שאילתות על גורל הנעדרים חשפו את מוסריות מדינת ישראל מול הטרור

לא שהיינו צריכים עדות נוספת למוסריות מדינת ישראל מול הטרור, אך רצף המקרים והשתלשלות האירועים, רק חשף עוד יותר מול מי ומה אנו מתמודדים

שר הביטחון ליברמן | צילום: ארכיון שי וקנין
שר הביטחון ליברמן | צילום: ארכיון שי וקנין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום שישי, 9.6.17 (למניינם), נפגש שר הביטחון – אביגדור ליברמן עם שגרירת ארצות הברית באומות המאוחדות – ניקי היילי. השגרירה המוערכת נפגשה עוד קודם גם עם ראש הממשלה – בנימין נתניהו, נשיא המדינה – ראובן ריבלין ואף סיירה באוגדת עזה ועוצבת הגליל כשמתדרכייה היו תא"ל יהודה פוקס ותא"ל אמיר ברעם כמפקדי הגזרות (בהתאמה) בליווי סגן הרמטכ"ל – האלוף אביב כוכבי, מה שממחיש את החשיבות העליונה שישראל ייחסה לביקור הזה.

מבין הסוגייות שכן אפשר לפרסם בשיחת ליברמן – היילי, נדונה החזרת שתי גופות לוחמי צבא ההגנה לישראל – אורון שאול והדר גולדין זכרם לברכה ושני האזרחים – אברה מנגיסטו והישאם א(ל)סייד המוחזקים בידי ארגון הטרור חמא"ס (חרכאת אלמקאומה אלאיסלאמייה – תנועת ההתנגדות האיסלאמית בתרגום מערבית לעברית) ברצועת עזה.

ליברמן, שפועל בסוגייה ללא לאות, אף ענה בנושא לשאילתות שהוצגו לו במסגרת שעת שאלות לשר הביטחון בשבוע שעבר.

לשאלת חבר הכנסת יוסי יונה על עידכון במאמצים של ממשלת ישראל לשיחרור אברה מנגיסטו, ענה שהב"ט: "בשבי של חמא"ס נמצאים שני חיילים שלנו ושני אזרחים. זה שלא באה שום תביעה מהקהילה הבינלאומית, גם לא מחלק מהבית הזה, לזכות אלמנטרית של הצלב האדום לבקר, לראות אותם, זה אומר דרשני !"

"יש פה אנשים שמתמחים לדבר על הכיבוש, על זכויות אדם, אבל כשזה מגיע לארגון טרור כמו חמא"ס מעולם לא שמעתי מהם שום גינוי, שום תביעה. אגב.. לא רק בגישה כלפי אזרחי מדינת ישראל. לפני שבוע הוצאו להורג שלושה פלסטינים ברצועת עזה, שהקשר שלהם לרצח \ סיכול של אותו מאזן פוקהא (בכיר זר"צ חמא"ס ששוחרר בעסקת שליט וחוסל ברצועה ש.ו) […] היו יכולים להאשים אותם גם בהתנקשות יורש העצר פרנץ פרדיננד לפני מלחמת העולם הראשונה באותה הצלחה. לא שמעתי שום גינוי על כך שהוצאו שלושה פלסטינים להורג בלי משפט, בלי עורכי דין, בלי הוכחות, בלי שום דבר. אז לכן, אנחנו לצערי פה חיים במציאות מאוד מאוד לא נעימה. אבל אין ספק שמדברים גם על המצב הומאניטרי בעזה, לא יהיה שום שינוי עד שאנחנו לא נקבל זכות אלמנטרית […] על בסיס אותם ערכים הומאניים, שלפחות הצלב האדום יבקר אותם, אזרחי ישראל, חיילי ישראל, הנמצאים בשבי של חמא"ס." הוסיף ליברמן.

באותה סוגייה, חבר הכנסת אברהם נגוסה הרחיב את פנייתו לשר הביטחון ופירט: "אברה מנגיסטו, אזרח ישראלי, נעדר כבר מעל 1000 ימים. הוא בעזה, ארגון חמא"ס מחזיק אותו, מדובר במקרה הומאניטרי קשה, אדם חולה ! לא ייתכן שמשפחות של מחבלים זוכות לבקר אותם בבית הכלא בישראל ומשפחות של מחבלי חמא"ס זוכות לטיפול רפואי בישראל בעוד שמשפחת מנגיסטו אפילו לא זוכה לאות חיים מבנה." מה הם המאמצים הנעשים להשבתו הביתה ? למה לא מפסיקים את הביקורים של משפחות המחבלים ? ולמה לא שמים כתנאי העברת סיוע הומאניטרי לעזה עד לפחות אות חיים מאברה מנגיסטו ? שאל חבר הכנסת נגוסה.

שר הביטחון השיב: "יש הבדל אחד מהותי בינינו לבינם. אנחנו מדינה מתוקנת והם ארגון טרור ואני לא מאחל שאנחנו נתנהג ונתנהל כמו ארגון טרור. אנחנו חתומים על הרבה אמנות בינלאומיות ואנחנו מדינה שמתבססת על הערכים היהודיים הבסיסיים גם שהצד השני הוא ארגון רוצחים מתועב, אכזרי ואין מה לעשות, זה הדבר העיקרי שאנחנו תמיד צריכים לזכור. לשמור על הערכים שלנו בלי קשר לצד השני. גם כלפי מדיניות, מה אנחנו עושים […] יש יחידה שלמה במשרד הביטחון, האנשים הכי טובים שיש לנו, שכל מה שהם עושים, הם קמים בבוקר והם עוסקים בכל סוגיית הנעדרים, כל הנעדרים ! מהבוקר עד הלילה, כל מה שהם עושים הם עוסקים בזה, אין אבן שלא הפכנו, אין מאמץ שחסכנו וממשיכים לעשות. אני בטוח שבסופו של דבר נביא את כולם חזרה לכאן. אבל גם כאן […] מטבע הדברים, זה לא המקום לפרט את כל המאמצים, את כל המגעים. אבל אני יכול רק להגיד לך שאין מאמץ שאנחנו לא עשינו, אין רעיון שלא בדקנו אותו, יש הרבה כיוונים חדשים ואני מקווה שבסוף זה יישא פרי."

כפי שניתן ללמוד מדברי שר הביטחון, מדינת ישראל פועלת כל הזמן בסוגייה החשובה הזו ובנוסף היא שומרת על ערכים יהודיים. אנו למשל לא נפקיר למוות ילדה הזקוקה לטיפול רפואי בישראל, בגלל ייחוס משפחתי או גיאופוליטי לארגון החמא"ס. מדינת ישראל תדע לפעול כנגד כל גורם עויין, אך תדע גם לכבד אותו ואף להעניק לו טיפול רפואי ככזה. זו מוסריות !

השארת תגובה