טראמפ רצה לנאום בכנסת • יו"ר הכנסת מספר על שהתרחש מאחורי הקלעים

בדיון המליאה שהתקיימה היום חשף יו"ר הכנסת כי האמריקאים ביקשו שהנאום יתנהל בכנסת אך כיוון שלא התחייבו כי לא יהיה קריאות ביניים בוטל נאום והעותק למוזיאון ישראל

משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון
משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יו"ר הכנסת חה"כ יולי אדלשטיין חושף בדיון שהתקיים רגע אחרי שטראמפ המריא מישראל: "הכנסת הייתה האופציה הראשונה למיקום הנאום של טראמפ". חשף והוסיף כי הסיבה שהדבר לא יצא לפועל היא "בשל חוסר יכולתה של המשלחת הישראלית להתחייב לנאום ללא הפרעות, ירדה האפשרות".

היום נאם נשיא ארה"ב המבקר בישראל את נאומו המרכזי בביקור, במקום בכנסת – במוזיאון ישראל הסמוך למשכן הכנסת, בשבוע של ההכנות דובר כי הנאום יהיה ב'מצדה' אך גם זה לא יצא אל הפועל.

אלא שיו"ר הכנסת חשף טפח משהתרחש מאחורי הקלעים: ״חברי הכנסת, כקול קורא במדבר, אני רק מזמין אתכם לחלום עשר שניות יחד אתי, על הבניין שלנו בשעה האחרונה, שהוא לא נראה כרגע כמו שהוא נראה, אלא הומה אדם, איזה 160-150 איש במליאה כאן, כי כל הח"כים וכל השרים, וגם חכ"לים ושרים לשעבר נמצאים כאן, והיציע מלא עד אפס מקום, ועשרות צוותי טלוויזיה מרחבי העולם כאן לקראת הנאום של הנשיא טראמפ.

ואני מציע לכם לקחת בחשבון שבגלל – כמה? חמישה, שישה, שבעה חברים, ש-20 שניות של תהילה מדומה יותר חשובות להם מכבודה של הכנסת, של הפרלמנט שלנו ושל מדינת ישראל, כל זה לא קרה!

ואני אומר את הדברים האלה בידיעה מן הדיונים שהתקיימו, לא כאן, אלא בוושינגטון די.סי. בבית הלבן.

מי ייתן ויהיה זה חומר למחשבה לכמה מן נבחרי ציבור, לא לעובדים המסורים.

עד אתמול לא העזתי לומר את זה, עד שהגיעה המשלחת האמריקנית, והיה לי זמן. חברי חבר הכנסת נחמן שי, הנושא של הנאום בכנסת עלה כאופציה ראשונה בדיונים. הובהר על-ידי הנוכחים לצוות של הנשיא, שלא יכולים להבטיח נאום ללא הפרעות, ובזה זה ירד מסדר-היום.

חברי הכנסת, עצוב אבל זאת המציאות. אני מקווה שבסופו של דבר זה לא יהיה קול קורא במדבר, אלא גם מה שנקרא בשפתו של הנשיא טראמפ Call for Action, ואנחנו קצת נשנה את דרכינו״.

לאחרונה דנה ועדת הכנסת בנושא התנהגות מבזה של ח"כים בישיבות מליאה מיוחדות. ודרכים כדי למלא את סדר היום. בין האירועים שהוזכרו במהלך הדיון היום בלטה דווקא הסערה שהתעוררה סביב נאומו של יו"ר הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, לפני שלוש שנים בכנסת, במהלכו אמר כי לישראלים מותר להשתמש ב-70 ליטר מים בעוד שלפלסטינים מותר להשתמש ב-17 ליטר. בתגובה צעק לעברו ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) והוצא מהמליאה בזמן שחברי הסיעה שלו נטשו אותה בזעם.

במהלך הדיון הציע אדלשטיין בנוסף "לשקול להוציא ח"כים מהמליאה בישיבות מיוחדות אחרי קריאה אחת בלבד לסדר". ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי "אין מנוס מלדון במכלול סדרי העבודה של הכנסת" והצרה על היעדרות שרים מהדיון.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (הליכוד), הציע "לשקול להעביר ישיבות מיוחדות לימים שני או רביעי", שבהם נוכחות הח"כים במשכן גדולה יותר.

בוועדה לא התקבלו החלטות. אדלשטיין הציע כי יתקיים דיון נוסף בעתיד על צעדים מעשיים נגד נוכחות דלה והתנהגות מבזה בישיבות כאלה. "זה לא עניין של קואליציה ואופוזיציה. נאלצתי בעבר למנוע מנשיאי מדינה לבוא לדבר בכנסת כי ידעתי שלא יגיעו ח"כים. אסור שזה יקרה", אמר.

השארת תגובה