות ואיך להתמודד עם התופעה. כששמענו על צרפת, בלגיה, גרמניה ועוד – ידענו שגם לפה זה יגיע מתי שהוא. המשפט 'זה עניין של זמן' נאמר פה תדיר".

מבחינתך כתושב, אתה ממשיך את חייך כבשגרה?

"כתושב, אני מאמין שאסור לנו להפסיק את השגרה. אסור לנו להיכנע ללו"ז של אותם טרוריסטים, לא לשדר פחד, אני עובד עם אנשים שאינם יהודים ואיתם גם מוסלמים, כאיש דתי, אני הולך עם כיפה תמיד. יחד עם זאת אני מראה להם אהבה, אני נותן להם כבוד, אני לא מדבר פוליטיקה, אם אני רואה חבר מוסלמי, אני תמיד שואל לשלומו. לא להיכנס למצב שאתה פוגע במישהו ועל ידי כך אתה עלול לגרום לנזק לי ברמה האישית או ליהודים בכלל. למשל, פעם הגיע אליי מוסלמי, ושאל אותי מה אני חושב על הסכסוך ישראלי-פלסטיני. עניתי לו כך: אחמד, אנחנו חברים. למה להכניס דעות קדומות? והוא הסכים איתי".

וברמה הכללית כשאתה הולך לסופר-מרקט, שם אתה לא פוגש את החברים שלך, אלא מוסלמים עם אידאולוגיה, אתה יותר חושש?

"בהחלט. במרחב הציבורי כשאתה מגיע לסופר, לצורך העניין, אתה בודק קודם כל מה קורה, אתה בערנות שיא. אתה יודע שהם בוחרים דווקא אתרים הומי אדם כדי לבצע בהם את הפיגועים. יש פחד, ולי יש עיקרון שאני לא משנה הרגלים, לפני חמש שנים הייתי מגיע לאותו מקום? גם עכשיו אגיע לשם! אבל כמובן שאני נזהר. אגב, כך גם חושבים שאר התושבים – אפשר לראות את זה בראיונות עם תושבים ברדיו, הסופר מרקטים פתוחים כרגיל, מוסדות הלימוד כהרגלם, פשוט רגיל".

לא מדובר באנשים שמבינים בשפת ה'נשדר להם…' זה דאע"ש…

"דאע"ש בעצמם אמרו: 'זה לא הפיגוע הראשון ולא האחרון'. ואנחנו גם יודעים את זה… זו תקופת בחירות ופרשנים אומרים שזה בגלל זה. אנחנו לא יודעים מה יילד יום. אז קשה להתעלם, אבל חייבים להתעלם לטובתנו".

#אמרה לנו ד"ר הלפרין, ששורש הטרור נובע מעודף דמוקרטיה… אתה כאדם דתי, מוכן שהממשלה תתערב בענייני דת והעיקר לצמצם את ההסתה והטרור המוסלמי?

"זה מתחלק לפן הפרטי והכללי. יש אנשים שיהיו מוכנים להפסיד את זה לטובת זה. אני אישית לא הייתי מוכן, והייתי מסתפק רק בלבוש יהודי במקומות מסוימים. יש מי שחולקים עלי וגם את זה לא יסכימו, אבל ברור שגם להיפך. ברור שנתנו להם חופשיות, וזה לא בסדר. היו צריכים למגר את התופעה כשהיא הייתה עוד קטנה ולא משפיעה על חיי המעשה, אבל בשום אופן לא על חשבון הדת שלי. אנחנו יהודים, וצריכים להאמין".

בנקודה הזו מסכימה עם הדברים גם גיטי שוורץ, אף היא תושבת לונדון: "אני חושבת שרוב היהודים יסכימו איתי שאנו צריכים לחיות כהרגלנו. יהודי צריך להאמין ולעשות את מה שהוא עושה – נגד הקדוש ברוך הוא אין עצה, מול אירועי הטרור יש. ואנחנו צריכים להמשיך כרגיל והקדוש ברוך יסובב את המצב כפי שהוא רוצה. חוץ מזה שהקדושה היהודית היא תשובת נגד לטרור – תורה מגנא ומצלה".

תושבי לונדון דיי מפוחדים, אך בשיחות איתם הם מסרבים להיכנע. מרכז לונדון מושכת בימים כתיקונם תיירים מכל העולם, שחוששים כעת להסתובב שם חופשי. אך לדעתה של גב' שוורץ, לונדון היא מקום יחסית מאוד בטוח.

"למחרת הפיגוע היינו צריכים להגיע למרכז העיר עבור מטרה מסוימת וביטלנו. לונדון היא עיר מאוד נוחה מבחינת תחבורה. יש רכבות ממש מדלת אל דלת, אבל קיים פחד להסתובב בה יום אחרי פיגוע. כשיוצאים עם הילד שיש לו כיפה ופאות לרחוב, רואים בתקופה האחרונה שהמוסלמים מסתכלים בעיניים ומבינים 'זה יהודי'. רואים עליהם שנאה כלפינו. אני מאמינה שהפחד יתפוגג ככל שיעבור זמן מאותם הפיגועים, ונחזור לפחד השגרתי".

כתושבת ישראל עד לפני כמה שנים, יודעת גב' שוורץ להגיד שלא היה מושג לתושבים מה זה לפחד ממוסלמי: "כשהייתי פוחדת ממוסלמי אנשים היו חושבים שהבעיה אצלי. עד לפני ארבע שנים ממש לא היה פחד ולא היו שום מחיצות בינם לביננו. רק בשנים האחרונות אחרי סיפורים מקומיים ועולמיים – נוצר פחד שמתגבר אצל תושבי בריטניה כלפי המוסלמים.

"אנחנו ממש חיים בשכנות איתם, אנחנו כל הזמן רואים אותם פה, נהגי המוניות מוסלמים, ממש אתנו יחד. פעם במוסדות הילדים, היו הילדים הולכים ברגל לבתיהם, היום הם נשארים בתוך שטח בתי הספר ומחכים שההורים יבואו לאסוף אותם. פחות ילדים יוצאים לבדם לרחוב ובוודאי ללא סיבה. אבל יש מוסלמים נחמדים. הצעירים אולי פחות, הם יותר מוסתים, אבל המבוגרים יחסית נחמדים".

כתושבת ישראל לשעבר, מה ההבדל בין הטרור האירופי לטרור הישראלי?

"כשיש טרור באירופה, הוא לא מכוון דווקא אלינו כיהודים. בפיגוע בישראל, הם מחפשים דווקא אותנו כיהודים. מה גם שהטרור האירופאי מכוון אל דברים סימבוליים – המראים את גבורת המדינה, כמו שהיה בפרלמנט, באולם הקונצרטים, או מחוץ למדינה במופעי מוזיקה ותרבות, או מרכז לונדון, כמו שהיה בפיגוע האחרון, בקניון הגדול, מה שנותן גאווה לאומנית זה מה שהם רוצים להרוס".

במידה והמצב הביטחוני יחמיר או יפגע במטרות יהודיות, היהודים יעלו למדינת ישראל?

"תלוי, אם זה יראה כמו השואה, אז יהודים כן יעלו ובהמוניהם למדינת ישראל כמקלט. אבל אם יישאר המצב כפי שעכשיו, שיש אנטישמיות ויש פה ושם פיגועים, אז נישאר פה בלונדון. באופן כללי יש עלינו שמירה אדוקה. אם זה שוטרים שמפטרלים בזוגות ברגל ובניידות משטרה או למשל שוטר בבתי הכנסיות בשעות שלומדים או מתפללים."

המצב הנוכחי באירופה, אינו מבשר טוב כלל. עשרות הרוגים, פצועים, מתקפות טרור היום הינם דבר שבשגרה, דאע"ש חודר לאזורים נוספים כל העת ומבקש לפגוע בתושבי המדינות השקטות באירופה ובעולם בכלל. לצד זה האנטישמיות כלפי יהודים גוברת, ויוצרת חוסר שקט במקומות הנ"ל. אולם יש תופעה מעניינת: יהודי התפוצות מעדיפים שלא לעלות לישראל, ומרגישים מותקפים דווקא פה, ולא מטרור. הם טוענים כי בכל פעם שהנושא עולה בישראל לדיון ציבורי, קמים כאלה שטוענים שהעלייה גורמת לצפיפות ומעלה את מחירי הדיור.

בשיחה עם 'כל הזמן' הם מוסיפים וטוענים כי גם בישראל יש טרור והרגשת עוינות ברחובות, כפי שקורה שם. מה שבטוח, שגם הישראלים שחוששים מהטרור כאן, כבר לא רואים בבריחה לאירופה פתרון של ממש…

השארת תגובה