שידוך: כן לאישיות, לא לכשרון ולא ל'קליק'

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

רבים מדברים על איזו שהיא הארה או נשיאת חן, שצריכה להתרחש בין הבחור לבחורה כדי שהיא או הוא ידעו שזה השידוך שלהם. הגדילה לעשות מישהי שבחור אחד כן נשא חן בעיניה אבל חברה שלה אמרה לה שאם היא לא מרגישה את הקליק ש"כולן מרגישות" אז לא כדאי להתארס אתו, כי הוא כנראה לא שלה. האמנם?
מה זה הקליק הזה? והאם הוא הוא נשיאת החן או משהו אחר?

דברתי פעם עם גרפולוג מומחה שרבים מגיעים אליו כדי לבדוק התאמה לשידוך.

שאלתי אותו: האם אתה יכול לדעת אם הבחור והבחורה מתאימים?

הוא: כן. אני קורא בכתב היד תכונות שלהם ויודע לבדוק אם יש ביניהם הקבלה, אך יש דבר אחד שאינני יודע, והוא, האם יהיה ביניהם קליק או לא?
כלומר: קווי אישיות כן. כישרונות ויכולות כן, קליק לא.

ככל שחשבתי על מה שהוא אמר, התברר לי שיש דברים שהגרפולוגים אינם רואים. צריך להבין שהגרפולוגיה היא כלי, אמנם חשוב, אך חלקי. לא כלי מוחלט. הסיבה: נפש האדם עמוקה מאד ויש עומק עמוק יותר ובלתי נצפה.

האם הקליק הוא ההארה משמים שכולם מדברים עליה? אולי זה סוג של הרגשה טובה שהבן אדם הזה מבין אותי ונוח לי בחברתו? איך באמת מישהי מרגישה ש"עם הבחור הזה אני רוצה להתארס" ומישהי אחרת אומרת "לא, משהו בתוכי לא מאפשר לי להתארס אתו".

הנה כמה משפטים שבנות אומרות: אחת אומרת "הבחור הזה כלל לא מתאים לי (לפי הקריטריונים שקבעתי לעצמי), אך הוא זורם ונותן הרגשה טובה. אילו היה מתאים, הייתי מתארסת אתו" כלומר, זו ההתאמה אשמה.

שניה אומרת "יש בו משהו מאד מאיר פנים, אילו הוא רק היה משנה את ההופעה שלו, הייתי מסכימה" הפעם המראה גורם.

ועוד אחת "הוא נמוך מדי, או גבוה מדי, או צו"ל (צדיק וטוב לו) מדי, או צעיר מדי"… חבל. כי הוא מאד אכפתי ומוצא חן בעיני" אז זה משהו שהוא מדי…

בכל הדוגמאות, יש משהו יוצר תקשורת בבחור, אך משהו אחר בנתונים עוצר את הבחורה, והקליק מסרב להגיע.

האם אלו הנתונים האמיתיים או גבולות שהיא שמה לעצמה כדי לשמור על עצמה מלהסכים? ובעצם האם הקליק הוא היכולת של הבחורה להסכים או שהוא קשור כולו למשהו שנופל עליה ולה אין קשר אליו?

הנה שני מפתחות לקליק: יכולת תקשורתית (שלה או שלו) ועמדה המאפשרת לקחת החלטה.

הנה שני מנעולים שמונעים:

1 המילה אילו. אילו הוא היה שונה ממה שהוא. כלומר: הוא לא הכלי שאני מחפשת. הוא צריך להיות מתוכנת אחרת.

2 הוא לא. הוא לא מה שתמיד רציתי. יש בו דברים טובים, אבל החלומות שלי שונים. הוא לא מתאים לחלום שבניתי.

במילים אחרות, בשביל הקליק, אני גם צריכה שהוא יהיה הפרופיל שראיתי בחלום והוא גם צריך לשנות את עצמו במשהו. אחרת, לא אאפשר לקליק להגיע ולא אוכל להסכים לשידוך.

מסקנה: האם הקליק הוא ההסכמה בלב שלם לשידוך? או הנתונים המתאימים? או העיתוי המתאים ביותר? אז אם מישהי לא חשה את הקליק באוויר, זה אולי כי היא עוד לא מרשה לעצמה להרגיש אותו? או כי יש משהו בבחור שמאד מפריע לה? או כי היא לא בעמדה של הסכמה עכשיו?

מה לפי דעתכם, האם הקליק הוא הארה משמים שנופלת עלינו או תְלוי נתוני שטח ושייך לבחירה שאדם עושה?

הניה גולדברג, פסיכותרפיסטית משפחה ושידוכים, בנות הורים זוגות, אישי קבוצתי והרצאות 026424049 hgoldberg10@gmail.com

תגובה אחת
  1. כיוון מחשבה מעניין … צריך להגביר מודעות בנושא.

השארת תגובה