כל הזמן

"עבירה על החוק": כך דובק גורמים לצעירים להתחיל לעשן במירון

אם תהיתם מדוע על חפיסות הסיגריות שכנראה חלקכם מעשנים, ישנם אזהרות מודגשות ולעיתים מרתיעות, לא תתפלאו אם כך החוק קבע ולא חברות הסיגריות המעוניינות להגדיל את מספר המעשנים ובכך להגדיל את הכנסתם. החוק, שנחקק בשנות ה-80, מטיל שורת איסורים דרקוניים שנועדו להקטין ככל האפשר את השפעות מסע השכנוע שעורכות חברות הענק בדעת הקהל ובכך מגדילות את ציבור המעשנים וממילא את מספר החולים.

מי שבקיא בפרטי החוק המדובר, התפלא לבטח כאשר בתחילת השבוע, בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון, הקימו שתי חברות דוכני ענק בהם הציעו לכל עובר ושב סיגריה וכוס קפה למנוחה ואם שפר מזלכם, תקבלו גם מאפה טרי כבונוס. כל זה בכדי לעודד את הצעירים הבאים למקום לעשן ולהציג זאת כחוויה מהנה. הסיגריות המחולקות באהל המרכזי והגדול מבין השניים הם מסוג 'רויאל' ומיוצרות על ידי חברת 'דובק'.

כאמור, עיון בחוק המדובר, מעלה כי הפעולה הינה עבירה מפורשת על החוק האוסר הענקת סיגריות ללא כל תמורה, אלא אם מילא המקבל שאלון המוודא את מודעותו לחוק. "זה מצב הזוי", אומר אהרן, הורה שחלף במקום ומודע לפיתוי שמציעות החברות לצעירים. "יש כאן בחורי ישיבה שלא מודעים לסכנות, ורואים בעישון 'חוויה של גדולים'. מי יודע כמה בחורים התחילו לעשן בגלל החוויות הקטנות הללו."

פרסום הדברים עורר סערה ובאגודה למלחמה בסרטן הגישו תלונה במשטרה. "מדובר בעבירה ברורה וחד משמעית על החוק, וסכנה של ממש לבריאות הציבור", אמרה רבקה זלצר פרייליך, מנהלת הסברה באגודה. "משטרת ישראל נערכה בכוחות מתוגברים בהר מירון כדי לשמור על שלום הציבור, ומול עיניהם של השוטרים מתבצעת עבירה בוטה על החוק, ללא התייחסות של רשויות האכיפה. על המשטרה לסגור את העמדה באופן מיידי ולהטיל קנסות על האחראים".

גם במישור הפרלמנטרי הודיעו כי יפעלו כנגד התופעה. יו"ר הוועדה למאבק בסמים, ח"כ תמר זנדברג, הודיעה בערבו של יום ראשון כי בשבוע הבא היא תקיים דיון דחוף בוועדת הכנסת. לדבריה, מדובר בניצול הציני והנמוך ביותר שיש ודרך נמוכה במיוחד לגייס קהל שבוי. "ראינו דברים כאלה גם באירועים בעולם. על חברות הטבק יש הרבה מגבלות והן הולכות למקומות הכי נמוכים שיש, אל קהל שנמצא בשיא השמחה ולא יודע להיות תמיד ביקורתי ולעקוב אחרי החדירה של הדברים המזיקים לחיים שלו".

חברת הכנסת אמרה כי לדעתה יש צורך בשינוי חקיקה בנושא. "המקרים האלה בהם נותנים סיגריות בניסיון להלבין חלוקת חינם של דברים מזיקים לקהל שבוי – זה הופך לשיטה שתמיד לחברות המסחריות יהיו בה יותר כח. גם אם מדובר בחלוקה של סיגריות בתמורה למילוי שאלון, לא ייתכן שמשרד הבריאות יסתתר מאחורי החוק היבש במקום להפעיל את סמכותו ולהגן על הציבור. במסגרת הידוע לנו על נזקי העישון מדובר בהרגל שהורג 8000 איש בשנה טרם זמנם ומשרד הבריאות צריך להוביל את הפעולה בנושא הזה".

ח"כ יהודה גליק הבטיח לפנות אל שרי הממשלה העוסקים בנושא ולדרוש מהם למנוע מחברות הטבק להמשיך ולחלק סיגריות במירון בשנה הבאה. "אם יש צורך אז נתקן בחוק כדי שלא תהיה אפשרות לחלק סיגריות בחינם גם בתמורה לשאלון. זה חמור מאוד ומזעזע", אמר גליק וקיווה: "אני מצפה שגם הרבנים יצאו נגד הדבר הזה, זה פשוט מזעזע אותי".

מ'דובק' נמסר כי היא "מקפידה לבצע את כל פעולות השיווק וקידום המכירות בהתאם לכללים הקבועים בחוק לבגירים מעשנים בני 18 שנה ומעלה. ככל שאירעה חריגה כלשהי, הדבר יטופל בחומרה".

ממשרד הבריאות נמסר לפניית 'כל הזמן' כי "לא ברור איך ניתן להסביר באופן חוקי את ההחזקה של דוכן עם סיגריות בודדות, שכן. אסור לחלק אותן וגם אסור למכור אותן. עם קבלת התיעוד ממירון, משרד הבריאות פנה לגורמים בחברת דובק בבקשה לקבל מידע על הפעילות המתבצעת במתחם "אתנחתא" ולפעול מיידית להבטיח שלא תתבצע פעילות שיווקית של טבק בניגוד לחוק. משרד הבריאות נמצא בקשר עם גורמי החברה ומתעדכן לגבי הנעשה".

במשרד הבריאות מדגישים כי "למשרד הבריאות אין סמכויות אכיפה של העבירות לחוק הגבלת הפרסומת ומכאן שגם אין פקחים לטובת הנושא. במקרה של הפרת החוק, המשרד יגיש תלונה למשטרה בבקשה לפתוח בחקירה ולטפל בזה במישור פלילי".