זעזוע: בבת ים הופעלו אוטובוסים בעיצומה של שבת קודש

היזמים הנמרצים והצעירים של 'נוע תנוע' לא שעו לכאבם ולדמעותיהם של אנשי בת ים המסורתיים ולפגיעה במתנה היהודית העתיקה, וחנכו קו תחבורה קבוע בעיר, שירמוס בגלגליו את כבוד השבת. האם נעשה הכול בכדי למנוע את המהלך?

האוטובוס שנתפס
האוטובוס שנתפס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נפל דבר בעיר בת ים: לראשונה בתולדות העיר, הופעלה השבוע תחבורה ציבורית בכסות של אגודה שיתופית, ואוטובוס נוסעים העלה והוריד תושבים מתחנות במסלול הנסיעה של קו 18. ציבור מקדשי שביעי קיבל בעצב ובכאב את הבשורה, ושומרי מסורת רבים מתקשים לעכל את ההשפלה הפומבית של המתנה היקרה ביותר שיש לקב"ה בבית גנזיו.

מאחורי הקו החדש, עומדת אגודת 'נוע תנוע', שמניפה את דגל התחבורה ציבורית בשבת. החברה מפעילה כבר קו אוטובוס בין רמת גן-גבעתיים-תל אביב, קו בבאר שבע, ואליהם מצטרף הקו הנוכחי. על מנת לעקוף את האיסור בחוק להפעלת תח"צ בשבת, בנויה החברה כאגודה שיתופית, בה כל נוסע נרשם כחבר ומשלם מראש, ולפחות באופן פורמאלי, היא אינה מוגדרת כתחבורה ציבורית.
לפתיחת הקו קדם פרויקט גיוס כספים המוני ברשת לטובת המיזם, שהניב סכום גדול של כ-350,000 ₪, כמעט כפול מסכום היעד המקורי, ושיא מקומי בהיקף הגיוס. לאחר שהצטיידו במזומנים, נערך סקר בין הקהל על המסלול בו האוטובוס ייסע, וכאמור, השבוע, נחנך הקו בחגיגיות, למגינת לב שומרי השבת, מכבדיה ומוקיריה.

לפני כחודש, כשקמפיין גיוס ההמונים להפעלת הקו היה בעיצומו, פנה ח"כ מיכאל מלכיאלי במכתב נרגש לשר התחבורה ישראל כץ: "אני פונה אליך כאדם שהמסורת ושמירת המצוות קרובה מאוד ללבו, בבקשה לאכוף את התופעה שהחלה להתרחש בשבתות ובחגים, ובהן הסעת נוסעים בתשלום בין ערים שונות ברחבי הארץ".

מלכיאלי הוסיף: "כידוע, נחקק בישראל לפני עשרות שנים חוק לאיסור הפעלת תחבורה ציבורית בימי המנוחה, שעצר את החברות הרשמיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. אך בשנים האחרונות חברות וארגונים נוספים מנסים למצוא פרצות בחוק שגם כך, רווי הסייגים. הגיעה העת כבר לתקן את הפרצות בחוק".

"לא יכול להיות מצב שאגודה אשר גובה תשלום של תשעה שקלים מכל נוסע על הנסיעה ומדמה להחליף בשבתות ובחגים את חברת 'דן', תוכל לעקוף את החוק ולבצע נסיעות בשבת, במסווה של אגודה, הדבר דומה לחברה לכל דבר.

"יתרה מכך, אותה אגודה מצהירה מעל כל במה שהמטרה שלהם היא להיסגר כשהמדינה תפעיל תחבורה ציבורית בשבת — ובינתיים לשנות את המציאות בשטח", אמר.

השארת תגובה