3 שנות מאסר: התחפש לחרדי ועקץ חלפני כספים בחצי מליון שקלים

אברהם פטאו, עבריין סחיטה מוכר נעצר לאחר שעקץ ארבעה צ'יינג'ים במרכז הארץ. פטאו היה מתחפש לחרדי, ובכך קונה את אמונם של בעלי הצ'יינג'ים

דולרים
דולרים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אברהם פטאו עבריין בעל עבר סחיטה עשיר, התחפש לחרדי חסיד ונכנס לצ'יינג' במרכז תל אביב.

פטאו ניגש לבעל המקום, וביקש ממנו להמיר 10,000 דולרים לשקלים. בעל הצ'יינג' מצידו שמח מאוד על העסקה שהזדמנה לו והחליף לפטאו את השטרות הירוקים בשטרות ישראלים.

כעבור שבוע, התקשר פטאו לבעל הצ'יינג' וביקש ממנו להגיע לסניף מקדונלד'ס ברחוב היצירה 3 ברמת גן, פטאו מסר לבעל הצ'יינג' 20,000 שקלים, ובתמורה קיבל את הפדיון המגיע לו.

בעל הצ'יינג' חשב שהוא מכיר את פטאו, אך שום דבר לא הכין אותו לעוקץ שהוא הכין לו.

כעבור זמן מה, קיבל בעל הצ'יינג' טלפון מפטאו והוא אומר לו שיש לו 40,000 דולרים, והאם הוא רוצה לפרוט אותם לשקלים עכשיו, ליד הבורסה ברמת גן.

בעל הצ'יינג' שרצה להגיע במהירות לבורסה, ארגן אופנוע ונסע אליו. כשהגיע, מסר לו פטאו שקית ובה ארבעה חבילות של שטרות. פטאו אמר לו כי בשקית יש 40,000 דולרים. בעל הצ'יינג' העביר לידיו של פטאו 154,400 שקלים במזומן, והם לחצו ידיים וקבעו שידברו כאשר הוא יגיע אל הצ'יינג'.

כשהגיע לצ'יינג' ושם את השטרות במכונת הספירה, גילה להפתעתו כי בכל חבילה יש שטר של 100 דולר בראש החבילה וכל מה שביניהם זה שטרות של דולר אחד.

בשלב זה הבין בעל הצ'יינג' כי הוא נפל בפח וניסה להתקשר לפטאו, אשר לא היה זמין.

לעוקץ הבא, הרכיב פטאו משקפיים, חבש כיפה גדולה, ועשה את דרכו לצ'יינג' גדול במרכז בני ברק. לעוקץ זה בחר את השם יעקובוביץ'.

וכך מספר בעל הצ'יינג' מבני ברק בעדותו במשטרה: "ביקשתי ממנו את הכסף – 20 אלף דולר. שאלתי אותו אם אני יכול לספור. הוא אמר שבוא נעבור לצד השני של הכביש, ספרתי את הכסף ומה שזכור לי שהשטרות היו של 100 דולר ובין לבין השקית של השקלים נפלה על הרצפה".

"הרמתי אותה וכנראה שבאותו הזמן הוא החליף את שתי החבילות של הדולרים. נפרדנו. הגעתי לצ'יינג' נתתי לעובד שלי לספור חבילות השטרות וראינו במכונה שיצא לנו רק 298 דולר. בשתי החבילות הראשונות מלמעלה למטה היו שטרות של 100 דולר ובאמצע דולר אחד".

לעוקץ השלישי בחר פטאו זהות של יהלומן חרדי, שמו הבדוי היה יצחק ומשרדיו ממוקמים ברחוב ויצמן בתל אביב. לעוקץ – בחר פטאו צ'יינג' בתל אביב.

בעדותו במשטרה מספר בעל הצ'יינג': "לפני כשלושה שבועות הגיע לקוח שהציג את עצמו יצחק. לבוש כחרדי, אני בטוח שמדובר בהתחפשות".

"נפגשנו ליד מסעדת ה'מיתוס'. אני הגעתי למקום ושם מסר לי יצחק שלוש חבילות של דולרים ואמר לי שלא צריך לספור ברחוב כי מדובר בסכום גדול של 30 אלף דולר".

"העברתי לו 117 אלף שקל ונסעתי לעסק. שם ספרתי את הכסף והתברר לי שהבחור עקץ אותי. בחבילות היו רק 894 דולר. בחבילות שהציג לי ראיתי רק 100 דולר. התקשרתי אליו מיד אבל קו הטלפון שלו היה מנותק".

פטאו, ראה שה'עוקץ' שהוא מבצע מצליח והחילט להמשיך, הפעם – בראשון לציון. לעוקץ זה בחר את השם משה. הוא ביצע שתי עסקאות גדולות של המרת דולרים לשקלים, ובכך גרר את אמונו של בעל הצ'יינג'.

בעדותו במשטרה מספר בעל הצ'יינג': "אחרי שהמרתי לו את הכסף הוא התקשר ושאל אותי אם אני יכול להמיר לו עוד דולרים לשקלים אצלו בכפר חב"ד או בבני ברק. הוא אמר לי שהוא בישיבה ולא יכול לצאת משם".

"הוא התקשר וביקש שניפגש ברחוב חזון איש בבני ברק ואמר לי שיש לו 30 או 40 אלף דולר, אני הבאתי 114 אלף שקל במזומן לפי שער של 3.8 שקל לדולר".

"משה התעקש שאספור את הכסף שהא נתן לי ואני כן ספרתי והכול היה בסדר גמור. הוא הביא לי את השטרות בארבע חבילות סגורות בגומי משני הצדדים. כל השטרות 100 דולר. משה אמר שהוא סומך עליי והוא לא סופר את הכסף. הוא אמר שהוא רוצה שאתן לו בשער דולר גבוה יותר".

בשלב זה החל פטאו עם ה'תרגיל', הוא ביקש מבעל הצ'יינג' את חבילות הדולרים בכדי לברר טלפונית עם שותפו לעסק את שער הדולר, לאחר מכן, מסר פטאו לבעל הצ'יינג' 2 חבילות דולרים אחרות מזו שנתן בהתחלה, ואלו הכילו רק 1,192.

כמו בשאר המקרים, שם פטאו שטר של 100 דולר מעל הערימה, וכל שאר השטרות היו של דולר אחד בלבד.

לאחר חקירה מאומצת של חוקרי משטרת מחוז דן, הצליחו החוקרים לעלות על זהותו של 'החרדי' שעקץ בעלי צ'יינג'ים, ולעוצרו.

בחקירתו לא שיתף פטאו פעולה עם השוטרים, והערכה הייתה כי היות ופטאו מכור להימורים, בזבז את כל כספי ה'עוקץ' בהימורים.

על פי הסדר הטיעון שנחתם עם פטאו באמצעות עורך דינו עו"ד נס בן נתן, נגזרו עליו 35 חודשי מאסר בפועל ובנוסף יפקיד פטאו 100,000 שקלים בקופת בית המשפט שתחולק בין בעלי הצ'יינג'ים שנעקצו ובהמשך יזרים עוד מאות אלפי שקלים כדי להחזיר להם את כספי העוקץ.

השארת תגובה