"תודה לכבוד הרב" // טורו של יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד

יו"ר יש עתיד זוכר ומבקש להודות לרב מירושלים שסירב להדליק את המדורה עד שתוסר דמות לפיד שהוצבה בראשה • וגם: 20 מליון שקלים לחגיגה היהודית הגדולה בעולם

מדורת לג בעומר עם בובת יאיר לפיד, צילום יוסי גולדשטיין
מדורת לג בעומר עם בובת יאיר לפיד, צילום יוסי גולדשטיין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לפני שנתיים הגיע רבי יצחק כהן למדורה המרכזית בשכונת שמואל הנביא בירושלים. על המדורה התנוססו תמונות שלי, שנועדו לשריפה. הרב כהן סירב להדליק את המדורה עד שהוסרו התמונות. "זו שנאת חינם," אמר, "אנחנו עכשיו מרבים באהבת חינם."

איני מכיר את הרב ומעולם לא יצא לי להודות לו באופן אישי, אז אני שולח לו מכאן את תודתי והערכתי. האלימות הסמלית שיש בשריפת התמונה שלי לא הפחידה אותי (במשפחתי כבר נשרפו אנשים לא מעטים באופן מאוד לא סמלי – באושוויץ, במאוטהאוזן, בכל רחבי אירופה), אבל היא העציבה אותי עמוקות. בעיקר מפני שילדים עשו אותה. הרב נהג נכון מפני שהוא הציב גבולות במקום שבו הגבולות הולכים ונעלמים. מפני שהבהיר שיהודים אינם יכולים לנהוג כך אחד בשני.

על פי המסורת בל"ג בעומר נפסק מותם במגיפה של תלמידי רבי עקיבא. התלמוד נדרש לשאלה מדוע מתו 24 אלף מתלמידי הרב, ופסק נחרצות: "משום שלא נהגו כבוד זה בזה" (בבלי, יבמות, ס"ב-ב'). נכון שיש בינינו ויכוחים, נכון שלא על הכול נסכים, אבל אנחנו כאן ביחד. חיים כאן ביחד, חוגגים כאן ביחד, לפעמים מתים כאן ביחד. יש לנו מספיק אויבים מסביב שרוצים לשרוף אותנו, אין שום סיבה שנעשה זאת לעצמנו.

בשנתיים שחלפו מאז אותה מדורה עשינו דרך. נדמה לי שרבים מהחרדים מבינים היום שאיני אויבם. יש לנו עדיין ויכוח על שאלות חשובות בחברה הישראלית. זה בסדר גמור. מתי בעצם לא היו ויכוחים בחברה היהודית? התנ"ך מלא ויכוחים. התלמוד מלא ויכוחים. חלק מן התרומה האדירה שהביאה לעולם היהדות הוא חידוד השכל הנובע מן הוויכוח.

הדיון בחברה שלנו בכל סוגיות הדת והמדינה הוא עמוק, הוא משמעותי, וראוי שננהל אותו ברצינות ובזהירות. ברור לי שאם אני רוצה שיקשיבו לי בוויכוח הזה, אני צריך גם להקשיב בעצמי. זה כל הרעיון בחיים משותפים. כשמישהו צועק על השני "אני שונא אותך!" רק משום שאינו מסכים איתו, זו בדיוק המשמעות של "לא נהגו כבוד זה בזה." גאוניותם של חז"ל לא הועברה אלינו במורד הדורות כדי שנחזור על טעויות, אלא כדי שנלמד מן הטעויות ונתקן.

ועוד דבר קטן אחד: אם מישהו מכם ביקר במירון בשנה שעברה, ודאי הוא שם לב שקבר רשב"י וסביבותיו עברו שיפוץ נרחב. את השיפוץ הזה אני עשיתי. כשהייתי שר האוצר הקצבתי למעלה מ-20 מיליון שקל לשיפוץ, מפני שליבי מתרחב כל שנה מחדש למול החגיגה היהודית הגדולה בעולם. העם היהודי במיטבו כשהוא שמח, לא כשהוא מנהל מריבות פנימיות.

שיהיה חג שמח לכולם.

5 תגובות
  1. מצחיק תשאירו את זה לפורים……. אולי תמסור שיחה לפורים … מענין מי כתב לך את זה…. אתה כותב את זה רק בגלל שאתה רוצה קשרים עם החרדים תתביש כל מה שעשית לא בקשת מחילה רק שאתה צריך אותם.. ברגע שישתלםלך בפעם הבא תמכור את האבא שלנו בשביל המנדטים שלך

  2. בושה שאתם נותנים לו במה!

  3. כמה כסף הרשע שילם כדי שתפרסמו אותו פה , בושה וחרפה שאתם נותנים יד למהרסי הדת

  4. חוצפה שנותנים לו פה בכלל להגיב
    הוא עוכר ישראל עד שלא יחזור בתשובה אין על מה לדבר

  5. בושה שנותנים לעוכר ישראל לשפוך את הגיגיו במקום זה.
    הוא שונא תורה ויהדות, ערב רב.

השארת תגובה