זה לא גשם: הגיע הזמן להגיב ליריקות של האו"ם / עו"ד יצחק שיינפלד

בניין האו"ם
בניין האו"ם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ההחלטה האומללה של ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו״ם הנקרא ״אונסק״ו״, שהתקבלה בעיצומו של יום העצמאות ה69 למדינת ישראל, ממחישה את הציניות והאבסורד שהשתלטו על היחסים הבינלאומיים בעידן החדש. אילולא זה היה עצוב, זה היה מצחיק. בושה למשפחת העמים.

רק 58 מדינות בחרו להשתתף כחברות פעילות באונסק״ו ולהשקיע בכך כסף. פחות מ30 אחוז מהמדינות החברות כיום באו״ם. ישראל היא אחת מהם. בקיצור, מדובר בארגון חשוב – אך לא יותר מדי.
מועצת אונסק״ו ״החליטה״ ברוב האוטומטי של קולות מדינות ערב, ברזיל והמעצמות רוסיה וסין, שישראל הינה ״כובש״ בירושלים המזרחית, ובנוסף היא שוללת את ריבונות ישראל בירושלים רבתי, כולל מערב העיר. בדיחה צינית עלובה, שמתכחשת היסטורית ועובדתית להחלטות קודמות של המליאה וגם של מועצת הבטחון.
ההחלטה הטיפשית קובעת, שכל ההחלטות של מוסדות ישראלים בירושלים רבתי! בטלות ואין להן תוקף. כולל פסיקות בית משפט העליון ביושבו כבג״ץ, מגן הפלשתינאים ואימת המתנחלים.
המדינה המערבית היחידה שהצטרפה בתמיכה מפורשת להחלטה המגוחכת היא שבדיה. מדינה שהפכה לשונאת ישראל מובהקת, בכל זירה בינלאומית, עקב האחוז הגבוה של פליטים ערבים שהשתקעו בה, קיבלו אזרחות ומהווים קהל בוחרים משמעותי ומסיבי בעל השפעה פוליטית ניכרת בבחירות הפנימיות בה. אירופה בסיאובה.
ראש הממשלה נתניהו, ״שמח״ בצמצום הרוב האוטומטי האנטי ישראלי שקטן. זו ״שמחת עניים״. בהחלטה האחרונה ״רק״ 22 מדינות תמכו מול 10 מדינות שהתנגדו. השאר נמנעו או לא השתתפו. צרפת בחרה להימנע למרות הלחץ האמריקאי. עוד ממשל שמתחנף לבוחר הערבי הפוטנציאלי, שהפך להיות גורם משמעותי בבחירות הגורליות בשבוע הבא בצרפת. צרפת המתאסלמת.
ארה״ב עמדה בראש מחנה המתנגדות. הנשיא דונאלד טראמפ אף איים בצמצום  ההזרמה האמריקאית המסיבית לאונסק״ו שיותר ממחצית תקציבה בא מוושינגטון. איום סרק שלא עזר. טראמפ גם לא צמצם, לפחות בינתיים.
רוח העיזוז והגבורה שנחה על רוה״מ נתניהו כשביטל את פגישתו עם שר החוץ הגרמני החוצפן – פגה והתפוגגה מאד מהר. שוב מגישים את הלחי השנייה בישראל. שגריר שבדיה הוזמן לשיחת נזיפה במשרד החוץ. הוא כבר רגיל ולא מתרגש. הודו, הידידה החדשה, כשלה במבחן הראשון.
נתניהו יכול וצריך היה להגיב. האו״ם מחזיק חינם אין כסף ואף ארנונה אינו משלם, במתחם גדול המשמש למגורים ומשרדים לעובדיו, כולל עובדי אונסק״ו, בשכונת ארמון הנציב בירושלים. מבנה ששימש במקורו למגורי הנציב הבריטי בפלשתין!! עם עזיבת המנדט הבריטי, מדינת ישראל הפכה להיות הריבון והבעלים של כל הנכסים שהיו בבעלות הכתר הבריטי.
בפועל נוהג האו״ם מנהג בעלים במתחם. מבצע בו עברות בנייה ללא בקשת היתר כחוק. הקים מבנים נוספים ונוהג בו כריבון אוטונומי. מה שלא היה מעז לעשות באף מדינה אחרת.
עפ״י הסכמי שביתת הנשק שנעשו בחסות האו״ם ב1948, יועדו המבנים על ידי המדינה הצעירה, למגורי ומשרדי פקחי האו״ם האחראים על ״הפיקוח״! על ההסכמים ההיסטוריים. פיקוח שהתייתר ושנים רבות כבר לא קיים ואינו. אבסורד בהתגלמותו.
בפועל, האו״מ הקים שם את מטהו בישראל. משתמש במבנה ההיסטורי ובמבנים שהוסיף, לצרכיו השוטפים. כולל משרדים של גורמי סיוע לפליטי 48 שבראשם אישים עויינים בעליל לישראל ומוציאי דיבתה הרעה בעולם. ממשלות ישראל לדורותיהם בחרו לשתוק ולהבליג.
התביעה להחזרת המבנים לריבונות ובעלות ישראלית עלתה ועולה מפעם לפעם. גם עיריית ירושלים דורשת ארנונה ולפחות הוצאת היתרי בנייה כחוק. ישראל ההססנית והמודאגת, חששה ״לחמם״ ולהחריף את יחסיה עם האו״ם, וויתרה. זה לא עזר לה.
באונסק״ו לא ישנו או ישעו את ההחלטה באם יפונו ממתחם ארמון הנציב. בשביל הכבוד הלאומי, רוה״מ נתניהו היה צריך להודיע על פינוי מיידי וזריז, כתגובה מהירה להחלטה המבישה. הוא היסס ואיחר.
כשארה״ב, אנגליה, איטליה, גרמניה,  הולנד ועוד מאחוריך לשם שינוי, ומתנגדות להחלטה האנטישמית והצינית במפגיע, זה אפילו היה מתקבל בהבנה ובשתיקה. בישראל בחרו להבליט ולהצביע על הגידול במתנגדים והקיטון בתומכים, לעומת היחס בהצבעות קודמות, כהישג הגדול! ״דל גאה״, ולא חכם. לא לנקוט בצעדי מחאה מתבקשים זו בושה לאומית.
לרגע חשבנו שנתניהו וליברמן התעשתו ובגיבוי החדש של השריף האמריקאי, יפסיקו את המדיניות רבת שנים של  ״כינוי״ היריקות בפנים מחלק מהקהילייה העולמית, כ״גשם״ שלא בעיתו. כנראה שהשעה עוד לא הגיעה. יותר חשוב לשניהם להמשיך ולהתארח בבירות האירופאיות, מלשמור על הכבוד הלאומי. חבל ומבזה.
מזכ״ל האו״ם החדש, בציניות מופגנת שפוגעת בעמדה האמריקאית,  ״דאג״ לשלוח אגרת ברכה לרודן צמא הדם בשאר אסאד, ביום העצמאות הסורי. גם למדינת ישראל דאגו באו״ם למתנה ליום העצמאות. חבל שלא החזרנו לאו״ם, מתנה תואמת. פינוי מיידי של משרדיהם ממתחם ארמון הנציב. בכך גם היינו ״מוכיחים״ מי הריבון והשליט, בירושלים בירת ישראל. עוד לא מאוחר.
השארת תגובה