הקרב על זהות היורשת: נאור מאיימת בבג"ץ נגד שרת המשפטים

נשיאת בית המשפט העליון עומדת בפני פרישה לגמלאות והיא חפצה כי השופטת אסתר חיות תירש את תפקידה. שרת המשפטים שקד איננה שבעת רצון מהמועמדת והגברת נאור מאיימת בפניה לבג"ץ

פטיש שופט
פטיש שופט
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעוד חודשים ספורים צפויה נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור לפרוש לגמלאות, בשל כך בכוונתה להתחיל בהליך החפיפה עם המיועדת להחליפה בתפקיד השופטת אסתר חיות. אלא שקשיים שהחליטה להערים על המינוי שרת המשפטים מביא את הנשיאה לאיים בשבירת הכלים.

אין זו הפעם הראשונה במרוצת השנתיים האחרונות מאז מאיישת שקד את משרד המשפטים בהם נרשמו עימותים בין הרשויות, אלא שהפעם נראה כי בכוונת שקד לשנות מוסכמות הנהוגות זה שנים רבות בעולם המשפט ולפיו, המועמד או המועמדת לכהן כנשיא או כנשיאת ביהמ"ש העליון, הוא מי שנושא מאחוריו את וותק השנים המצטבר הגדול ביותר בכהונתו על כס המשפט.

את הנוהג הזה מבקשת שרת המשפטים לגדוע ועל זה הסער הגדול.

שקד מצדה איננה מביעה את התנגדותה למינוי באופן גורף, אלא מתנה את הסרת התנגדותה, בכינוס הוועדה למינוי שופטים והשגת הסכמות לגבי זהותם של שני שופטים חדשים שיצטרפו אל חיות ויחליפו את יורם דנציגר שפרש ואורי שוהם היוצא אף הוא לגמלאות.

יצויין, כי על מנת שהבחירה תתממש במועד הקבוע בחוק, יש לפרסמה 45 יום מראש, כלומר עד יום ראשון הקרוב.

במהלך היום שלחה הנשיאה נאור מכתב נזעם לשרת המשפטים בגין הידיעה על אי שיבוץ מינוי אסתר חיות בסדר היום של וועדת הבחירה שאמורה להתכנס ב-18 ביולי.

"אין אני רואה הצדקה לדחיית ישיבת הוועדה שנועדה לבחירת הנשיא והמשנה לנשיא. כידוע נושאי משרה אלה עתידים להיכנס לתפקידם בעוד חודשים ספורים ויש חשיבות לבחירתם כעת – דחיית מועד ישיבת הוועדה מקימה חשש לשיבוש ההיערכות ולפגיעה שלא לצורך במערכת המשפט והציבור". ציינה נאור.

בדבריה בקשה הנשיאה לשגר מסר של פיוס וכתבה, "נדמה כי הסיבה היחידה לדחיית הישיבה היא שלא הצלחנו עד כה להגיע להסכמות בעניין זהות שני שופטי בית המשפט העליון שייבחרו במקום השופטים דנציגר ושהם. כמנהגנו נחתור להגיע להסכמות ולהבנות, אך אין מקום לכרוך בין סוגיית מינוי השופטים לבין סוגיית מינוי הנשיא ומשנהו".

שקד מצידה השיבה, כי היא "מבקשת לבחור את נשיא העליון הבא למעלה ממאה ימים בטרם הפרישה, ולפיכך ללא כל נחיצות בעת הזאת, וזאת בטרם התקיים דיון מהותי בנושא אין כל חיוניות בהעלאת הנושא על סדר היום".

תחת זאת הוסיפה כי במועד המתוכנן, יתקיים "דיון עקרוני וציבורי בשאלת אופן בחירת נשיא לבית המשפט העליון ושיטת הסיניוריטי".

השארת תגובה