הגר"א נבנצל מצטרף לפסק: "רב העורך הסכם קדם נישואין אין לסמוך על הוראותיו"

הגאון רבי אביגדור נבנצל, מצטרף למכתב הרבנים שפורסם ב'כל הזמן' בשבוע שעבר וקובע כי אסור לערוך הסכם קדם נישואין וכי רב העורך את ההסכם אינו ראוי להיקרא רב.

חופה צילום פרחי אלינור
חופה צילום פרחי אלינור

פרסום ראשון: המאבק נגד הסכם קדם נישואין: רב הרובע היהודי, הגר"א נבנצל, צירף בימים האחרונים את חתימתו לקביעתם של גדולי הרבנים שפורסמה ב'כל הזמן' לפיה רב העורך הסכם קדם נישואין אינו ראוי לתואר רב אורתודוקסי.

כזכור, בערב חג השבועות האחרון התפרסם מכתב ובו קבעו קשת רחבה של רבנים כי כל המסית לעריכת הסכם קדם נישואין אינו רב אורתודוקסי, ואין לסמוך כלל על פסיקותיו ההלכתיות.

הרבנים מציינים במכתבם את התנגדותם הנחרצת של גדולי ישראל מהדור הקודם להסכם קדם נישואין כאשר הומצא ע"י ה'רבאיים' הקונסרבטיבים, ותמהים כיצד עולה על דעתו של יהודי המכנה עצמו אורתודוקסי לחקות את מנהגי הקונסרבטיבים והרפורמים.

גם גדולי רבני הציונות הדתית התלכדו במערכה, וצירפו את חתימותיהם לאיסור שהוטל על הסכם קדם נישואין לפני כשלושים שנה על ידי הרבנים הראשיים רבי אברהם שפירא זצ"ל ורבי מרדכי אליהו זצ"ל: "לא יעלה על הדעת שרבנים רושמי נשואין ועורכי חו"ק יתנו ידם לפגיעה בדין תורה".

"על הרבנים רושמי הנשואין בכל אתר להסביר לבני הזוג הבאים להנשא ולהזהירם מחומרת הצעות ההסכם האמור, שלא ילכו שולל אחרי הצעות הבל שיש בהם משום זריית חול בעיניים".

הדברים מצטרפים למכתבו של הגר"מ שטרנבוך, הקובע כי הסכם קדם נישואין הינו "עצת רפורמיים לשנות התורה", וכן למכתבו של הגר"א שרמן שפורסם כאן ב"כל הזמן" לפני שנה, ולמכתבי מחאה רבים נוספים מאת גדולי הדור.

השארת תגובה