ינון בן מנחם מציג – ליצנות רפואית: כוחו של ההומור

היום כבר ברורה וידועה השפעתו החיובית של ההומור, בעיקר בקרב מטופלים המתמודדים עם מחלות לא פשוטות. ינון בן מנחם לוקח את ההומור צעד אחד קדימה.

medical-clown-new
medical-clown-new

כשאנחנו עצובים, כשמצב הרוח ירוד או כשאנחנו מרגישים לא במיטבנו, בדיחה טובה או פרק קלאסי של "חברים" יצליח לגרום לנו לחייך וגם להרגיש טוב יותר. אין ספק שהקשר בין הנפש לגוף הוא חזק, וההומור מצליח לשפר את התחושה הכללית, להתמודד עם קשיים וגם עם כאבים. העובדה הזו ידועה היטב, אבל רק בשנים האחרונות החלה להתפתח מגמה חדשה, שמשתמשת בחיבור בין ההומור לנפש ולבריאות. יכול להיות ששמעתם על הקונספט של ליצנות רפואית, שתי מילים שמאחוריהן עולם מרתק וסוחף במיוחד. מי שהחליט לקחת את הנושא קרוב ללבו ולסייע לאחרים באמצעותו הוא ינון בן מנחם, שזיהה את תפקידה של הליצנות הרפואית במסגרת הרפואה האלטרנטיבית.

הצחוק והמערכת החיסונית

בעשורים האחרונים התבצעו כמה וכמה מחקרים שהוכיחו מעל לכל ספק את הקשר שבין הצחוק לתפקודה של המערכת החיסונית. הקשר הזה הוא הבסיס להופעתה של הליצנות הרפואית. עם הומור, קלילות וניסיון להציג את המציאות העגומה בדרך קצת יותר ורודה, הם אלה שתורמים לבריאותו הפיזית והנפשית של המטופל. אם כן, זו בהחלט לא קלישאה. החיוך פשוט מצליח לגרום לנו להרגיש טוב יותר, וזו בדיוק הסיבה לכך שהליצנות הרפואית נתפסת כחלק בלתי נפרד מהרפואה האלטרנטיבית. התפיסה הזו הובילה גם את ינון בן מנחם אל העולם הצבעוני והמלהיב הזה, אחרי שנים רבות של עשייה והתנדבות למען הקהילה. אחרי שליווה בני נוער בסיכון, משפחות מעוטות יכולים ובעלי צרכים מיוחדים, ליצנות רפואית היא עוד שלב טבעי בדרך. כליצן רפואי הוא מגיע לבתי החולים ומכניס לחלל האפור הזה את הססגוניות וההומור. זהו טיפול אלטרנטיבי לשיטות הקלאסיות של הרופאים, כאשר הליצן הרפואי מעניק טיפול אחר, למרות חלוק הרופאים והסטטוסקופ שעל צווארו. הוא מצחיק את הילדים ומכניס לחייהם הומור ושמחה, וזה בדיוק מה שהמטופלים זקוקים לו ברגעים הללו.

דמיון, פנטזיה וצחוק

אם עדיין לא יצא לכם לראות את הסרט "פאטץ' אדמס" אתם כנראה לא זוכרים את רובין וויליאמס בתפקידו כליצן רפואי. אלא שהיום הסרט האלמותי הוא מציאות של ממש, לאחר שהליצנות הרפואית הוכיחה את יכולותיה במשך שנים רבות וטובות שבהן נבחנה בארה"ב. היא מכניסה לחייהם של המטופלים והמאושפזים הרבה פנטזיה ודמיון, והרבה יותר צחוק, שהוכח מזמן כתורם לתהליכי החלמה. גם ינון בן מנחם מכיר בחשיבות של ליצנות רפואית כרפואה אלטרנטיבית, וזו בדיוק הסיבה לכך שהוא פועל רבות להקלת מכאוביהם של המאושפזים בבתי החולים בישראל. סדנאות צחוק, ביקורים לצד מיטות המטופלים במחלקות הילדים והשיקום, ליווי ילדים ובני נוער ושילוב מדויק של הומור בתהליך הזה, הם גורמים שהשפעתם דרמטית, וגם מוכחת.

2 תגובות
  1. אחת המצוות הגדולות היא ביקור חולים וחבל מאד שאין מספיק פעילות בתחום.
    יש לא מעט זקנים ערירים, חולים סיעודיים שאף אחד לא מבקר אותם וחבל.
    יישר כוח ינון בן מנחם על עבודת הקודש.
    מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד!

  2. ינון בן מנחם היה מדריך שלי בשירות הלאומי, זכור לי היטב חוש ההומור שלו מהמפגשים אותם העביר לנו.

השארת תגובה